Следете не

Социјални мрежи

Facebook ги ограничува (LIVE) вклучувањата за корисниците на своите страници и профили

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук соопшти дека го заострува пристапот до објави во живо, со цел да го спречи ширењето на насилни видеа по нападите на џамии на 15 март во Нов Зеланд.

Директорот на Фејсбук за интегритет на социјалните медиуми, Гај Росен изјави дека нападите во Нов Зеланд ја навеле компанијата да испита како може да ги ограничи услугите за да не бидат користени за предизвикување штета или ширење омраза.

Според него, луѓето кои ги прекршиле правилата на користење ќе бидат ограничени во користењето на објави во живо. Росен посочи дека по едно прекршување на ограничувањата на корисниците ќе им биде забрането да ја користат услугата.

Магазин

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Avatar

Објавено пред

на

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што ги експлоатира децата. Едната е pop-up порака што тој планира да ја прикаже во апликациите на Фејсбук до луѓето кои користат изрази за пребарување поврзани со истражување на деца. Детално ќе ги објасни последиците од гледањето на таквата содржина и ќе обезбеди информации за тоа како да добиете помош од организации.

Ажурирани упатства за безбедност на децата

Втората мерка се фокусира на „не злонамерно споделување“ на вирусна, meme детска експлоататорска содржина. Луѓето кои го споделуваат овој материјал ќе видат безбедносно предупредување за штетата што може да ја предизвика објавата. Предупредувањето вклучува порака дека содржината ги крши правилата на Facebook заедно со правните последици од споделувањето таков материјал. Facebook ќе ја отстрани содржината и ќе ја пријави до Националниот центар за исчезнати и злоупотребени деца и ќе избрише сметки што промовираат ваков материјал.

Facebook ги ажурираше упатствата за безбедност на децата на друго место. Покрај тоа, компанијата го ажурираше менито за известување во неколку области на Facebook и Instagram. Корисниците можат да ја изберат опцијата наречена „вклучува дете“ во делот Голотија и сексуални активности. Фејсбук вели дека материјалот доставен на овој начин ќе има приоритет на рецензентите на содржините. Исто така, го усвои API за безбедност на содржината на Google за да открие кога објавите може да содржат експлоатација на деца и да им се даде приоритет на прегледувачите. Компанијата долго време користеше разни системи за откривање за да се искорени содржината што ја искористуваат децата и да се најдат потенцијално несоодветни активности со деца.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Avatar

Објавено пред

на

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди и интелегентниот софтвер „down detector“ кој примил многу пораки дека апликациите не работат.

На оваа платформа корисниците во коментарите напишаа дека проблемот е во работата на апликациите во различни делови на светот, па затоа се јавуваа од Тунис, Велика Британија, САД, Португалија и така натаму.

Тешкотии во работата имаше и во Македонија но и во соседството – Србија, но се чини дека сега сè е во ред и проблемите се надминати, знаејќи дека фејсбук е сопственик на двете социјални мрежи.

Некои гласини кружат дека Постојат некои индикации, како што пренесуваат странските медиуми, дека причината за привремен прекин на работата е спојување на овие две функции во една, односно дека во иднина корисниците ќе можат да читаат пораки од Instagram во Messenger и обратно, затоа што веќе некои корисници кои имале проблем со испраќање пораки се известени за ова спојување.

Сепак, Фејсбук сè уште не се огласи официјално.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Социјалната мрежа „Facebook“ ги заострува политиките во однос на лажните вести за вакцините против Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Популарната социјална мрежа „Фејсбук“ повторно ги менува своите политики, така што компанијата објави неколку мерки за борба против дезинформациите за вакцините, вклучително и отежнување за наоѓање сметки кои ги обесхрабруваат луѓето да се вакцинираат преку пребарувања на Инстаграм, кој е во сопственост на ФБ.

Според CNN, Фејсбук во понеделникот објави дека ги проширува своите напори да ги отстрани лажните тврдења на својата платформа и Инстаграм за вирусот корона, вакцините против ковид 19 и, генерално за вакцините за време на пандемијата.

Компанијата исто така најави дека ќе започне да објавува линкови до локалните здравствени веб-страници во својот „Информативен центар„ Ковид-19 “за да им помогне на корисниците да утврдат дали се квалификуваат за вакцината и како можат да ја направат.

Објавувањето на ФБ доаѓа еден ден откако „CNN Бизнис“ објави дека Инстаграм продолжува да покажува видливи „анти-ваксер“ сметки во резултатите од пребарувањето, додека Фејсбук-групите што се против вакцините сè уште се лесни.

Наодите предизвикаа загриженост кај американските експерти за јавно здравје, имајќи предвид дека Соединетите држави се наоѓаат во средина на најголемата имплементација на имунизација како дел од мерките за сузбивање на пандемијата на коронавирусите, пренесува американската телевизиска мрежа.

ФОТО: BBC

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 7 часа

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 8 часа

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 3 март

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри...

ХороскопПред 10 часа

Дневен Хороскоп (3 март) среда

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

СпортПред 13 часа

ФФМ: Дисквалификувана екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ – Запад

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82.  од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за...

МакедонијаПред 17 часа

Нови 726 случаи на Ковид-19, починале 7 лица од кои 2 се од Кичево

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 367 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 19 часа

Следува промена на времето и пад на утринските температури, за време на викендот дожд на секаде во државата, детали..

До четврток времето во нашата држава ќе се задржи претежно сончево и топло преку ден со максимални дневни температури кој...

СветПред 21 час

Мерките за затворање во Германија се во сила до 28 март?

Германија планира да ги продолжи мерките за затворање воведени како резултат на вирусот корона до 28 март, објави германскиот магазин...

СветПред 21 час

Израел отвора ресторани, но само за вакцинираните

Израелската влада го одобри отворањето сали за настани и ресторани следната недела како дел од укинувањето на третите ограничувања воведени...

МагазинПред 21 час

Непознат телефон на Realme се појави на 3D рендери

Иако Realme GT во моментов е во центарот на вниманието, кинеската компанија Realme има и други телефони во подготовка. Еден...

НАЈЧИТАНИ