Следете не

Кичево

Ф.К. Напредок ја одбележа 90-годишнината од своето постоење

Објавено пред

на

Еден од најстарите клубови во земјава, кичевски Напредок, со свечена академија и со ревијален фудбалски натпревар денес ја одбележа 90-годишнината од своето постоење.

За периодот од неговото формирање до денес, беше поднесен реферат, додека ветераните и актуелните фудбалери на Напредок одиграа ревијален натпревар. Мечот заврши 3-3 и поранешните фудбалери, иако со вишок килограми на себе, не дозволија да бидат поразени од своите помлади колеги.

– Ни 24 часа не се доволни да се каже се што е важно за спортската икона на Кичево  ФК Напредок. Ни на стотици страници не може да се напише се што во овие 90 години проживеал клубот, кој што денес навршува 9 децении од своето формирање и кој што доживеал многу премрежија подеми и падови во своето постоење. Но Напредок не бил само фудбалски клуб, туку во него повеќето фудбалери се формирале и како личности, а не е мал и бројот на поранешни фудбалери, кои се стекнале со факултетски дипломи и со повисоки академски звања.

– Напредок беше и остана спортски епицентар на многу генерации фудбалери, кои со помал или поголем успех ги бранеле боите на клубот. Покрај организацискиот прогрес Напредок низ годините растел и инфрастурктурно, стадионот под Илиница добивал се подобар изглед, кој поради популарноста на клубот секогаш исполнет до последното место и, на сите ривали гостувањето во Кичево им било многу тешко и непријатно – вели новинарот Зоран Антоски, кој натаму додава дека во последните четири децении за издвојување се два периода на клубот и тоа периодот од сезоната 1978-1979 и натаму, кога Напредок се избори за влез во тогаш квалитетната Македонска лига, каде освен Вардар и Победа, настапувале сите клубови од македонскиот крем и две децении подоцна, кога Напредок се избори за влез во првата Македонска лига, рамо до рамо со фудбалската елита и каде со мали прекини се натпреварува цела деценија.

Во истиот тој период Напредок одигра и едно Куп финале во кое беше поразен со 1-0 од тогашната Слога Југомагнат, а пред 5 сезони беше на прагот на Европа, но не успеа да се избори за тоа толку посакувано место.

Во текот на свечената академија со едноминутно молчење им беше оддадена последна почит на починатите членови на управата и поранешни фудбалери на Напредок. 

Текст и Фото: Зоран Антоски

Кичево

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

Објавено пред

на

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата „11 септември“ во Кичево, најнапред вербално, а потоа и физички нападнале полициски службеници кои вршеле службени дејства. Тие се приведени и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 03.12.2021 година во полициска станица во Кичево е приведен Б.К.(42), бидејќи во 23.20 часот, во куќниот двор во Кичево, физички ја нападнал неговата 32-годишна невенчана сопруга. По документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 03.12.2021 година, во ОВР Кичево приведена и лишена е од слобода А.И.(49) од Кичево. Таа околу 13 часот, на улицата „11 септември“, го нарушила јавниот ред и мир и со метален предмет ја нападнала Л.А.(34) од Кичево. А.И. е приведена во полициска станица и против неа ќе биде поднесена соодветна пријава.

Извор: Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

Објавено пред

на

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“ во Кичево, била истурена и запалена течност, но не настанал пожар во станот.

ОВР Кичево презема мерки за расчистување на случајот, известува Стефан Димоски, портпарол на СВР Охдид.

Прочитај повеќе...

Кичево

Малолетно девојче и возрасен човек од Кичево каснати од кучиња скитници

Објавено пред

на

На 02.12.2021 година во 19.15 часот, Ф.Ф. (39) од Кичево, во надлежната полициска станица пријави дека на ул. „Партизански одреди“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

Истиот ден, С.Н. (47) од Кичево пријави дека неговата малолетна ќерка, на улицата „Рудничка“, била касната од куче скитник.

Извор: СВР Охрид
Портпарол: Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 4 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 6 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 7 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 13 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 18 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 20 часа

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

LifestyleПред 1 ден

Кичевска компанија генерален застапник за најпознатите козметички производи од „Cream Team“, купувајте онлајн по екстра цени!

Ексклузивно за прв пат во нашата држава може да ги купите познатите грчки козметички производи од компанијата „Cream Team“ претставувани...

НАЈЧИТАНИ