Следете не

Гејминг

ГОЛЕМ GIVEAWAY на YouTube: Денес во 15:00 часот > FREE 1 купон за FALL GUYS & 2800 V-BUCKS на „FORTNITE“ за сите македонски гејмери!

Објавено пред

на

Во соработка со нашиот долгогодишен пријател – миленикот на македонската публика јутјуберот БамБо, денес на неговиот официјален јутјуб канал на ваше барање за нешто повеќе од 50 минути или во 15:00 часот – преку „Livestream“ на неговиот канал ТУКА специјално за љубителите на гејмингот – голем GIVEAWAY на 2800 Вибакс (V-BUCKS) за „FORTNITE“, како и 1 код за бесплатно превземање н мега-популарната „FALL GUYS“ , игра која полека но сигурно ја освојува младата популација и моментално на светско ниво се продава по 20 евра, додека БамБовци денес за најсреќниот гејмер, истата ќе ја дадат бесплатно!

Сите кои сакаат да учествуваат во GIVEAWAY-от треба да ги направат следните чекори:

  1. Да се претплатат (subscribe) на каналот од БамБо ТУКА
  2. Да го заследите неговиот Инстаграм профил ОВОЈ
  3. Да го заследите Инстаграм профилот на Storis.shop ТУКА
  4. „Follow“ и на официјалниот инстаграм профил од Андреј ТУКА
  5. Да бидете присутни на „Live“ стримот кај БамБо почнувајќи од 15:00ч денес ТУКА

Гејминг

Македонската „ЕСпорт“ Федерација ја најави шестата сезона од првата македонска „ЕСпорт“ лига – Најдобрите gaming тимови ќе не претставуваат во Израел

Објавено пред

на

Македонската Еспорт Федерација ја отвора новата сезона на лиги каде што домашните тимови и играчи поединци ќе можат да бидат дел и да поминат низ овие национални квалификации за да се здобијат со титулата репрезентација на Македонија за 2021 година.

Најдобрите тимови и играчи ќе не претставуваат на претстојното Светско Еспорт Првенство во Ејлат, Израел што исто така традиционално се оддржува секоја година, а е во организација на Меѓународната Еспорт Федерација каде што членува МЕСФ.

Оваа година лигата ќе се состои од четири наслови од кои два од нив се играат на компјутер или Counter Strike: Global Offensive и DOTA2, а другите два наслова ќе се играат на PlayStation 4 конзолата или Pro Evolution Soccer 2021 и Tekken 7.

Учество во лигата ќе земат тимовите и играчите кои се официјално регистрирани како членови на МЕСФ.

Предвидените датуми за почеток на истите се:

DОТА 2
– Започнува на 5-6 јуни 2021 година.

CS:GO
– Започнува на 19-20 јуни 2021 година.

PES 2021
– Запончува на 3 јули 2021 година.

Tekken 7
– Започнува на 4 јули 2021 година.

Преносите од лигата ќе можете да ги најдете на официјалниот канал од МЕСФ на Твич, секој
викенд од 15:00 часот.

Организатор на националните квалификации и лига на Македонија е ESPORTS.MK под
надлежност на МЕСФ, а од таму ни порачуваат дека во наредниот период ќе следат дополнителни
информации поврзани со лигата, додека информациите ќе можете да ги најдете на официјалните
профили од федерацијата на социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Гејминг

За помалку од една недела, продадени се три милиони примероци од играта Resident Evil Village

Објавено пред

на

Capcom објави дека испратил над три милиони копии од новата игра Resident Evil Village за платформите PS5 / PS4, Xbox Series X / S, Xbox One и PC. Според play.co.rs, кога серијата за прв пат дебитираше, компанијата продала над сто милиони игри со името Resident Evil на своето име од 1996 година.

Интересот на играчите за новата титула само потврди дека овој жанр и франшиза сè уште имаат поддршка од фановите, а играта дефинитивно стана една од поважните серии на Capcom. Resident Evil Village е продолжение на Resident Evil 7, кој беше продаден во 8,5 милиони примероци до минатата година.

