Следете не

Социјални мрежи

Facebook и Instagram ќе ви покажуваат колку сте зависни од тие мрежи

Avatar

Објавено пред

на

Колкупати ви се случило само на кратко да сте сакале да проверите нешто на Facebooк или Instagram, а на крајот сте се задржале час или два прегледувајќи објави, фотографии и видеа на тие мрежи? Секако, тоа не е случајно затоа што поранешните вработени во компаниите повеќе пати нагласуваат дека сите социјални мрежи се намерно дизајнирани за корисниците да станат зависни од нив и од содржините кои ги прикажуваат за постојано да прегледуваат нови, често небитни содржини.

Марк Цукерберг неодамна најави дека сака наместо пасивно поминување на времето и бесмислено прегледување, корисниците времето на Facebook и на Instagram да го трошат поквалитетно, односно што повеќе да им се прикажуваат корисни и интересни содржини и повеќе да комуницираат со пријателите и семејството.

Покрај промените на алгоритмите и борбата со лажните вести, еден од начините на кој компанијата сака на корисниците да им овозможи поквалитетно користење на нивната платформа е така што ќе им овозможи да го следат времето кое го поминале на Facebook и на Instagram.

Така, пред некој ден најавија нови алатки кои наскоро ќе бидат достапни на мобилните апликации на двете мрежи и на корисниците ќе им дадат увид во времето кое го потрошиле на платформите. Се претпоставува дека голем број луѓе ќе се изненадат, односно ќе се шокираат кога ќе видат колку пати дневно го отвораат Facebook и колку време трошат на него. Ќе може да се постави и ограничување, односно аларм кој ќе ги потсети кога поминале премногу време на Facebook и на Instagram – корисниците сами ќе одредат која е таа временска граница.

Уште една новина која ја носат тие алатки е побрз и поедноставен пристап до опцијата за исклучување на известувањата за во текот на користењето на мрежите луѓето да можат да се концентрираат на работата, учењето и слично, без постојано прекинување.

Магазин

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Avatar

Објавено пред

на

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што ги експлоатира децата. Едната е pop-up порака што тој планира да ја прикаже во апликациите на Фејсбук до луѓето кои користат изрази за пребарување поврзани со истражување на деца. Детално ќе ги објасни последиците од гледањето на таквата содржина и ќе обезбеди информации за тоа како да добиете помош од организации.

Ажурирани упатства за безбедност на децата

Втората мерка се фокусира на „не злонамерно споделување“ на вирусна, meme детска експлоататорска содржина. Луѓето кои го споделуваат овој материјал ќе видат безбедносно предупредување за штетата што може да ја предизвика објавата. Предупредувањето вклучува порака дека содржината ги крши правилата на Facebook заедно со правните последици од споделувањето таков материјал. Facebook ќе ја отстрани содржината и ќе ја пријави до Националниот центар за исчезнати и злоупотребени деца и ќе избрише сметки што промовираат ваков материјал.

Facebook ги ажурираше упатствата за безбедност на децата на друго место. Покрај тоа, компанијата го ажурираше менито за известување во неколку области на Facebook и Instagram. Корисниците можат да ја изберат опцијата наречена „вклучува дете“ во делот Голотија и сексуални активности. Фејсбук вели дека материјалот доставен на овој начин ќе има приоритет на рецензентите на содржините. Исто така, го усвои API за безбедност на содржината на Google за да открие кога објавите може да содржат експлоатација на деца и да им се даде приоритет на прегледувачите. Компанијата долго време користеше разни системи за откривање за да се искорени содржината што ја искористуваат децата и да се најдат потенцијално несоодветни активности со деца.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Avatar

Објавено пред

на

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди и интелегентниот софтвер „down detector“ кој примил многу пораки дека апликациите не работат.

На оваа платформа корисниците во коментарите напишаа дека проблемот е во работата на апликациите во различни делови на светот, па затоа се јавуваа од Тунис, Велика Британија, САД, Португалија и така натаму.

Тешкотии во работата имаше и во Македонија но и во соседството – Србија, но се чини дека сега сè е во ред и проблемите се надминати, знаејќи дека фејсбук е сопственик на двете социјални мрежи.

Некои гласини кружат дека Постојат некои индикации, како што пренесуваат странските медиуми, дека причината за привремен прекин на работата е спојување на овие две функции во една, односно дека во иднина корисниците ќе можат да читаат пораки од Instagram во Messenger и обратно, затоа што веќе некои корисници кои имале проблем со испраќање пораки се известени за ова спојување.

Сепак, Фејсбук сè уште не се огласи официјално.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Социјалната мрежа „Facebook“ ги заострува политиките во однос на лажните вести за вакцините против Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Популарната социјална мрежа „Фејсбук“ повторно ги менува своите политики, така што компанијата објави неколку мерки за борба против дезинформациите за вакцините, вклучително и отежнување за наоѓање сметки кои ги обесхрабруваат луѓето да се вакцинираат преку пребарувања на Инстаграм, кој е во сопственост на ФБ.

Според CNN, Фејсбук во понеделникот објави дека ги проширува своите напори да ги отстрани лажните тврдења на својата платформа и Инстаграм за вирусот корона, вакцините против ковид 19 и, генерално за вакцините за време на пандемијата.

Компанијата исто така најави дека ќе започне да објавува линкови до локалните здравствени веб-страници во својот „Информативен центар„ Ковид-19 “за да им помогне на корисниците да утврдат дали се квалификуваат за вакцината и како можат да ја направат.

Објавувањето на ФБ доаѓа еден ден откако „CNN Бизнис“ објави дека Инстаграм продолжува да покажува видливи „анти-ваксер“ сметки во резултатите од пребарувањето, додека Фејсбук-групите што се против вакцините сè уште се лесни.

Наодите предизвикаа загриженост кај американските експерти за јавно здравје, имајќи предвид дека Соединетите држави се наоѓаат во средина на најголемата имплементација на имунизација како дел од мерките за сузбивање на пандемијата на коронавирусите, пренесува американската телевизиска мрежа.

ФОТО: BBC

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 12 минути

Денешен Хороскоп (27 февруари) сабота

ОВЕН Погледот кон вашиот паричник може да му донесе мрачно расположение на Овенот. Имавте планина од сметки да платите, а...

МакедонијаПред 6 часа

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 258 -Кавадарци...

СпортПред 9 часа

(ФОТО) Новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид е во завршна фаза

Новата трибина од стадионот “Билјанини извори” во Охрид е во последната фаза од изградбата.

МагазинПред 11 часа

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 11 часа

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 11 часа

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

МагазинПред 12 часа

Android 12 носи иновации: Олеснува испраќање на СМС пораки

Google неодамна воведе нова верзија на оперативниот систем Android – Android 12. Една од интересните карактеристики се однесува на начинот...

АвтомобилиПред 12 часа

Ова е нов знак што ќе ги краси автомобилите на Peugeot

Peugeot е една од најстарите активни марки на автомобили, која од 1850 година е украсена со грб украсен со глава...

Социјални мрежиПред 17 часа

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди...

МакедонијаПред 17 часа

Кобното утро на 26 февруари, на денешен ден почина Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена на делегацијата и двајца пилоти, вечна слава!

На денешен ден во кобното утро на 26.02.2004 – владиниот авион – Кингер, се урна помеѓу селата Хусковичи и Ротимље,...

НАЈЧИТАНИ