Следете не

Автомобили

(ФОТО) Револуционерниот концепт Mercedes F 100 го слави својот 30-ти роденден

Објавено пред

на

Овој револуционерен концепт „Мерцедес-Бенц Ф100“ беше предвесник на многу иновативни решенија, кои некогаш беа третирани како „утопистички“, да станат вообичаени денес. модерни автомобили.

Презентирано на јавноста во јануари 1991 година, во НАИАС во Детроит, ова визионерско студио воодушеви со својата футуристичка опрема. Инженерите и дизајнерите на Мерцедес вметнаа повеќе пионерска технологија во F100 отколку во кој било концепт пред него, демонстрирајќи визија за иднината на патничките автомобили, со фокус на практична примена.

Според Вреле Гуме, овој автомобил може да се пофали со бројни детали кои ветија вистинска трансформација во однос на безбедноста и употребливоста. Користејќи ја експертизата достапна во тоа време, тимот одговорен за развој на ова возило ги покажа своите визионерски способности во однос на тоа како идните безбедносни атрибути ќе влијаат на технологијата на возилото и дизајнот на автомобилот. За да се осигура дека лицето зад воланот е во најбезбедна положба во кабината F100, експертите од Мерцедес го поставија возачкото седиште централно. Истражувањата покажаа дека ова е најбезбедна позиција во повеќето можни сценарија кога станува збор за сообраќајни несреќи.

Делови од подот и покривот на возилото се отвораат заедно со новите вртежни врати, за да се осигура дека возачот може лесно да влегува и да излегува од страната свртена кон сообраќајот. Зад возачот, двете седишта на патниците се наоѓаат надвор од централната оска и се заштитени со робусни лакови на задните тркала. Влезот и излезот се исто така многу олеснети со отсуството на конвенционални столбови Б и присуството на големи лизгачки врати, кои користеа рана верзија на механизмот за „меко затворање“.

F 100 беше опремен со централен дисплеј зад воланот, во рамките на видното поле на возачот, обезбедувајќи клучни информации како што се брзина или предупредување за непосредна опасност. Интегрирани се и многу напредни системи за помош на возачот, како што е активно откривање на слепи места или контрола на далечина, рана верзија на денешниот адаптивен контрол на крстарење, кој влезе во S-Class седум години подоцна како систем наречен DISTRONIC. Задната камера исто така беше присутна, а ќе дебитира во сериската верзија во 2005 година, секако во класата С.

За да се подобри видливоста во текот на ноќта, F 100 користи ксенонски фарови, додека сигналните светла содржат решетки во форма на призма, кои го активираат централниот извор на светлина, а она што е исто така интересно е дека тие можат веднаш да ја променат бојата и интензитетот на светлината. Масивниот преден бришач може да се премести по целата ширина на шофершајбната и автоматски се напојува со сензор за дожд. На задниот дел, бришачот е дискретно скриен под спојлерот на покривот, и не само што го брише задното стакло, туку и светлата.

Во фазата на развој на овој концепт автомобил, разгледани се многу опции кога станува збор за погонскиот систем, вклучувајќи го и моторот со внатрешно согорување, кој користи водород како гориво. Сепак, тимот на крајот се одлучи за конвенционален бензински мотор. Сепак, она што не беше конвенционално во никој случај е погон на предните тркала, иако Мерцедес ќе ја прекине традицијата шест години подоцна со лансирањето на првата А-класа.

Што се однесува до другите иновативни системи, кои играа пионерска улога, треба да се истакнат системот за електронско следење на притисокот во гумите, препознавање глас заснован на телефон или употреба на картичка наместо класични копчиња.

Иако не можеме да кажеме дека овој експериментален автомобил е еден од „најатрактивните“, Ф 100 без сомнение е еден од највлијателните. Денес можеме да го „посетиме“ во музејот „Мерцедес-Бенц“ во Штутгарт.

Автомобили

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Објавено пред

на

Mazda потврди дека има намера да понуди електрифицирана верзија на MX-5 до крајот на деценијата.

Според Carscoops, извештајот доаѓа од изјава на јапонскиот производител на автомобили во која тие ја најавиле следната фаза од развојот на производот. Иако најавата се фокусираше на голем број нови модели – вклучително и замена на Mazda 6 со заден погон и шестцилиндричен мотор – Mazda најавува дека ќе биде вклучена и следната генерација на родстери.

Сепак, не беше јасно дали ова значи дека Миата ќе стане целосен ЕВ или електрифицирана верзија со хибриден или малку хибриден погон. На прашањето подоцна, извршниот директор Такеџи Коџима рече дека барем една верзија од следната Миата ќе остане со мотор со внатрешно согорување.

„За клиентите кои досега купиле родстер, ќе обезбедиме мотор со внатрешно согорување што користи биогорива како што е е-гориво“, рече Коџима. Слично на тоа, потврдено е дека Миата е дел од плановите за електрификација на Mazda, што значи дека ќе вклучува некаква форма на хибридна технологија.

