Следете не

Спорт

Ф1: Луис Хамилтон денес го продолжи договорот со Мерцедес на уште една година.

Avatar

Објавено пред

на

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон денес го продолжи договорот со Мерцедес на уште една година.

Договорот на Хамилтон истече во декември, кога ја освои седмата титула и се изедначи со легендарниот Михаел Шумахер, и со потпишување нов договор, тој ќе остане во Мерцедес деветтата сезона.

Според Мерцедес, договорот вклучува договор меѓу двете страни за формирање заедничка добротворна фондација, со цел „поддршка на поголема разновидност и вклучување во сите негови форми во моторспортот“.

Исто така, Хамилтон стана најуспешен возач на Формула 1 минатата сезона со 95 победи, четири повеќе од Шумахер

“Возбуден сум што влегувам во деветтата сезона со моите колеги од Мерцедес. Нашиот тим постигна неверојатни работи заедно и се радуваме на понатамошно надградување на нашиот успех, додека постојано се стремиме кон напредок, на и надвор од патеката”, изјави британскиот возач .

Хамилтон дојде во Мерцедес во 2013 година, со кој освои шест шампионски титули и забележа 74 победи.

– „Одлучен сум да го продолжам патувањето што започнавме да го правиме моторспортот поразновидно за идните генерации и благодарен сум што Мерцедес силно го поддржа мојот повик за решавање на ова прашање. Горд сум што го продолжив овој напор и оваа година, со што започна фондација посветена на разновидност и вклучување во спортот, инспириран сум од сè што можеме да изградиме заедно и едвај чекам да се вратам на патеката во март“ – рече Хамилтон.

Директорот и косопственик на Мерцедес, Тото Волф изјави дека сите во тимот се убедени дека соработката ќе продолжи.

– “Рекордот на натпреварување на Луис е меѓу најдобрите што светот на спортот го видел досега, тој е почитуван амбасадор на нашата марка и на нашите партнери. Приказната за Мерцедес и Луис се запиша во историските книги на нашиот спорт во последните осум сезони, гладни сме да се натпреваруваме и да додадеме на таа книга повеќе поглавја “, изјави Волф.

Мерцедес ќе го претстави болидот за оваа сезона на 2 март.

Официјалното предсезонско тестирање ќе се одржи од 12 до 14 март во Бахреин, а сезоната започнува на 28 март на истата патека.

Спорт

ФФМ: Дисквалификувана екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ – Запад

Avatar

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82.  од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за дисквалификација на екипата на ФК Вардар с. Форино од понатамошно натпреварување во Втора МФЛ – Запад поради неоправдано непојавување на натпреварот од 17. коло на Втора МФЛ – Запад помеѓу ФК Вардар с.Форино – КФГ Гостивар закажан на 27. февруари 2021 година во Гостивар. Комисијата за натпреварување овој натпревар го регистрираше со службени 0:3 за екипата на КФГ Гостивар.

Екипата на ФК Вардар с.Форино се враќа во најнизок степен на натпреварување во Општинскиот сојуз каде што припаѓа – ОФС Гостивар.

Прочитај повеќе...

Спорт

Хаос во Барселона, денес уапсен поранешниот претседател Бартомеу, по предходен претрес на канцелариите од финансиската полиција

Avatar

Објавено пред

на

Во акцијата на шпанската полиција по претресот во канцелариите, денес бил уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона – Хосеп Марија Бартомеу, а по претресот во канцелариите, објави шпанското радио Кадена Сер.

Регионалната полиција потврди дека се уапсени неколку лица, а по истрагата на финансиската полиција, пренесува Ројтерс.

Барселона потврди дека биле извршени претреси во канцелариите на клубот, но повеќе детали за самата акција не биле откриени.

Шпанските медиуми објавија дека операцијата е поврзана со минатогодишниот „Барсаж“, во кој клупските власти беа обвинети за одредена кампања на сегашни и поранешни играчи кои беа критички настроени кон клубот и тогашниот претседател Хосеп Марија Бартомеу.

Бартомеу и неговиот одбор на директори минатата година поднесоа оставки поради полемиката околу Лионел Меси.

Новиот претседател на Барселона ќе биде избран следната недела.

ФОТО: metro.co.uk

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Ноќеска од мексиканската лига го имаме евроголот на годината од 45 метри

Avatar

Објавено пред

на

Двата водечки клуба во Мексико остварија победи во 8. коло. Клуб Америка ја пречека Пачука и славеше со 2:0 (2:0), додека Круз Азул покажа зошто е лидер на шампионатот, па успеа да го победи Леон на гости со 0:1 (0:0).

Санчез виде дека гостинскиот голман Устари излезе повеќе отколку што требаше, па го совлада од скоро половина терен. Од оддалеченост од околу 45 метри со прекрасен удар стави гол за паметење…

После тој погодок, Акино ги постави конечните 2:0, а интересно е што стрелецот на овој одличен погодок Санчез, доби црвен картон на крајот од мечот.

Погледнете ги највозбудливите моменти од натпреварот, додека евроголот е на 1 минута и 40 секунди во видеото:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 11 часа

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 11 часа

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

На денешен денПред 13 часа

На денешен ден – 3 март

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри...

ХороскопПред 14 часа

Дневен Хороскоп (3 март) среда

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

СпортПред 16 часа

ФФМ: Дисквалификувана екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ – Запад

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82.  од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за...

МакедонијаПред 21 час

Нови 726 случаи на Ковид-19, починале 7 лица од кои 2 се од Кичево

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 367 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 22 часа

Следува промена на времето и пад на утринските температури, за време на викендот дожд на секаде во државата, детали..

До четврток времето во нашата држава ќе се задржи претежно сончево и топло преку ден со максимални дневни температури кој...

СветПред 1 ден

Мерките за затворање во Германија се во сила до 28 март?

Германија планира да ги продолжи мерките за затворање воведени како резултат на вирусот корона до 28 март, објави германскиот магазин...

СветПред 1 ден

Израел отвора ресторани, но само за вакцинираните

Израелската влада го одобри отворањето сали за настани и ресторани следната недела како дел од укинувањето на третите ограничувања воведени...

МагазинПред 1 ден

Непознат телефон на Realme се појави на 3D рендери

Иако Realme GT во моментов е во центарот на вниманието, кинеската компанија Realme има и други телефони во подготовка. Еден...

НАЈЧИТАНИ