Следете не

Технологија

(ФОТО) Се појавија фотографии од „Play Station 5“ кој официјалната презентација треба да биде на 4-ти Јуни годинава

Avatar

Објавено пред

на

Конечно, се појавија првите фотографии од најновата верзија на оваа планетарна зараза наречена „Play Station 5“.

Според фотографиите кои се пјавија на интернет дизајнот иако не е потврден сепак се поклопува со некои претходни гласини за промената на изгледот на конзолата и секако е во согласност со изгледот на контролерот чиј дизајн е значајно променет по две и пол децении.

Oфицијалното претставување на „PlayStation 5“ би можело да се случи на 4 јуни.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Технологија

Logitech G ги претставува бежичните гејминг слушалки PRO X

Avatar

Објавено пред

на

Logitech додаде уште еден модел на слушалки за игри на својата понуда. Овој пат тоа е Logitech G PRO X Wireless Gaming слушалки, заедно со безжичната технологија „Lightspeed“, која е дизајнирана и наменета за врвни играчи на е-спорт.

Традиционално, приклучоците поврзани со кабел се попопуларни кога станува збор за конкурентни игри, но безжичните технологии како што е Logitech’s Lightspeed го намалија каснењето до тој степен што разликата помеѓу безжичните и жичните модели е скоро занемарлива.

Pro X Lightspeed е нова верзија на популарните слушалки за игри PRO X на Logitech. Оваа безжична верзија е опремена со 2.4GHz Lightspeed wireless, која овозможува над 20 часа траење на батеријата и работи на растојание до 13 метри. Исто така, постои и Blue VO!CE софтвер, кој дополнително го подобрува квалитетот на микрофонот.

На слушалките се сместени PRO-G 50mm драјвери, а има и поддршка за опкружувачки звук DTS 7.1. Слушалките за игри Logitech G PRO X Wireless Lightspeed ќе бидат достапни од август, со цена од 200 долари.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Фејсбук го објави Instagram Reels како конкуренција на „ТикТок“

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук официјално го објави Instagram Reels, свој одговор на популарната услуга TikTok, која сега е достапна ширум светот.

Reels им овозможува на корисниците да создадат видео во траење од 15 секунди и да го подобрат со најразлични визуелни и звучни ефекти. Корисниците ќе имаат пристап до услугата Reels директно преку камерата на Instagram. Исто така, ќе биде можно да се гледаат содржината на Reels на други креатори директно од Explore табот.

Во својата објава, Фејсбук истакна дека Reels доаѓа од неколку алатки за видео обработка, вклучувајќи каталог на звуци и AR ефекти.

Фејсбук спомена дека Reels ќе биде достапен за сите корисници, но доколку имаат приватен профил, нивните видеа на Reels нема да се појават во Explore.

Објавувањето на Instagram Reels пристигнува во вистински момент – во време кога популарната апликација TikTok е во судир со американската администрација и е забранета во Индија. Американскиот претседател, исто така, се заканува дека ќе потпише извршна наредба со која се забранува „TikTok“ во САД, а Фејсбук би можел да го пополни можниот јаз со услугата Intagram Reels.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Google го претстави новиот телефон „Pixel 4а“: Еве ги сите карактеристики што ги нуди

Avatar

Објавено пред

на

Вчера, Google официјално претстави нов член на семејството Pixel – Google Pixel 4a. Новиот паметен телефон на Google е најприфатливиот Pixel во последните неколку години, и конечно има дизајн кој може да се натпреварува на пазарот.

Pixel 4a сепак доаѓа во пластично куќиште, но овој пат Google ги пресече рабовите околу екранот и реши да користи екран со дупка каде што се наоѓа предната камера 8MP, со што ќе се постигне значително поголема употребливост на предната површина во однос на неговите претходници. Екранот е OLED и е со дијагонала од 5,81 инчи, што го прави уредот меѓу најкомпактните на пазарот.

Резолуцијата е FullHD +, или 1080 x 2340 пиксели. Уредот го користи Snapdragon 730G како процесор, кој доаѓа во комбинација со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Нема слот за мемориски картички, но има приклучок за слушалки 3,5 милиметри, кој е за пофалба. Батеријата има капацитет од 3140mAh, со брзо полнење на жица со излезна моќност од 18W. Дефинитивно главен адут на Pixel е неговата камера на задниот дел, која во оваа верзија доаѓа со сензор од 12.2MP (1 / 2.55 ″, 1.4um) и напредни алгоритми за фотографирање кои, според првите прегледи, го ставаат уредот на врвот на неговиот опсег на цени. класа во однос на квалитетот на примарниот сензор, иако е само една камера.

Уредот доаѓа со Android 10, а Google гарантира 3 години ажурирања на оперативниот систем. Google Pixel 4a веќе може да се нарача во САД за 349 американски долари, а ќе се продава на 20-ти овој месец. Телефонот ќе дојде и на европскиот пазар, каде ќе биде достапен по цена од околу 340 евра. Во официјалното соопштение за печатот, „Google“ спомена дека 5G верзијата на „Pixel 4а“ ќе пристигне на пазарот до крајот на годината по цена од 499 долари, како и „Pixel 5“, за што ќе се дискутира побрзо, односно до крајот на годината.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 7 часа

Коронавирус денеска: Од 1627 тестирања, регистрирани 139 нови случаи, 30 од Скопје, 20 Куманово, 4 Кичево..

Во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30 -Куманово...

Живот и стилПред 9 часа

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да...

МагазинПред 9 часа

Топ 9 работи што треба да ги понесете со вас на кампување

Одморот е многу возбудлив настан, особено ако планирате да кампувате. Без разлика дали одите на кампување за прв пат или...

ЗабаваПред 9 часа

Ова е најскапото куче во светот, чини 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ (ФОТО)

Рекордот за најскапо продадено куче на сите времиња го држи Тибетски мастиф. Златниот тибетски мастиф е продаден за неверојатни 1,9...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден (12.08)

Историски настани (12 август) 1860 год. Родена Клара Пелк или Клара Хитлер (германски: Клара Полцл или Клара Хитлер), мајка на...

КичевоПред 11 час

Кичевчанец бил нападнат од куче-скитник и се здобил со повреди

На 12.08 2020 година, Н.А. (39) од Кичево, во полициската станица пријави дека истиот ден, на булеварот „Ослободување“ во Кичево...

Временска прогнозаПред 14 часа

Сончево и топло, попладне можни се врнежи од дожд, ова се деталите

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп (12.08) среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Се појавија нови застрашувачки снимки од експлозијата во Бејрут

Во експлозијата во Бејрут која се случи минатиот вторник загинаа 160 луѓе, а околу 6.000 се повредени. Повеќе од 300.000...

МакедонијаПред 1 ден

Кичево руши рекорди, денес 18 новозаболени од вкупно 141

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