Следете не

Свет

Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

Објавено пред

на

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг, се уште се нема произнесено во јавноста во врска со кражбата на 50 милиони профили од страна на фирмата „Кембриџ аналитика“ која во 2016 работела во полза на кампањата на претседателот Доналд Трамп.

Акциите на Фејсбук изгубија во вредност по обелоденувањето на скандалот викендот од страна на „Њујорк тајмс“ и лондонски „Обсервер“. Вредноста на акциите  се намали за речиси седум отсто, и компанијата на Волстрит загуби 37 милијарди долари капитализација.

Откритијата за „жнеењето“ на десетици милиони профили искористени за избор на еден претседателски кандидат, дојдоа од Кристофер Вајли, поранешен вработен во фирмата. „Кембриџ аналитка“ профилите ги користела и за победничкиот тим на кампањата за Брегзит, референдум за излез на Велика Британија од Европската Унија.

Цукерберг и Шерил Сендберг, главниот директор на социјалната мрежа, беа повикани од редица медиуми и новинари да дадат изјави, откако „Њујорк тајмс“ синоќа објави дека еден од директорите на компанијата си заминува поради судир со други раководни лица за тоа како компанијата се справила со руската кампања на дезинформации.

Тие исто така се повикани и од Капитол хил, на сослушување во Сенатот да одговорот на прашања  како била искористена приватноста на 50 милиони корисници во тенденциозни политичко-изборни цели.

Недовербата кај акционерите и инвеститорите се зголеми откако се дозна дека во  искористувањето на профилите во полза на Трамп работел руски аналитичар. Тоа е Александар Коган, човекот кој за „Кембриџ аналитика“ ја креирал алатката за користење на податоци од Фејсбук.

Неколку медиуми вчера се поврзаа со Коган, кој е професор на Кембриџ, предавал и на универзитет во Санкт Петербург и правел истражување финансирано од руската влада.

-Западните медиуми ме прашуваат дали сум руски шпион. Им одговорив дека доколку сум, ќе бидам еден од најнесмансите шпиони во историјата, порача тој.

Американски медиуми јавија дека Фејсбук се обидел да го спречи ширењето на скандалот пред да биде обелоденет, но дека тоа направило повеќе штета отколку корист.

Мрежата испратила писма до редакциите во кои изнесувала правни докази дека користењето на приватни информации за 50 милиони корисници било според правилата и немало прекршок на политиката за приватност. Но, откако сториите биле обелоднети, таа ги користела податоците во нив, без претходно да ги провери, како причина да ја прекине соработката со „Кембриџ аналитка“. Според објавениот материјал, фирмата не ги избришала податоците за корисниците иако тоа било предвидено со договор.

Предупредувањата дека руски пропагадни групи ширеле лажни информации на „Фејсбук“ Цукерберг лани ги отфрли како несуштествени за исходот на изборите. Легални тимови на оваа и други американските технолошки гиганти како „Гугл“ и „Твитер“ во септември лани беа сослушувани од сенатски и конгресни комисии за разузнавање и безбедност воврска со руската вмешаност во претседателските избори.

Капитол хил сега бара лично присуство на Цукерберг за разјаснување на скандалот со нарушување на приватноста на 50 милиони корисници чии лични податоци биле злоупотребени во политички цели.  Во меѓувреме, истрага започна и специјален обвинител од Масачусетс. 

Свет

СЗО повторно проговори за омикрон

Објавено пред

на

Светската здравствена организација соопшти дека затворањето на границите „купува време“ во борбата против новиот вид коронавирус – омикрон.

Претставниците на Светската здравствена организација во Западен Пацифик тврдат дека затворањето на границите, како мерка усвоена од некои земји, може да купи време за справување со видот омикрон на коронавирусот, но дека применетите мерки и искуството стекнато во работата со соеви делта треба да останат основа за борба против пандемија.

„Додека неколку земји во регионот се соочуваат со зголемување на инфекциите, случаите на ковид-19 и смртните случаи во многу други земји се намалени“, рече регионалниот директор на СЗО за Западен Пацифик, д-р Такеши Касаи за новинарите на виртуелна конференција емитувана во Манила. Агенцијата АП .

Според него, граничната контрола може да го одложи влегувањето на вирусот и да купи време, но секоја земја и секоја заедница мора да се подготви за ново зголемување на случаите.

„Позитивната вест во сето ова е дека ниту една од информациите што моментално ги имаме за омикрон не сугерира дека треба да ја смениме насоката на нашиот одговор“, рече Касаи.

Омикрон, додава тој, е идентификуван како варијанта што предизвикува загриженост поради големиот број мутации и затоа што претходните информации сугерираат дека може да биде повеќе пренослив од другите варијанти на вирусот.

„Потребно е повеќе тестирање и набљудување“, заклучи тој.

Прочитај повеќе...

Свет

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Објавено пред

на

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација на деца, а само еден вработен е обвинет за кривично дело додека другите биле внатрешно разрешени, покажуваат новообјавените документи.

Шокантното откритие го објави „Басфид њуз“, до кој пристигнаа стотици доверливи внатрешни извештаи на ЦИА. Документите се од периодот од 2004 до 2019 година.

Според документите, секој 10 вработен во ЦИА имал „несоодветна сексуална активност со неидентификувано двегодишно девојче“ и признал дека во два наврати имал сексуален контакт со шестгодишно дете. Вработениот добил отказ од Агенцијата, но против него никогаш не била поднесена пријава.

Друг службеник на ЦИА, наводно, набавил експлицитни видео снимки од млади девојки направени од мајките на жртвите, што доведе до негова оставка, но не и до обвинение.
Тој бил фатен како се обидува да договори сексуални односи со дете зад чиј профил се криел агент на ФБИ.

И единствениот вработен во ЦИА кој е обвинет за сексуални злосторства врз деца бил под истрага за манипулирање со доверливи документи, наведува „Базфид“.
Неименуван поранешен функционер за „Базфид“ изјавил дека ЦИА повеќе би сакала внатрешно да ги решава инцидентите бидејќи вработените кои се обвинети за кривично дело „може да бидат принудени да откријат извори и методи“, пренесува RT.

/V-Online/

Прочитај повеќе...

Свет

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Објавено пред

на

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19.

Сотровимаб базиран на моноклонални антитела го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти кои може да развијат тежок ковид-19.

GSK наведува дека третманот е активен и против новата варијанта на коронавирус омикрон.

Сотровимаб се покажа како безбеден и ефикасен во намалувањето на ризикот од хоспитализација и смрт кај луѓе со блага до умерена инфекција со Ковид-19 и зголемен ризик од развој на тешка болест, според Британската агенција за лекови.

/NoviMagazin/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 22 минути

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 47 минути

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 3 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 4 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 11 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 15 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 23 часа

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 23 часа

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

LifestyleПред 24 часа

Кичевска компанија генерален застапник за најпознатите козметички производи од „Cream Team“, купувајте онлајн по екстра цени!

Ексклузивно за прв пат во нашата држава може да ги купите познатите грчки козметички производи од компанијата „Cream Team“ претставувани...

НАЈЧИТАНИ