Следете не

Живот

Јадете Ф`стаци, го штитат срцето, ја регулира тежината и го зајакнува имунитетот

Доколку често сакате да грицкате, имаме совршен предлог за вас – заменете ги лошите грицки со поздрава верзија, како на пример јаткастите плодови кои освен што се вкусни, се здрави за вашиот мозок и целиот организам.

Денеска ви претставуваме една намирница која го штити срцето, ја регулира тежината, го зајакнува имунитетот и ја прави кожата сјајна и убава – тоа се ф’стаците.

Совршени грицки за здравје и убавина

Ф’стаците се исклучително хранливи и здрави. Тие содржат витамин А, Б6, Ц и Е кои се важни за работата на срцето, зајакнување на имунитетот, заштита од штетните зрачења, превенција на рак и зачувување на нервниот систем.

Освен споменатите витамини, ф’стаците изобилуваат со влакна кои се потребни за здравјето на дигестивниот тракт. Ф’стаците се добар извор на магнезиум, железо, калциум, фосфор, цинк, натриум, манган, калиум и бакар.

Доколку имате недостиг од железо во организмот или ве мачат грчеви во мускулите, ф’стаците ќе ви помогнат да ги олесните овие тегоби. Тие допринесуваат за забрзување на метаболизмот и регулација на телесната тежина, а благодарение на големиот процент на влакна, протеини и масти, овој јаткаст плод брзо создава чувство на ситост.

Лековити својства на ф’стаците

– помагаат при анемија

– допринесуваат за регулација на телесната тежина

– го чуваат здравјето на очите

– го намалуваат лошиот холестерол

– го намалуваат ризикот од срцеви болести

– го спречуваат развојот на дијабетес

– го зајакнуваат имунолошкиот систем

– штитат од рак на кожа

– ја регулираат дигестијата

– ја штитат кожата од штетните влијанија

– го чуваат здравјето на нервниот систем

Здравствените придобивки на ф’стаците е одамна познат, а тие спаѓаат помеѓу најстарите јаткасти плодови на нашата планета. Благодарение на богатиот нутритивен состав, со нивното консумирање се грижите за вашето здравје, однадвор и одвнатре.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 4 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 7 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 16 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд