Следете не

Случувања

Видео компилација од фатални ММА нокаути со колено

Објавено пред

на

На денешен ден

На денешен ден: 9 декември

Објавено пред

на

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска, Полска и Русија и обезбеди доминација на Шведска на Балтикот. Во Триесетгодишната војна (од 1630 година) им нанел серија порази на католичките сили на грофот Тили. Загинал во ноември 1632 година во битката кај Лицен, во која неговата војска ја поразила војската на германскиот генерал Валенштајн.

1608.- Роден е Џон Милтон, кој се смета за најголем англиски поет покрај Шекспир. Поддржувач на Оливер Кромвел и Граѓанската револуција, тој станал секретар за латински јазик во владата на Кромвел во 1649 година и почнал да пишува политички, религиозни и филозофски памфлети. Своите најдобри дела ги напишал во времето на реставрацијата кога бил слеп, сиромашен и разочаран од политиката и општеството („Изгубениот рај“, „Обратен рај“, „Борец Самсон“).

1641.- Умре фламанскиот сликар Ентони Дајк, портретист, дворски сликар на англискиот крал Чарлс I од 1632 година.

1824.- Во Перуанската војна за независност, силите на јужноамериканскиот револуционер Симон Боливар ја поразиле шпанската војска во битката кај Ајакучо во Перу, клучна за независноста на Перу.

1886.- Роден е Американецот Кларенс Бирдси, пронаоѓач на длабоко замрзнување за одржување на храната. Се претпоставува дека за своето откритие го искористил искуството на домородците од Алјаска.

1905.- Во Дрезден е изведена премиерата на едночинката опера „Саломе“ на Ричард Штраус, заснована на приказна на Оскар Вајлд. Публиката е згрозена од грдоста на претставата.

1905.- Франција донесе декрет за поделба на државата и црквата.

1910.- Умре писателот Лаза Костиќ, кој внесе нови и смели форми во поезијата и го збогати српскиот литературен јазик со нови изрази. Тој е основач на српската авангардна лирика, а неколку негови песни се меѓу најдобрите од периодот на српскиот романтизам („Санта Марија дела поздрав“, драма „Максим Црнојевиќ“, „Пера Сегед“).

1917.- Турските трупи ја предале турската власт на Британците во Првата светска војна од 1517 година.

1926.- Роден е Луис Мигел Лукас Димингуин, Шпанец, еден од најуспешните борци со бикови во 20 век. Неговата вештина го инспирирала американскиот писател Ернест Хемингвеј.

1941.- Кина им објави војна на Јапонија, Германија и Италија во Втората светска војна.

1961.- Африканската држава Тангањика, предводена од премиерот Јулиус Нирере, стекна независност од Британскиот Комонвелт. На истиот ден во 1962 година, Тангањика стана република.

1985.- Поранешниот аргентински претседател генерал Хорхе Видела и неговиот наследник адмирал Емилио Масера ​​беа осудени на доживотен затвор за учество во „Валканата војна“ против урбаните герилци и политичките противници (1976-82), од кои 9.000 луѓе исчезнаа.

1985.- Генералното собрание на ОН едногласно усвои резолуција со која се осудуваат сите акти на тероризам како злосторства.

1987.- Протестите во Газа ја започнаа првата „Интифада“ – палестински бунт против израелската окупација. Востанието потоа ги зафати Западниот Брег и Ерусалим.

1990.- Лех Валенса, поранешен лидер на синдикатот Солидарност, победи на претседателските избори во Полска.

1990.- Социјалистичката партија на Србија (преименувана во Сојуз на комунисти на Србија) победи на првите повеќепартиски избори во Србија по 45 години Сојуз на комунисти, а нејзиниот водач Слободан Милошевиќ е избран за претседател на Србија.

1992.- Почитувајќи ги санкциите на ОН против СР Југославија, Светската фудбалска федерација и забрани на репрезентацијата на Југославија да се квалификува за Светското првенство во 1994 година.

1994.- Партијата Шин Фејн, политичкото крило на Ирската републиканска армија, започна мировни преговори со британската влада за прв пат по повеќе од 70 години.

1995.- Врховниот суд на Полска ја потврди победата на Александар Квашњевски на претседателските избори во ноември и ја отфрли жалбата на приврзаниците на неговиот поразен ривал, Лех Велс.

1996.- ОН го одобрија спроведувањето на долго одложуваниот договор со Ирак за продажба на ограничени количини нафта за храна, со што Ирак се врати на светскиот пазар на нафта за прв пат по инвазијата на Кувајт во 1990 година.

1999.- Српските власти го осудија претседателот на Албанската женска лига, поетот Флор Бровин на 12 години затвор. Бровина беше ослободен во 2000 година откако Слободан Милошевиќ ја напушти функцијата.

2000.- СР Југославија и Поранешната Југословенска Република Словенија воспоставија дипломатски односи.

2002 – United Airlines поднесе барање за стечај, најголем банкрот во историјата на воздухопловната индустрија.

2002.- Индонезиската влада и претставниците на ослободителното движење Ачех потпишаа примирје по 26 години немири во кои загинаа 30.000 луѓе во покраината.

2005.- Умрел францускиот сликар, социјал-реалист Борис Таслицки, кој ризикувајќи ја својата смрт, цртал портрети на парчиња хартија што ги украл како затвореник во нацистичките концентрациони логори.

2010.- Почина еден од најистакнатите италијански модни дизајнери Фаусто Сарли, автор на облеката на ѕвездите на италијанскиот филм и телевизија, а беше познат и по својата колекција венчаници.

2010.- Умре џез-саксофонистот Џејмс Муди, кој сними повеќе од 50 соло албуми и свиреше со Дизи Гилепси, Квинси Џонс и Лајонел Хемптон. Добитник е на Греми и многу други награди.

2013 – Окружниот суд во Осиек го осуди Владимир Миланковиќ на осум години затвор за воени злосторства врз цивили и воени затвореници во областа Сисак во 1991 и 1992 година. Втората ослободителна пресуда, Драго Бошњак, беше ослободен.

2015 – Повеќе од 9.000 луѓе загинаа од април 2014 година во вооружен конфликт со проруските сепаратисти во источна Украина, соопштија Обединетите нации (ОН).

2017.- Во Колумбија е уапсен Хуан Карлос Меса, еден од најбараните трговци со дрога за чие апсење САД понудиле награда од два милиони долари.

Прочитај повеќе...

Свет

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Објавено пред

на

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници.

Најмалку 127 новинари во моментов се приведени во Кина, јавува Би-Би-Си.

Во извештајот се наведува дека Кина спроведува „невидена кампања на репресија против новинарите“.

Исто така, се наведува дека ограничувањата за новинарите се влошиле за време на епидемијата на корона вирусот.

Најмалку 10 новинари се уапсени за известување за појава на коронавирус во кинескиот град Вухан, според извештајот на Репортери без граници, а пренесува Бета.

/Politika/

Прочитај повеќе...

Свет

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Објавено пред

на

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година, како и најголем број технолошки компании во вредност од најмалку милијарда долари, кои ја надминаа Кина, пренесува РСЕ.

За прв пат оваа година европскиот технолошки сектор ќе има повеќе од 100 милијарди долари инвестиции годишно, посочува Блумберг во извештајот на лондонската компанија за ризичен капитал Атомико.

Со проекцијата дека годинава ќе се собере три пати повеќе капитал од 2020 година, вкупниот број технолошки компании во Европа вредни повеќе од милијарда долари, таканаречени компании еднорог, сега надминува 320.

Бидејќи постојано заостануваат зад САД, европските технолошки компании се повеќе привлекуваат инвеститори поради пониските вреднувања и стартапите кои работат во области како што се финансиите и е-трговијата.

Според извештајот Атомик, европските стартапи привлекле рекордни 121 милијарда долари оваа година, што е приближно три пати повеќе од 41 милијарда долари капитал собрани во 2020 година.

Фактот дека стартапите во Европа привлекоа повеќе од 100 милијарди долари за прв пат во една година го истакнува ненадејниот интерес на инвеститорите за брзорастечката европска технолошка индустрија, наведува американската телевизија CNBC.

