Следете не

Балкан

(ФОТО) На Ненад со години му се појавува крвав крст на челото – и тоа за време на најголемите православни христијански празници

Avatar

Објавено пред

на

Триесет и три годишниот Ненад Пауновиќ од Панчево, Србија, тврди дека за време на големите православни празници на челото му се појавува крст кој крвари, а и лекарите и свештениците не знаат што се случува.

Тој и сега има крвав крст, но раната повеќе не му крвари, туку крвта е исушена и му се познава, пишува порталот 013инфо.

Оваа година крстот му се појави на Бадник.

Најпрво му се појавил црвен круг, а потоа на Божиќ му се формирал крст од кој течела крв помешана со лимфа.

Ненад вели дека тоа му се случува веќе 10 години од денот кога бил кум на крштевање на својот пријател.

За време на обредот свештеникот со крстот поминал на неговото чело и тогаш почнало да го пече и да му тече лимфа, а по еден час се појавил и крстот.

Отишол во болницата да го прегледаат, па се вратил до свештеникот да го земат маслото за да проверат од што се’ состои, да не е алергичен на нешто. Но во прашање било обично масло за јадење. Направил анализи и дали е алергичен на нешто, но резултатите биле негативни.

Подоцна бил и кај невропсихијатар и никој нема објаснување за она што му се случува. Единствено му кажале дека можам сам, со своите мисли, да предизвика таква реакција.

Мајката се плашела за него

Неговото семејство прво се чудело посебно мајката која се плашела за него. Но денес пред секој празник се прашуваат дали ќе му се појави крстот на челото. Му се појавува и за Велигден, и за Богојавление и за Божиќ.

И тоа му се случува цела деценија. Трае седум дена и потоа не останува ни белег.

Ненад барал одговори и во разни манастири и зборувал со игумени, но досега не добил ниту еден конкретен одговор.

Некои велат дека е божји дар, некои дека е дело на нечестивиот, објаснува Ненад. Почнал да пости и да се причестува, бидејќи така го советувал еден отец – наводно ако било дело на нечестивиот така ќе исчезне.

„Но како што гледате не престана“, заклучува Ненад.

Ова што ми се случува ми ја засили верата во Бог, но се уште во црква одам ретко. Повеќе сакам да посетам некој манастир, изјави Ненад Пауновиќ кој ги повика новинарите по празниците да му дојдат на гости за да видат и да се уверат дека нема да има никаков белег на челото.

Балкан

(ВИДЕО) Она кога Цеца се фаќа на оро и прави лом

Avatar

Објавено пред

на

Кога Цеца Ражнатовиќ ќе ги засени жените на оро, 😀

Прочитај повеќе...

Балкан

(ФОТО) Србија под снег, еден смртен случај и многу завеани патишта, детали..

Avatar

Објавено пред

на

Поради силниот ветер и големи снежни наноси во Србија, затворени се магистралните патишта Нови Пазар-Сјеница и Сјеница-Ивањица.

Зимската служба, полицијата и пожарникарите цела ноќ водеа надчовечка борба за да ги спасат сите завеани, а големата акција на Пештерската висорамнина продолжи и утрово.

Штотуку е прогласена вонредна состојба во општините Сјеница и Црна Трава, а заменик-градоначалникот на Сјеница, Војо Трмчиќ изјави дека поради големите снежни врнежи, автопатот Нови Пазар – Сјеница е сè уште непрооден.

Повеќе прочитајте на макпресс ТУКА

Прочитај повеќе...

Балкан

Силен земјотрес од 5,5 степени според Рихтер ја погоди Албанија, се почувствува и кај нас

Avatar

Објавено пред

на

Земјотрес со јачина од 5,5 степени по рихтер е регистриран во 21:15 со епицентар во Албанија. Земјотресот е почувствуван и во Македонија

Епицентарот на земјотесот е во Драч.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

Направи добро дело, дарувај крв денес од 10:00ч во Црвен Крст – Кичево!

Извиднички одред Мирко Милески како дел од прославата по повод Светскиот ден на извидниците, 22ри февруари, организира акција за донирање...

МагазинПред 10 часа

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите

Факт е дека веќе подолг период ниту еден циркус не гостувал во нашата држава. Можеби причината за тоа е дека...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (21.02) петок

Oвен  Денес е поволен ден за подобрување на работите на љубовен план. Ако сте во врска, веројатно вашата врска ќе...

ВидеоПред 15 часа

(ВИДЕО) Ова болеше: Мачето на Лила Филиповска се галеше се додека…

Нашата топ ТВ дива ценетата Лила Филиповска речиси и да не очекуваше ваква работа од куќниот-љубимец. View this post on...

Здравје и убавинаПред 17 часа

Природен сок против камен на бубрег

Камењата во бубрег најчесто се состојат од калциум, а можат да бидат предизвикани од премногу сол во исхраната што стимулира...

КичевоПред 19 часа

Кривична за косовар кој со уште четири лица одзеле накит во кичевска златара

Одделението за внатрешни работи Кичево поднесе кривична пријава против Ј.В.(41) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

МакедонијаПред 1 ден

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од пратка со потекло од Колумбија наменет за Словенија

 За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од...

СлучувањаПред 1 ден

Трагедија во рудник во Прилеп, почина работник

Несреќа со трагична последица се случила вчера околу 11:15 часот во рудник во Прилеп. Од МВР информираат дека Д.З.(67) од Прилеп,...

СпортПред 1 ден

Хуго Лорис: Не е време да бараме изговори

Голманот на Тотенхем, Хуго Лорис, по дуелот со Лајпциг во првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите (0:1),...

МакедонијаПред 1 ден

Влажни коловози на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...

НАЈЧИТАНИ