Следете не

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) Општинската зграда на бул. Ослободување во Кичево е најукрасената за оваа година, „БИОДЕНТ“ втори со прекрасна новогодишна декорација

Avatar

Објавено пред

на

Во пресрет новогодишната ноќ, изминувајќи старата, а на врата новата 2020 година, како што најавивме за прв пат се одлучивме да ја разбиеме монотонијата и поттикнеме поубава атмосфера во нашиот град „сами“ преку вашите домови и вашите најразлични декорации, со илјадници сијалички обвиткани околу терасите, дрвцата и прозорците на куќите, но и со светлечки фигури на Дедо Мраз, Снешко, успеавме да направиме една мини-галерија, додавајќи ги вашите испратени фотографии..

За најубаво накитен објект ја одбравме незаменливата Општинска „жолта“ зграда како што популарно ја нарекуваат кичевчани на самиот булевар, која не поминува година а станарите да не ни најават први дека токму доаѓаат новогодишните празници, вистински пример за тоа како изгледа и негува еден украс традиционален со векови. Секоја чест за станарите и пријателите кои живеат во овој објект!

Веднаш второ место доделуваме на Ване и Вале, домаќините од реномираната стоматолошка ординација ПЗУ „БИОДЕНТ“ 1 од Кичево кои оваа година решија посебно да не воодушеват сосема случајно при редовна посета како нивни редовни пациенти!

И трето место доделуваме на домаќинското семејство кај Марија и Дејан Мисајлевски кои квалитетно се потрудиле да ги израдуваат своите најмили и посетителите кои минуваат покрај нивниот дом. Секоја чест!

Останатите случајни фотографии кои беа дел од нашата галерија како позитивни новогодишни обележја ви ги презентираме подолу, среќни новогодишни и божиќни празници кичевчани каде и да сте! 🙂

РЦУК (Регионален центар за управување со кризи) – Кичево

Кичево

Во Кичево блесна нова клучара застапена со најсовремени машини за секаков вид на клучеви

Avatar

Објавено пред

на

Веќе 3 месеци откако е на Кичевскиот пазар, со „Клучар Даниел“ – вашиот специјалист за клучеви и брави се е полесно.

Сите кодирани клучеви, поправка на истите вклучувајќи ги и најразновидните брави и системи и нивни сервиси со најсовремена машина и софтвер сега ќе ги најдете во објектот позициониран во срцето на градот Кичево во близина на бензинската станица Окта.

Сите дополнителни информации ќе ги најдете на официјалната фејсбук страница, во објектот или на тел. 076/511-724

* И тоа не се, доколку имате проблем со вашата брава на вашиот автомобил, стан, куќа, бројот е достапен 24/7!

 

Прочитај повеќе...

Кичево

Утре се „Женски Водици“, на овој ден жените раководат со музиката повторно влегувајќи во секоја куќа

Avatar

Објавено пред

на

Празникот Водици повторно не собра на прадедовските огништа. Кај и да си, за Свети Јован во Кичево да си. Оттаму од каде што ти е коренот, кај што си израснал, таму кај што ти е душата, без разлика каде и да се наоѓаш. Верба во Бога, обичаи, песни, ора и нормално – топла ракија. Никаде не се слават Водици како кај нас.

Утре се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи Кум прашува дали некој изгубил париче, се јавуваат новите Божи Кумови кои треба да го превземат домаќинството, кои тврдат дека е нивно. Тој прашува дали ќе дадат нешто за паричето, а бидејќи тие не даваат ништо, „зошто е нивно отсекогаш“, ги „бесат“.

Тогаш новите кумови фрлаат паричиња, костени, бомбончиња, пченица, како симбол за плодна година. Се смета дека земање на дел од фрленото носи среќа цела година. Повторно исто е се, само што плус на „менито“ за жените се става и благо.

