Следете не

Здравје и убавина

Еве што може „предењето“ на мачката врз болестите на човештвото

Avatar

Објавено пред

на

За благодетите кои во нашите животи ги носат домашните миленичиња постојано се зборува, а предењето на мачките е една од водечките методи на лечење која овие грациозни животни ја применуваат врз своите сопственици.

Свесни за предвидените ефекти кои мачките ги имаат врз луѓето, вработените во асоцијацијата „Animal Care“ од Пакистан направиле корисен водич со информации со кој точно ќе ги дознаете предностите на мазата која ви се мотка околу нозете, иако понекогаш тоа и ве нервира.

Го намалува стресот

Вибрациите кои се создаваат за време на предењето на мачките делуваат седативно на нервниот систем на луѓето и така нè смируваат. На овој начин се намалува стресот и напнатоста која редовно ја чувствуваме по враќањето од работа.

Дијагностика со предење

Во светот лекарите стануваат сè повеќе свесни за „моќите“ кои ги поседуваат мачките. Имено, после низа истражувања, лекарите дошле до заклучок дека предењето на мачките се разликува во моментот на уживање и во моментот на предупредување на луѓето за одредена болест. Исто така, постои поврдена студија за видот на предење кој е поинаков во зависност од болеста.

Свесни за предвидените ефекти кои мачките ги имаат врз луѓето, вработените во асоцијацијата „Animal Care“ од Пакистан направиле корисен водич со информации со кој точно ќе ги дознаете предностите на мазата која ви се мотка околу нозете, иако понекогаш тоа и ве нервира.

Го намалува стресот

Вибрациите кои се создаваат за време на предењето на мачките делуваат седативно на нервниот систем на луѓето и така нè смируваат. На овој начин се намалува стресот и напнатоста која редовно ја чувствуваме по враќањето од работа.

Дијагностика со предење

Во светот лекарите стануваат сè повеќе свесни за „моќите“ кои ги поседуваат мачките. Имено, после низа истражувања, лекарите дошле до заклучок дека предењето на мачките се разликува во моментот на уживање и во моментот на предупредување на луѓето за одредена болест. Исто така, постои поврдена студија за видот на предење кој е поинаков во зависност од болеста.

138190243

Го намалува крвниот притисок

И крвниот притисок спаѓа меѓу работите кои мачките можат да ги регулираат. Не велиме дека можат да ги заменат лековите, но сигурни сме дека добро ќе влијаат на вас.

Ги зајакнува коските

Според зборовите на светските ортопеди, фреквенцијата од 25 – 200 Hz, која ја произведуваат мачките за време на предењето, е најдобра за зајакнување на коските.

Го намалува ризикот од инфаркт

Според последните истражувања на кардиолозите, сопствениците на мачки имаат 40 проценти помал ризик од инфаркт.

Отстранува отоци и инфекции

Експертите исто така тврдат дека силните вибрации кои мачките ги произведуваат влијаат на забрзување на циркулацијата, што допринесува за побрзо намалување на отоците и за елиминирање на инфекциите од оргазнимот.

Позитивно влијание врз лигаментите и мускулите

Многу професионални спортисти забележале неверојатно позитивно дејство од своите мачки во моментите кога им биле заморени мускулите или кога имале повреда на лигаментите и тетивите. Научниците успеале да ја потврдат оваа појава и преку истражување, па сега голем број спортски физиотерапевти им препорачуваат на спортистите што повеќе да се мазат со своите мачки кои ги чуваат како домашни миленици.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Имате грчеви на нозете преку ноќ, еве начин како да ги спречите

Avatar

Објавено пред

на

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека се будите наутро. Овие грчеви се прилично болни и предизвикуваат стегнување на мускулот што може да трае и откако ќе помине болката.

Ноќните грчеви се почести кај возрасни над 50 години, но може да се јават и кај помлади луѓе и кај деца. И мажите и жените се подеднакво засегнати.

Што предизвикува ноќни грчеви во нозете?

Седење подолго време

Интензивен напор

Стоење или работење на бетонски под

Неправилно седење

Што можате да направите да се спречат овие грчеви?

Хидратација: Пијте шест до осум чаши вода секој ден

Нежно ги истегнете ги мускулите на нозете пред спиење

Носете удобни обувки

Опуштете се во топла купка пред спиење.

Не седете со скрстени нозе или стапала

Што да направите кога ќе ве фати грч на ногата?

Силно истегнување на згрчениот мускул е најефикасен начин за ублажување на грчот и болката. Може да се обидете со нежно масирање или лесно одење.

Дали постојат лекови како терапија за ноќните грчеви во нозете?

Пробајте со редовно земање витамински додатоци. Витамин Е или Б комплекс во форма на суплементи може да бидат корисни. Магнезиумот исто така помага многу, особено кај бремени жени.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Престојот во затворен простор ги зголемува шансите за настинка

Avatar

Објавено пред

на

Временските прилики не се фактор за настинка, туку реакцијата на ниски температури, а затворениот простор и стресот се поопасни од студот.

„Традиционалните“ совети дека за време на ниски температури треба да се седи дома, во топло – освен тоа што не се точни, се и опасни! – изјавил за ДејлиМеил професорот Питер Колигнон, шеф на одделот за заразни болести во Канбера.

