Следете не

Спорт

Време е за F1 пустинска битка на Бахреин!

По трите слободни тренинзи кои се одржаа во приближно исти услови во кои ќе се одржи и трката, се чини дека најблиску до победата е тимот на Ferrari.

Бахреин е Кралство од само 765 квадратни километри на 33 острови, сместено во Персискиот Залив помеѓу Саудиска Арабија и Катар, воедно трета најмала земја во Азија, по Малдиви и Сингапур. Познат по своите природни ресурси, а во последно време и по банкарскиот и туристичкиот сектор.

ГН на Бахреин во календарот на Светското првенство во Формула 1 е од 2004 година, а Михаел Шумахер и Ferrari беа првите победници. Од тогаш се извозени 14 трки, со една година прекин (2001 година) поради политичките превирања и протести.

Оваа трка секогаш се закажува во првиот дел од сезоната, а најчесто била позиционирана како трета или четврта во сезоната. Два пати го отворала шампионатот, а оваа година ќе биде по трет пат како втора сезонска трка. Најмногу победи има Себастијан Фетел, вкупно четири, по две со Red Bull и Ferrari. Себастијан Фетел е победник на последните две трки, во 2017 и 2018 година.

Победата во 2004 година е единствената за Шумахер. По една победа имаат и Џенсон Батон (2009)  и Нико Розберг (2016). По две победи имаат Фелипе Маса (2007 и 2008) и Луис Хамилтон (2014 и 2015), а три пати на највисокото место на пиедесталот се искачувал Фернандо Алонсо (со Renault 2005-2006 и со Ferrari во 2010 година). Според бројот на пиедестали, рекордер е Кими Раиконен (8), но никогаш не победил. Ferrari е најуспешен конструктор во Бахреин со шест победи.

Еден круг на патеката во Бахреин е долг 5.412 метри, а има 15 кривини. Се вози во насока на стрелките на часовникот, а се разбира, ова е ноќна трка. Оваа година, возачите имаат три DRS зони, што значи најмалку три добри позиции за претекнување.

Што се однесува до изборот на гуми, за првпат оваа година ќе ја видиме најтврдата компонента C1, а возачите ги избраа следниве компоненти.

Важно е да се истакне дека возачите треба да бидат внимателни во однос на трошењето на задните гуми, а за трката може да се очекуваат стратегии со едно или две влегувања во боксот. Бидејќи трката започнува на самрак, температурите значително се намалуваат па ова може да има влијание врз стратегијата на возачите и тимовите.

По трите слободни тренинзи кои се одржаа во приближно исти услови во кои ќе се одржи и трката, се чини дека најблиску до победата е тимот на Ferrari.

Термин:

Недела, 31 март
Трка: 17:10 часот

По денешните квалификации:

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 4 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 6 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 8 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 15 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 15 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 15 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 16 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