Следете не

Занимливости

Германскиот овчар е совршено куче: Еве 10 солидни докази за тоа!

Објавено пред

на

Кучето е верен и лојален пријател, а германскиот овчар е вистински доказ за тоа. Сите љубители на кучиња ќе ви кажат сè најдобро за оваа раса на кучиња и со причина. Германските овчари со децении важеа за најпослушните и најпаметните кучиња, па затоа решивме да ви претставиме 10 причини зошто германскиот овчар е совршен.

1. Лојалност

Нема многу раси што можат да одговараат на германскиот овчар кога станува збор за лојалноста. Ова се кучиња кои се буквално подготвени да го дадат својот живот за својот сопственик. Ако ова куче живее во големо семејство, тој ќе се однесува верно кон секој член на семејството и ќе ги штити и сака до крајот на животот.

2. Заштита

Освен што се паметни и сакаат да си играат, овие кучиња се првенствено добри чувари на кучиња. Иако припаѓаат на агресивна раса, тие ретко напаѓаат и загрозуваат друго лице. Тие се одлични дворни кучиња кои ќе ве заштитат од несакани гости. Се разбира, обуката е клучна.

3. Љубов

Овие кучиња се познати по својата љубов што им ја даваат на нивните сопственици. Тие ќе ви покажат дека ве сакаат и постојано ќе го бараат вашето внимание. Тие навистина се како огромни кадифен играчки.

4. Обука

Истражувањата покажаа дека германските овчари се едни од најлесните раси за обука. Ова значи дека можете да ги научите на различни работи без многу напор, за кратко време.

5. Забава

Она што е сигурно е дека ќе се забавувате многу со Германскиот овчар. Овие се весели и интересни кучиња кои понекогаш можат да бидат многу несмасни и смешни. Тие секогаш ќе бидат расположени за игра.

6. Вода

Ова се кучиња што сакаат вода. Тие сакаат да пливаат, пливаат, па дури и нуркаат. Тие се одличен партнер за лето, затоа слободно однесете ги на езеро, река или море.

7. Прошетка

Ова е куче кое е полно со енергија и бара од вас редовно и долго да го шетате. Значи, ако сте активен тип кој сака да тренира или трча, германскиот овчар е за вас. Можете да одите на трчање со него или дури да возите велосипед. Не грижи се, тој ќе те следи.

8. Гордост

Ниту едно куче нема да може да направи да се чувствувате моќно и гордо како германски овчар. Сите ќе ве погледнат и ќе му се восхитуваат на вашиот пријател, и ако му научите неколку интересни трикови, тогаш на крајот ќе бидете главното момче.

9. Здравје

При купување куче, од голема важност е и склоноста кон болести. Германскиот овчар е куче кое ретко е болно и најверојатно нема да има многу здравствени проблеми во текот на животот. Ако му ја пружите целата потребна грижа на време, ова куче ќе биде здраво како куче.

10. Паметен

Ако сакате паметно куче кое буквално ќе го разбере секој ваш збор, тогаш Германскиот овчар е куче за вас. По граничните коли и пудлички, ова е најпаметното куче на светот. Тој е во состојба да запомни неверојатен број зборови и да тренира да извршува разни функции. Затоа ова е најпопуларното полициско куче.

 

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 1 час

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 3 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 3 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 3 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 3 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 3 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 4 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 4 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 4 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 9 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