Следете не

Мобилни уреди

Google го претстави новиот телефон „Pixel 4а“: Еве ги сите карактеристики што ги нуди

Avatar

Објавено пред

на

Вчера, Google официјално претстави нов член на семејството Pixel – Google Pixel 4a. Новиот паметен телефон на Google е најприфатливиот Pixel во последните неколку години, и конечно има дизајн кој може да се натпреварува на пазарот.

Pixel 4a сепак доаѓа во пластично куќиште, но овој пат Google ги пресече рабовите околу екранот и реши да користи екран со дупка каде што се наоѓа предната камера 8MP, со што ќе се постигне значително поголема употребливост на предната површина во однос на неговите претходници. Екранот е OLED и е со дијагонала од 5,81 инчи, што го прави уредот меѓу најкомпактните на пазарот.

Резолуцијата е FullHD +, или 1080 x 2340 пиксели. Уредот го користи Snapdragon 730G како процесор, кој доаѓа во комбинација со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Нема слот за мемориски картички, но има приклучок за слушалки 3,5 милиметри, кој е за пофалба. Батеријата има капацитет од 3140mAh, со брзо полнење на жица со излезна моќност од 18W. Дефинитивно главен адут на Pixel е неговата камера на задниот дел, која во оваа верзија доаѓа со сензор од 12.2MP (1 / 2.55 ″, 1.4um) и напредни алгоритми за фотографирање кои, според првите прегледи, го ставаат уредот на врвот на неговиот опсег на цени. класа во однос на квалитетот на примарниот сензор, иако е само една камера.

Уредот доаѓа со Android 10, а Google гарантира 3 години ажурирања на оперативниот систем. Google Pixel 4a веќе може да се нарача во САД за 349 американски долари, а ќе се продава на 20-ти овој месец. Телефонот ќе дојде и на европскиот пазар, каде ќе биде достапен по цена од околу 340 евра. Во официјалното соопштение за печатот, „Google“ спомена дека 5G верзијата на „Pixel 4а“ ќе пристигне на пазарот до крајот на годината по цена од 499 долари, како и „Pixel 5“, за што ќе се дискутира побрзо, односно до крајот на годината.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Мобилни уреди

Apple IPhone 12, наводно, ќе има подобар автофокус и нови леќи

Avatar

Објавено пред

на

Apple се очекува да спроведе значителен редизајн во семејството iPhone преку годинашните модели на iPhone 12, но шпекулациите веќе почнуваат кога станува збор за идниот iPhone. Според новиот извештај на аналитичарот Минг-Чи Ку, „Епл“ додава два нови добавувачи на леќи на фотоапаратот во ланецот на снабдување оваа година – Semco и Sunny Optical.

За оваа година, Apple се очекува да го искористи новиот мотор со камера обезбеден од Semco, а моторот треба да обезбеди подобри перформанси за автоматско фокусирање.

 

Куо исто така сугерира дека Apple ќе нарача перископ на камера од Semco, кој ќе дебитира на моделите iPhone 2022. Овие камери значително ги подобруваат можностите за зумирање во споредба со конвенционалните телефото-фотоапарати, бидејќи тие го користат вертикалниот простор во внатрешноста на телефонот за да постигнат подобар оптички зум.

Во меѓувреме, нè чека потенцијално нов дизајн на iPhone 12 и подобрена изведба на автофокус, што ќе биде важно за оние кои се заинтересирани за новите модели на iPhone.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Netflix конечно одговорија на барањата од клиентите

Avatar

Објавено пред

на

Netflix исполнува желби…

Може да биде фрустрирачки случајно да притиснете копче и да запрете серија или да премотате назад додека го гледате на вашиот телефон, особено додека гледате нешто на Netflix. За среќа, Netflix испорачува нова функција за уредите со Android кои ќе се обидат да ја спречат.

Новата опција им овозможува на корисниците на „Андроид“ да избегнуваат случајни допири при користење на апликацијата за услуга за стриминг на Netflix. Класичното „заклучување на екранот“ конечно се најде на долниот лев дел од екранот и можете да го притиснете откако ќе пуштите филм или серија. Покрај заклучувањето на екранот, го оневозможувате копчето за репродукција на видео или паузирање сè додека не ја притиснете повторно таа опција. На тој начин, конечно додека го гледате Netflix, случајно нема да го запрете видеото или да го исклучите преводот.

