Следете не

Случувања

(ФОТО) Фудбалер на Осасуна доживеа сообраќајка и патосира бандера со неговото Порше

Објавено пред

на

Играчот за врска на Осасуна, Рубен Гарсија доживеал тешка сообраќајна несреќа предизвикана од пребрзо возење на неговото Порше.

Шпанскиот фудбалер загубил контрола над возилото и се удрил во ѕид, но за среќа минал без повреда, па дури утринава се појавил и на тренинг.

Полицијата крена постапка против него.

-Улиците на нашиот град не се патеки за проверка на брзината на возилата. Ако возите пребрзо тогаш ќе завршите како овој вчера на улицата Садар. Овој пат возачот мина без повреди, но вакво однесување мора да се избегне. Автомобилите се сретство за превоз, не за забава, предупреди полицијата, посочувајќи ја за пример тешката сообраќајна несреќа на фудбалерот.

26-годишниот Гарсија останал без возачка довола, а со сигурност го чека и дополнителна казна.

На денешен ден

7 октомври – На денешен ден

Објавено пред

на

1571.- Шпанската и венецијанската морнарица ја поразиле турската флота кај Лепанто во југозападна Грција. Во најголемата поморска битка по битката кај Актиум во 31 п.н.е. Околу 25.000 турски војници загинаа, а 80 турски бродови беа потонати. Тоа беше и последната голема битка со веслачки бродови.

1806 – Ралф Веџвуд патентирал индиго во Лондон.

1813.- Со падот на Белград во турски раце, Првото српско востание било задушено и Турците го основале административниот апарат и организацијата што постоела пред избувнувањето на востанието во 1804 година.

1849.- Умре американскиот писател Едгар Алан По. Речиси непознат за време на неговиот живот, тој стана еден од највлијателните поети кога вредноста на неговото дело ја открија француските поети Бодлер, Маларм и Валери. Во досието „Филозофија на композицијата“ го анализирал потеклото на неговата најпозната песна „Гавран“. Неговите раскази се сметаат за претходници на детективските романи.

1885.- Роден е данскиот атомски физичар Нилс Хенрик Дејвид Бор (Нилс, Бор), добитник на Нобеловата награда за физика во 1922 година за неговото истражување на структурата на атомите, еден од основачите на атомската физика.

1908.- По ослободувањето од турската власт, Крит бил обединет со Грција. Грција го анектираше островот во 1912 година, а анексијата беше меѓународно призната со Лондонскиот договор во 1913 година.

1914.- Роден е Михаило Лалиќ, еден од најистакнатите југословенски автори на воена проза („Хајка“, „Лелејска гора“, „Свадба“, „Зла пролет“).

1919.- Основана е холандската авиокомпанија KLM, најстарата постоечка авиокомпанија во светот. 1931.- Роден е јужноафриканскиот надбискуп Дезмонд Туту (Дезмонд), борец против апартхејдот, добитник на Нобеловата награда за мир во 1984 година, првиот црн архиепископ во Јужна Африка.

1940.- Во Втората светска војна, Германија ја окупираше Романија и ја презеде контролата над нејзините нафтени ресурси. 1949.- Германската Демократска Република (Источна Германија) беше прогласена во областа на советската окупациона зона со претседателот Вилхелм Пиек и премиерот Ото Гротевол. Двете германски покраини (Источна и Западна) беа повторно обединети на 3 октомври 1990 година.

1959.- Умрел Марио Ланца, американски оперски пејач и филмски актер со италијанско потекло.

1959.- Советскиот вселенски брод „Луна 3“ прв ја фотографирал темната страна на Месечината.

1981.- Египетскиот потпретседател Хосни Мубарак стана шеф на државата по атентатот на Анвар ел Садат (Анвар) на 6 октомври.

1985.- Палестинските герилци го киднапираа италијанскиот патнички брод „Акиле Лауро“ во Средоземното Море со околу 440 луѓе и се заканија дека ќе го уништат со експлозија доколку Израел не ослободи 50 Палестинци од затвор.

1992.- Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за формирање меѓународна комисија од експерти за истрага на воените злосторства на територијата на поранешна Југославија и изрази загриженост за информациите за масовни убиства и спроведување на етничко чистење. 1996.- Истражителите на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија извадија 200 тела од масовна гробница во Овчара кај Вуковар.

1997.- Околу 30.000 музичари, уметници, работнички лидери и политичари од целиот свет пристигнаа во Боливија на комеморативна средба по повод 30-годишнината од смртта на Че Гевара.

2000.- Во Белград е конституирано Собранието на Сојузна Република Југославија, во кое Воислав Коштуница положи претседателска заклетва. Во следните денови новиот претседател прими бројни државници, а Југославија по десетгодишна изолација го отвори процесот на помирување со светот.

2000.- Словенечкиот скијач Даво Карничар стана првиот човек кој скијал од највисоката планина во светот, Монт Еверест висока 8.848 метри.