Иако луѓето мислат дека причина за нивните настинки се ниските температури – грешат. Всушност, прекумерниот престој во затворен простор е фактор за болест.

Во време на ниски температури, кога внатре е топло и ретко се проветруваат просториите – тие стануваат извор на зарази. Поради долгиот престој во затворен простор, на луѓето им недостасува витамин Д, зошто не се изложуваат на сонце – без разлика на фактот што во зимскиот период и го нема многу – истакнува докторот.

Тоа што ви е ладно не значи дека ќе се разболите. Стресот и престојот во затворена просторија многу повеќе ви штетат од студот – изјавил д-р. Дејвид Ајзак од Сиднеј, човекот кој учествувал во проектот со волонтери кои се бањале во отворен базен во зима – а не се разболеле.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Оставањето на цигарите нема да Ве направи понервозни

Avatar

Објавено пред

на

Оние пушачи кои се загрижени дека ако ги остават цигарите ќе бидат повознемирени и нема да можат да се смират без цигара, треба да престанат да се залажуваат себе си, бидејќи едно ново истражување покажало дека оние кои ги оставиле цигарите се справуваат со стресот подеднакво како и кога биле пушачи.

Истражувачите од универзитетот Висконсин го истражувале психолошкиот удар од оставањето на цигарите, откако забележале дека многу пушачи претпоставуваат дека прекинувањето со пушење ќе им го намали квалитетот на животот. Односно, пушачите се загрижени дека без цигари нивната способност да се справат со стресот и негативните ефекти ќе се намали, дека ќе бидат социјално отуѓени, дека ќе изгубат едно задоволство и дека ќе искусуваат силна желба за цигари или пак силна желба за грицкање и храна.

Научниците велат дека иако е потврдено дека престанувањето со пушење го подобрува задрвјето и спасува животи, многу малку е истражуван субјективниот ефект врз пушачите. За таа цел тимот предводен од д-р Меган Пајпер извршил контролирано плацебо тестирање врз повеќе од 1500 мажи и жени пушачи кои биле замолени да се обидат да ја прекинат таа нивна штетна навика.

Врз секој учесник била направена целосна проценка и биохемиски тест за да се утврди нивнит пушачки статус на почетокот од тестирањето, со контроли на една и на три години. Споредено со оние кои продолжиле да пушат, оние кои престанале на долг рок забележале подобрување, а не намалување на квалитетот на животот. Квалитетот на животот пак бил мерен според здравјето, самопочитта, фолозофијата на живеење, стандардот, работата, рекреирањето, учењето, креативноста, љубовните врски, пријателствата, односите со семејството, во домот и со заедницата во која живеат.

Имајќи ги предвид сите овие фактори, оние кои престанале дапушат имале подобри оценки во секоја категорија и поради тоа чувствувале попозитивни чувства по една и по три години. На крајот од третата година дури и ијавиле дека сега имаат помалку работи поради кои се грижат и стресуваат.

„Ова истражување обезбедува докази дека престанувањето со пушење придонесува кон добросостојбата на поединецот во споредба со продолжувањето со пушење. Пушачите можеби веруваат дека откажувањето ќе им го намали задоволството од животот, но нашите наоди сугерираат дека на долг рок, поединците ќе бидат посреќни и позадоволни со своите животи доколку престанат да пушат, отколку ако продолжат“ – велат истражувачите.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Пред 5 часа

Денес е „Иванден“ денот на раѓањето на Св. Јован Крстител, за многу години!

Иванден е еден од големите христијански празници од летниот циклус каде се слави раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител...

Пред 5 часа

Хороскоп за денес (07.07) вторник

ОВЕН Ви се укажува нова можност на работно поле која може да биде добра за вас. Во периодот кој ви...

Пред 12 часа

До сега вкупно 7124 македонци се заразени од Ковид-19, бројката во Кичево достигна 48, по градови дистрибуцијата изгледа вака

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199,...

Пред 12 часа

(ВИДЕО) Фчерашни Новости: Колку е тешко да се избере вистинскиот кандидат!? 

Во последната последна епизода на „Фчерашни Новости“, за ова последно лето од 2020 година, решивме да посветиме малку време и...

Пред 14 часа

Денес 78 нови случаи на заболени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 26 -Куманово...

Пред 1 ден

Хороскоп за денес (06.07) понеделник

Овен Чувствувате дека дел од колачот, кој ви припаѓа не го добивате во вистинска смисла на зборот. Морате да бидете...

Пред 1 ден

Имате грчеви на нозете преку ноќ, еве начин како да ги спречите

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека...

Пред 1 ден

(ВИДЕО) Шило Магазин од Охрид: Во стара чаршија, ни маска носат, ни бутур

Колегите од Шило Магазин се вклучија во Живо од Старата Чаршија од Охрид.. Според видеото кое го постираа јасно се...

Пред 2 дена

Вашата омилена урбана Зона М1 мрежа со вашите музички желби

Убав ден со Зона М1 и вашите музички желби преку смс 141344 од овој момент во следните неколку часа, а ги...

Пред 2 дена

Ковид-19 не запира: Денес 115 новозаразени од кој 4 од Кичево

Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19. – Скопје 53 –...

НАЈЧИТАНИ