Мобилни уреди Технологија

Нови детали за новиот “Galaxy S10” и телефонот на преклопување (ФОТО)

Јужнокорејски Самсунг идната година ќе претстави три “Galaxy S10” модели, како и долгоочекуваниот телефон со флексибилен екран на преклопување.

Според информациите кои што ги објави “Bloomberg”, повикувајќи се на аналитичарот Минг Чи Куо и јужнокорејските медиуми, новите “Galaxy S10 и S10 Plus” ќе имаат закривени ОЛЕД екрани со интегриран сензор за отпечатоци на прсти, три камери на задната страна и една селфи камера на предната страна која ќе биде поставена под самиот екран.

“Bloomberg” пренесува дека Самсунг работи и на прототип на “Galaxy S10” без 3,5 мм влез за аудио слушалки, но засега не може со сигурност да се каже дали компанијата ќе одлучи таквиот влез дефинитивно да биде отстранет.

Третиот модел на “Galaxy S10” ќе биде најевтината верзија со закривен екран и веројатно без сензор за отпечатоци на прсти, кој што според Куо ќе биде префрлен на задната страна од телефонот.

Покрај тоа, од Самсунг веќе преговарале со “Verizon” во САД за имплементација на 5G мрежата на новите модели на “Galaxy S10”.

Исто така се појавија и нови информации во врска со телефонот на преклопување на кој што Самсунг работи под кодното име “Winner”. Јужнокорејците наводно немале се уште одлучено дали телефонот ќе се склопува вертикално или хоризонтално, а познато било дека тој модел нема да има сензор за отпечатоци на прсти интегриран под екранот.

Екран од 4 инчи ќе се користи кога паметниот телефон ќе биде склопен, додека при отворањето ќе се користи многу поголем екран. Сличен концепт беше прикажан во 2014-та година.

Сепак, едно е сигурно – 2019-та година ќе биде исклучително важна година за јужнокорејски Самсунг, а според многумина, компанијата ќе ги претстави телефоните кои што ќе бидат убедливо најдобри на денешницата.