2001.- САД и Велика Британија започнаа воздушни напади врз Авганистан поради одбивањето на авганистанските власти да го екстрадираат Осама бин Ладен. Американските власти го обвинија Ладен за терористичкиот напад на 11 септември врз Светскиот трговски центар во Њујорк и зградата на Пентагон во кој загинаа неколку илјади луѓе.

2003.- Холивудскиот актер, со австриско потекло, Арнолд Шварценегер (Шварценегер) е избран за гувернер на Калифорнија (САД). 2004 – Кралот Нородом Сиханук од Камбоџа абдицирал. Една недела подоцна, неговиот син Нородом Сихамони беше избран за нов крал.

2005.- Умре Јован Солдатовиќ, еден од најпознатите српски скулптори. Автор е на голем број скулпторски дела на јавни простори, меѓу кои се издвојуваат монументални споменици, бисти на познати личности и скулптури. Тој е познат и по големиот број скулптури на срна, коњи, елени, штркови и коњи во парковите во многу градови во поранешна Југославија.

2006.- Во Москва е убиена Ана Политковска, новинарка на рускиот дневен весник „Нова газета“, позната по остри критики за политиката на Кремљ и војната во Чеченија.

2009.- Умре модниот фотограф Ирвин Пен, познат по своите гламурозни портрети на модели. Пен долго време работеше за магазинот „Вог“, каде што стекна репутација благодарение на неговите мирни класични композиции.

2010.- Почина поранешната претседателка на Сојузниот извршен совет на СФРЈ, Милка Планинц. Таа беше единствената жена премиер на социјалистичка земја.

2011.- Умре Рамиз Алија, последниот комунистички претседател на Албанија.

2018 – Во Босна и Херцеговина се одржаа општи избори на кои Шефик Џаферовиќ, Жељко Комшиќ и Милорад Додик беа избрани за нови членови на Претседателството на БиХ.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски официјално истакна какво време ќе имаме во месец октомври

Објавено пред

на

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври, кога температурите и врнежите ќе бидат исти како и во повеќегодишните прогнози. Познато е и кога може да го очекуваме првиот снег во Македонија.

Најпознатиот Македонски метеоролог Славчо Попоски за Плусинфо открива дека овој месец ќе имаме нормални температури и нормално количество врнежи.

– Како што повеќе и повеќе ќе навлегуваме во есента, кон крајот во октомври месец ќе се зголемат условите за уште поголемо заладување на времето, но и за првиот снег во Македонија, но само на планините.

Секако, ќе има и периоди со повеќе врнежи, но и со убави денови – вели најпознатиот метеоролог.

Прочитај повеќе...

Кичево

DJ GOCE SAF @ Република 96250

Објавено пред

на

Хип Хоп Сабота во Република 96250!

Ви го претставуваме човекот кој е задолжен за најдобрите Хип Хоп забави на овие простори, човекот кој ги владее најпознатите хитови од оваа сцена, забава која со сигурност ке ве размрда и расположи, оваа сабота во Република 96250 – DJ GOCE SAF !

08.10.2022

Почеток 21:00

Влез 100 ден.

 

Инфо и резервации на тел:

078 322 615

#Република 96250

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден7 часа

7 октомври – На денешен ден

1571.- Шпанската и венецијанската морнарица ја поразиле турската флота кај Лепанто во југозападна Грција. Во најголемата поморска битка по битката...

Хороскоп10 часа

Хороскоп за петок (7 октомври)

ОВЕН Сите напори кои ги вложувате за да успеете во некоја работа ќе бидат успешни. Ќе бидете понапред од вашите...

Временска прогноза12 часа

Попоски официјално истакна какво време ќе имаме во месец октомври

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври,...

Автомобили13 часа

Порше стана највреден произведувач на автомобили во Европа

Порше денеска ја турна матичната компанија Фолксваген од тронот и стана највредниот производител на автомобили во Европа. Новокотираните акции на...

Култура20 часа

Денес се одбележуваат 79 години од најкрвавата битка кај с.Кленоец кичевско, додека на денешен ден загинал и Јосиф Јосифовски-Свештарот

Денес се одбележува 79 годишнината од една од најкрвавите битки во Втората светска војна што се одиграла во Македонија, наречена...

Кичево1 ден

DJ GOCE SAF @ Република 96250

Хип Хоп Сабота во Република 96250! Ви го претставуваме човекот кој е задолжен за најдобрите Хип Хоп забави на овие...

На денешен ден1 ден

6 октомври – На денешен ден

1014.- Почина императорот Самуило, кој во 976 година кренал востание против Рим (Византија) и ја основал Македонската империја. Неговата империја...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток [6 октомври]

ОВЕН Не се откажувајте или согласувајте се на површни решенија. Продолжете да барате сè додека не најдете одговори или методи...

Македонија1 ден

Серија поскапувања на Дизелот, вечерва со нова покачена цена за литар, додека бензините остануваат непроменети

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство...

Македонија2 дена

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против скопјанец, се сомничи дека употребил лажни пари при купување земјоделски производ

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против О.И.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“....

НАЈЧИТАНИ