За да ја прославиме дваесет и петтата годишнина, компанијата планира да објави онлајн мултиплеер игра Resident Evil Re: Verse, во која ќе можете да играте со популарни ликови од франшизата, вели play.co.rs Играта ќе биде бесплатна за сите клиенти на Resident Evil Village, и ова е само почеток на проширувањето на брендот во мејнстримот, бидејќи исто така доаѓа анимираната серија на Netflix Resident Evil: Infinite Darkness.

ФОТО: Miguel Lagoa / Shutterstock.com

Прочитај повеќе...

Гејминг

Неофицијално PS5 спрема „PRO“ верзија во втората половина од 2022 година?

Објавено пред

на

Најпопуларната конзола за играње „Playstation 5“ се појави кон крајот на минатата година, проследена со бурни овации од публиката и критичарите благодарение на иновациите што ги донесе во играњето со конзоли, што се рефлектираше во рекордната продажба за краток период.

Доминацијата на конзолата доаѓа во екот на нејзиниот недостиг, но се чини дека Sony веќе видел недостаток, бидејќи се шпекулира дека се прави редизајн на петката. Според извештајот на порталот DigiTimes, планирана е редизајнирана конзола Playstation 5 за втората половина на 2022 година.

Редизајнот не значи голема промена на чипсетот на самата конзола, бидејќи се вели дека се планира премин кон комплетно нов AMD процесор, изграден на 6nm архитектура. Тековниот процесор PS5, исто така произведен од AMD, е 7nm со осум јадра од генерацијата Zen 2. Преминувањето кон новата технологија несомнено ќе значи многу подобри перформанси и значителна ефикасност при лансирање содржина за PS5.

Ако им се верува на овие тврдења, кои сè уште не се потврдени, се чини дека Sony планира да донесе модел на конзола со овој редизајн, кој би можел да се нарече PS5 Pro.

Она што е прилично изненадувачки тука е времето помеѓу доаѓањето на новата генерација и новиот модел во неа. Интервалот од само 2 години не изгледа како доволно време за оригиналниот модел да биде соодветно прифатен, особено што недостигот е сè уште актуелен, а неговиот крај не се гледа.

Секако, бидејќи ова се неофицијални гласини, треба да ги чекаме Sony да објават официјално соопштение.

ФОТО: profimedia

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 7 минути

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава...

СпортПред 8 часа

Мрме: Последниот меч во репрезентативниот дрес на Гранде Пандев е дополнителен мотив

Игор Ангеловски, селекторот на македонскиот национален тим, на официјалната прес-конференција во Амстердам му се заблагодари на Горан Пандев, и нагласи...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден – 21 јуни

1377 година – Умре англискиот крал Едвард Трети. Станал крал во 1327 година, наследувајќи го својот татко Едвард Втори. Поради...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (21 јуни) понеделник

ОВЕН Нови можности за подобрување на вашата кариера се на повидок. Ви претстои добар период на финансиски и бизнис план....

МакедонијаПред 14 часа

(ГАЛЕРИЈА) Кичевчани и „Car Club – Кичево“ денес се на хуманитарната изложба на автомобили за Виктор Петрески од Прилеп

Денес 20.06.2021 година недела се одржа хуманитарна изложба на автомобили која имаше една единствена цел – дека собраните финансиски средства...

Временска прогнозаПред 19 часа

Доаѓа топлотен бран со висок УВ, но и проследен со локална нестабилност

До крајот на денов, особено во источните и во североисточните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен...

АвтомобилиПред 19 часа

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Одреден е датум кога германската марка ќе престане да произведува нови бензински и дизел автомобили, а тоа е веќе во...

КултураПред 1 ден

Денес е Духовден, празник на Светиот дух

Денес е Духовден – Празник на Светиот дух. Овој христијански празник се празнува три дена, а првиот ден од празникот...

СветПред 1 ден

(ФОТО) Камион влета на велосипедска трка во Аризона, има повредени..

Шест велосипедисти се во критична состојба во болницата откако камион влета во мал планински град северо-источно од градот Феникс врз...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 20 јуни

1459 година – Турците го зазедоа утврдениот град Смедерево, последното упориште на српската средновековна држава, која формално ја изгуби својата...

НАЈЧИТАНИ