Овој ден жените раководат со музиката повторно влегувајќи во секоја куќа. Поранешните жени имаа повеќе смисол за хумор, па редовно ставаа на долг стап „колбас со црна волна и две тркала“ одлична симболика и имитација на машки полов орган, чукајќи по вратите од куќите на домаќинките.

„Ај не отвори да те видам“, можеби може но по цена на колективна клетва …… „да не го видиш до година“…………се сомневам !

Вечерта после целосната обиколка на селото, цело село се собира на „игранка“ во домот. Тука завршуваат Водици, вообичаено после 12 h.

Бог се јави!
Навистина се јави!

За многу години христијани!

Текстот е архивски извадок од адетите во с.Ижишта кичевско.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) Во Кичево светиот Крст по втор пат го пронајде Кристијан Врапчароски, додека во Другово – Златко Маркоски, нека им ѐ честито!

Avatar

Објавено пред

на

Кристијан Врапчароски од Кичево по втор пат го извади Крстот од водите во базенот на поранешниот Дом на АРМ во Кичево. Инаку по крстот се фрлија триесетина млади жители од градот, додека во с. Другово кичевско светиот Крст го пронајде Златко Маркоски.

Денешните свечености започнаа со Утрена литургија во црковниот храм а потоа литијата се упати кон базенот, каде од страна на свештенството беше извршен Богојавленски водосвет.

Активно секоја година учествувам во оваа манифестација, а за моја среќа овој пат по втор пат тоа ми успеа и мислам дека денешниот ден ми е најсреќен во животот. На сите кои имаат намера да скокаат по крстот во наредните години, им посакувам да ги следи среќа и храброст, како што мене ме послужи годинава – за нашиот портал додаде младиот Кристијан Врапчароски, по излегувањето од базенот.

Настанот од Кичево преку видео и фотографија на нашиот објектив изгледаше вака:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 20 минути

Во Кичево блесна нова клучара застапена со најсовремени машини за секаков вид на клучеви

Веќе 3 месеци откако е на Кичевскиот пазар, со „Клучар Даниел“ – вашиот специјалист за клучеви и брави се е...

ВидеоПред 4 часа

(ВИДЕО) VR наочари не се за стари, дедово скијаше, наиде дрво и се џидна

Без коментар, …. 😀

МагазинПред 5 часа

Што е поздраво: Оброк со кафеав или бел ориз?

Малкумина го имаат разграничено консумирањето на овие две состојки. Јадат како кафеав, така и бел ориз. Повеќето луѓе не гледаат...

СпортПред 5 часа

Наполи прв полуфиналист во италијанскиот куп

Екипата на Наполи е првиот полуфиналист во фудбалскиот Куп на Италија, откако синоќа на домашен терен забележа победа над Лацио...

СпортПред 5 часа

МЗТ Скопје казнет со 15.000 евра и еден меч без публика

Дисциплинската комисија на АБА 2 лигата му изрече парична казна во висина од 15.001 евро на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ...

МакедонијаПред 8 часа

Да ја следиме хуманоста на дуото „ДНК“, Панчо и Андреј го посетија семејство на баба Ангела и Јордан

Кога ќе наттежне тажна приказна на некое македонско семејство момчињата од дуото „ДНК“ речиси за неполни 24 часа се на...

Временска прогнозаПред 9 часа

Времето денес: Суво и ладно со мала умерена облачност

И денес ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец....

Живот и стилПред 13 часа

Оваа храна ќе ви помогне доколку имате „несоница“

Никако не можете да заспиете? Размислете што јадете пред спиење и место големо парче пица, изедете некоја од следниве намирници....

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (22.1) среда

ОВЕН Прифатете го фактот дека денес едноставно не е ваш ден. Наместо да се преоптоварувате со тоа и да се...

МакедонијаПред 18 часа

Марија е исчезната цели три дена: Семејството очајно моли за помош

Се бара исчезнато лице Марија Брзакова од Босилово на возраст 28 години. Кога била видена последен пат облечена била во...

НАЈЧИТАНИ