Следете не

Видео

ФОТО+ВИДЕО: Продолжуваат немирите во Парламентот на Хонг Конг, се бара оставка од Лам

Avatar

Објавено пред

на

Продемократските пратеници во Хонг Конг денеска ја повикаа лидерката Кери Лам да поднесе оставка, за време на собраниска седница која повеќе пати беше прекинувана затоа што неколку политичари биле исфрлени од Парламентот.

Хаосот во Парламентот на Хонг Конг трае неколку дена, во време кога Лам се обидува да одговори на прашања за својата годишна политика. Како и годишниот говор, Лам беше принудена и одговорите на прашањата да ги емитува преку видео снимка.

Маскирани напаѓачи вчера со ножеви и чекани го нападнаа лидерот на едно од од најголемите продемократски движења во подрачјето под кинеска власт. Организацијата за заштита на човекови права Амнести Интернешнел ги повика властите да го истражат „застрашувачкиот напад“.

Продемократските пратеници бараат оставка од Кери Лам затоа што, како што тврдат, има „крв на своите раце“.

– Веќе кажав дека ќе бидеме понизни, ќе слушаме различни мислења и ќе основаме стручна комисија за да најдеме излез од моменталната ситуација, им рече Лам на пратениците.

Видео

(ВИДЕО) Сте се запрашале што има внатре во медузите?

Avatar

Објавено пред

на

Природата и инстинктите се чудесна работа.

Затоа што досега сигурно не сте имале можност да видите што се крие под медузата, еве ви едно забавно откритие.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Турски фармер ставил озвучување 1.800€ во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

Avatar

Објавено пред

на

Кога Мурат Карлеоглу (30), земјоделец од турската провиниција Ајдин, се враќа од нивата, цело село знае за тоа. Имено, тој потрошил 7.000 турски лири (приближно 1.800 евра) за најсовремено музичко озвучување кое го вградил во својот трактор

Селанецот е главна атракција на нивата, каде што малку веселба никогаш не пречи никому. Тракторот модел „Маси Фергусон 266-Ге“ и претходно имал доста солиден стереосистем, но ексцентричниот фармер не бил задоволен од „количината“ децибели коишто тој ги произведува, па затоа решил да го надгради со звучници со поголема моќност, грамаден субвуфер, поддржан од уште помоќни засилувачи.

Интересот на медиумите го натера Мурат да подразмисли и за бизнис можностите, кои му ги отвора популарноста. Тој во една прилика изјави дека има идеја да го издава својот трактор под наем, за свадби и други свечености.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) 7 најчуди градови во светот, за кои не сте слушнале дека постојат

Avatar

Објавено пред

на

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни на памет дека може да постојат.

Како на пример мало градче во Кина само со луѓе со низок раст или пак село во Бразил каде има само жени, а во Египет има град на ѓубрето.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 5 часа

(ВИДЕО) Сте се запрашале што има внатре во медузите?

Природата и инстинктите се чудесна работа. Затоа што досега сигурно не сте имале можност да видите што се крие под...

ХороскопПред 7 часа

Дневен Хороскоп (13.11) Среда

ОВЕН Може да очекувате дека ќе добиете нови идеи кои ќе ви бидат многу значајни за започнување на бизнис. Ви...

ВидеоПред 7 часа

(ВИДЕО) Турски фармер ставил озвучување 1.800€ во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

Кога Мурат Карлеоглу (30), земјоделец од турската провиниција Ајдин, се враќа од нивата, цело село знае за тоа. Имено, тој...

ВидеоПред 9 часа

(ВИДЕО) 7 најчуди градови во светот, за кои не сте слушнале дека постојат

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни на...

МузикаПред 12 часа

(ВИДЕО) „Километри“ од нашиот кичевчанец Лозано е украле, а пеачот се такмичел на фестивал!

Косовскиот пејач Кораб Шаќири ја украл музиката од песната „Километри“, еден од најголемите хитови на популарниот пејач Влатко Лозаноски – Лозано. Шаќири со песната на...

МагазинПред 14 часа

Фчерашни: За што се караа во законодавниот дом, ќе дознаете во најновата епизода

Во новата епизода ќе дознаеме и кој го налути Номче уредникот и зошто!? Што успеа да сними Менде гибнатиот и...

Временска прогнозаПред 16 часа

Облачно време со врнежи, дожд ќе има до четврток

Времето во Република Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (12.11) Вторник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

КичевоПред 2 дена

Старица од Кичево сред бел ден била нападната од куче-скитник и се здобила со повреди

Вчера на ден 10.11.2019 во 15:00 часот во Полициската станица Кичево, К.Х.(76) од Охрид пријавила дека во близина на градските...

МагазинПред 2 дена

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Еве идеја за брз и вкусен ручек. Состојки: Четири слатки компири со средна големина Сол и бибер Цимет, јогурт, путер,...

НАЈЧИТАНИ