Врз основа на наодите на компанијата за обработка на податоци Дилром, годишниот извештај на Атомик за состојбата на европскиот технолошки сектор покажува дека во 2021 година, вкупната вредност на капиталот на европските технолошки компании на јавниот и приватниот пазар надмина три илјади милијарди долари за прв пат. време.

Том Вемајер од Atomic изјави за CNBC дека биле потребни децении за да се достигне капиталот вреден илјада милијарди долари во технолошкиот сектор во Европа во 2018 година. „И тогаш отидовме од илјада на две илјади милијарди долари за 24 месеци, а потоа оваа година, последните илјада милијарди беа додадени за осум месеци.

Сега во Европа има 321 компанија со еднорог, вредни најмалку милијарда долари, од кои 98 се создадени оваа година, а има 26 компании во вредност од 10 милијарди долари или повеќе. Според Вемајер, технолошките стартапи имаат голема корист од зголеменото прифаќање на онлајн услугите за време на пандемијата Ковид-19.

Сепак, не е сè розово во европскиот технолошки сектор, според CNBC, посочувајќи на податоците од извештајот дека, и покрај рекордните нивоа на капитал собран во европскиот технолошки сектор, компаниите биле потиснати во раните фази – помалку од еден процент од вложувањето Капиталните средства оделе кај компаниите основани годинава, додека претходно изнесувал еден до три отсто.

Различноста, исто така, останува клучно прашање, истакнува CNBC. Само 1,3 отсто од средствата од фондовите за ризичен капитал отишле на компании основани од припадници на етничките малцинства, покажува истражувањето во кое учествувале повеќе од 5.000 професионалци од европскиот технолошки сектор.

Европа ја престигна Кина во создавањето технолошки стартапи вредни милијарда долари, истакнува Волстрит журнал, наведувајќи дека извештајот Атомика укажува на зајакнување на статусот на Европа во технолошкиот сектор и последиците од мерките на Пекинг да го стави приватниот сектор под поголема државна контрола. .

Иако Кина сè уште има многу поголеми технолошки компании од Европа и поголем внатрешен пазар, трендовите се променија во последните години, според истражувањето на Atomic. Оваа година Кина доби дополнителни 26 технолошки компании во вредност од над милијарда долари, со што нивниот вкупен број достигна 300. Од друга страна, Европа – во која се Европската унија, Британија, Норвешка и Швајцарија – со 98 нови еднорози оваа година. вкупно 321.

Инвеститорите, особено од Соединетите Американски Држави, се привлечени од технолошки стартапи во Европа, водени од се поголем број претприемачи, од кои многумина веќе работеле за други технолошки компании, пишува Wall Street Journal. Во последниве години, европските влади и ЕУ се обидоа да го охрабрат започнувањето бизнис и преземањето ризици, особено бидејќи мрежите за социјална заштита се затегнати под економски притисок и демографски промени.

Силните програми за наука и инженерство на европските универзитети долго време ги потхрануваат индустриските компании, но се повеќе дипломирани студенти одат во технолошката индустрија, истакнува американскиот весник, додавајќи дека трансатлантските врски во технолошкиот сектор се продлабочиле како што Кина и другите делови на светот станаа помалку гостопримливи. Американските технолошки компании како Amazon, Alphabet и Meta имаат воспоставено истражувачки центри или партнерства со универзитети за да стигнат до европски таленти.

/Danas/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден: 9 декември

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска,...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (9 декември) – четврток

ОВЕН Водете сметка да не бидете сам себеси најголем непријател. Лесно може да се впуштите во кредити или позајмици. Партнерот...

МагазинПред 16 часа

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес...

СветПред 16 часа

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници. Најмалку 127 новинари...

СветПред 16 часа

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година,...

ЗанимливостиПред 16 часа

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

СветПред 17 часа

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во неделен извештај...

Временска прогнозаПред 18 часа

Најнови метео вести, викендов дестабилизација на времето..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и...

КултураПред 21 час

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден: 8 декември

1542.- Родена е Мери Стјуарт, шкотската кралица, која подготвила заговор против англиската кралица Елизабета I. 1626.- Родена е шведската кралица...

НАЈЧИТАНИ