Оваа функција исто така може да се покаже како многу корисна ако имате мали деца кои постојано чепкаат нешто на екранот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Холандија пресече и преку „Vodafone“ прв ја лансираше 5G мрежата

Avatar

Објавено пред

на

Vodafone вечерва ќе ја активира својата 5G мрежа низ половина од територијата на Холандија.

Корисниците кои имаат претплата Red и телефон што што поддржува 5G следнава недела ќе може да ги кристат предностите на побрза мобилна мрежа.

Vodafone е првиот холандски провајдер кој лансира 5G. Се очекува сите корисници на Vodafone да добијат пристап до мрежата до крајот на јули, објави NU.nl.

Регионот Ранштад, каде се наоѓаат Амстердам, Ротердам, Денар Хаг и Утрехт, како и поголемите градови во други делови на Холандија први ќе имаат можност да ја користат 5G мрежата. Vodafone ги користи постоечките антени и 4G инфраструктурата за да понуди 5G.

Од провајдерот велат дека корисниците прво ќе забележат мало зголемување на брзината на даунлодирање. Таа ќе биде во просек за 10% побрза од просекот на максималниот капацитет на 4G од 350 Mbps. Крајно, 5G ќе понуди брзина на даунлодирање од 1 Gbps.

Иако многу луѓе со нетрпение ја чекаат новата технологија, во Холандија има и противници на користењето 5G мрежа. Од 3 април, запалени беа 22 предаватели во земјата. Координативното тело за контратероризам NCTV смета дека инфраструктурата била уништена од екстремисти кои се противат на 5G мрежата која некои теории на заговор што кружат на социјалните мрежи ја поврзуваат со ширењето на коронавирусот. Научниците децидно ги негираат ваквите теории.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 57 минути

Од ноќеска нови врнежи од дожд, ова се најновите метео информации..

Во втората половина од претстојната ноќта од запад во нашата држава ќе навлезат нови врнежи од дожд кој поинтензивни ќе...

МакедонијаПред 5 часа

РКЕ донесе одлука од ноќеска цените на горивата да останат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

МакедонијаПред 7 часа

Изминатите 24 часа направени само 387 тестови и регистрирани се 48 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово...

ЗанимливостиПред 7 часа

Најчести грешки кои го расипуваат вкусот на Ајварот, еве неколку корисни совети за подготовка..

Ајварот е неопходен дел од зимницата и омилен во многу домови. Некои го сакаат лут, некои благ, некои со модар...

КичевоПред 7 часа

Во акциите на Црвен крст – Кичево за седум месеци собрани се 538 единици на крв

Од година во година бројот на крводарувања во општина Кичево е во постојан пораст, што треба да ги радува здравствените...

Здравје и убавинаПред 18 часа

(Мени по денови) Диета што ги отстранува мастите веќе четвртиот ден: Тежината не се враќа цели 3 години!

Постои една многу ефикасна диета која го освои светот. Се нарекува „сензационална диета“. Оваа диета се заснова на умерен внес...

ХороскопПред 21 час

Редовен Хороскоп (28.09) понеделник

ОВЕН Не е поволен период за нова работа или за било какви вложувања во овој период. Ве очекува фаза која...

ЗанимливостиПред 24 часа

Која беше познатата Били Џин од песната на Мајкл Џексон?

„Били Џин“ беше насловот на вториот сингл на Мајкл Џексон, од албумот „Трилер“, објавен во јануари 1983 година. Во прашање...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 148 новозаболени од Ковид-19, 5 нови случаи од Кичево, 3 пациенти починале во болнички услови, ова се деталите…

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50 -Куманово...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Атлетико Мадрид моментално води против Гранада, Луис Суарез е веќе именуван на клупата – се очекува да дебитира

Домаќините Атлетико Мадрид моментално се во полна трка за победа против Гранада. Стрелец на голот беше Диего Коста во 9-тата...

НАЈЧИТАНИ