Ова не ја исклучува целосно електричната верзија на Miata – модел што може да има смисла со скалабилната Skyactiv EV архитектура на Mazda. Сепак, коментарот на Ичиро Хиросе, висок извршен директор, може да објасни зошто не треба да очекуваме целосно електрична Миата во блиска иднина. Според извештајот, додека потврдил дека Миата ќе биде електрифициран, тој алудирал на процесот на електрификација како оној што би ја ценел ДНК-та на роудстерот како лесен спортски автомобил. Бидејќи тежината е сè уште главен фактор во ЕВ, плановите за електрификација може да завршат само со хибридна верзија.

Специфична временска рамка сè уште не е објавена за новата NE верзија на Miata, а некои очекуваат дека сегашната генерација на ND ќе остане уште неколку години.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Toyota Supra од филмот Fast & Furious е продадена за 550.000 долари

Објавено пред

на

Toyota Supra во 1994 година, управувана од Paul Walker во филмот Fast & Furious, беше продадена на аукција во Барет-onексон во Лас Вегас за 550.000 американски долари.

За потсетување, автомобилот е во боја на Candy Orange, со аеро-пакет каросерија (пред спојлер и прагови Бомекс, хауба TRD, заден спојлер АПР), 19-инчни алуминиумски тркала и 3,0-литарски шестцилиндричен мотор.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Објавено пред

на

Одреден е датум кога германската марка ќе престане да произведува нови бензински и дизел автомобили, а тоа е веќе во 2026 година. Според Ројтерс, веста ја објавил претседателот на одборот на Ауди, Маркус Дусман. Во Ауди сè почнува да се врти околу батериите …

Електрификацијата изгледа неизбежна, па дури и Линколн изјави дека сите автомобили ќе имаат батерии до 2030 година, пишува Авто клубот. Многу производители веќе најавуваат планови во кои ги опишуваат моторите со внатрешно согорување како минато. Еден од нив е „Ауди“, кој веќе престана да развива нови СУС мотори, а неодамна постави краен рок за дефинитивен крај на возилата со фосилни горива.

Веста ја објави претседателот на Управниот одбор на „Ауди“, Маркус Дусман, и тој посочи дека постепеното укинување на внатрешното согорување ќе се примени во 2026 година, за моделите со бензин и дизел. Логичен следен чекор за германската компанија е проширување на палетата на хибридни брендови.

Сепак, неопходно е да се „погледне на поголема слика“. Позицијата на Ауди за електрификација е всушност позицијата на нејзината матична компанија – групацијата Фолксваген. Ривалите БМВ и Мерцедес планираат на спротивниот крај од спектарот на електрификација: иако тие веќе воведоа неколку електрични возила, тие веруваат дека внатрешното согорување ќе остане „главната приказна“ на автомобилската индустрија за многу години.

Имено, Баварците воопшто не планираат да го запрат развојот на SUS моторот. Неодамна, BMW изрази загриженост за слабата достапност на ретки минерали што се користат во батериите, а бидејќи пред три години тие веруваат дека поради ова EV секогаш ќе биде поскапа опција од конвенционалните мотори.

Иако литиум-јонските батерии станаа значително поевтини во последната година, тие сепак се скапи и има уште еден проблем – снабдувањето беше слабо дури и пред пандемијата, и беше скоро невозможно да се обезбеди постојан. Различни производители избираат различни стратегии за во иднина, но сè уште не е јасно кој од нив ќе се исплати на долг рок. Beе биде интересно да се види кои производители на автомобили ќе преживеат во следните две децении.

ФОТО: tookapic /pixabay
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 1 час

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 2 часа

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 7 часа

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

АвтомобилиПред 7 часа

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Mazda потврди дека има намера да понуди електрифицирана верзија на MX-5 до крајот на деценијата. Според Carscoops, извештајот доаѓа од...

МагазинПред 8 часа

Тежината на сите ковид честички кај пациенти е од 100g до 10kg

Доколку сите честички на ковид се пронајдени на едно место, нивната тежина би се движела помеѓу тежината на јаболкото и...

СпортПред 8 часа

Кичевчанката Минговска непобедлива во својата класа, освои златен медал на државното првенство во Карате каде се натпреваруваа 260 спортисти

Во салата Крсте Мисирков при ООУ „Крсте Мисирков“ во Скопје изминатиот викенд на 19 и 20 јуни 2021 година, се...

АвтомобилиПред 8 часа

Toyota Supra од филмот Fast & Furious е продадена за 550.000 долари

Toyota Supra во 1994 година, управувана од Paul Walker во филмот Fast & Furious, беше продадена на аукција во Барет-onексон...

СветПред 8 часа

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада. Ова е првпат да се...

LifestyleПред 8 часа

Денес се одбележува Светскиот ден на јогата

Љубителите на јога ширум светот денес го слават Меѓународниот ден на јогата, меѓутоа, поради се уште актуелната пандемија на Ковид-19,...

Временска прогнозаПред 11 часа

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава...

НАЈЧИТАНИ