Следете не

Технологија

Google ја откри причина за падот на системот

Avatar

Објавено пред

на

Компанијата Google потврди дека вчера имало спорадични прекини во сервисот поради „задушување“ на мрежата, поради што некое време не работеле социјалните мрежи Snapchat, Youtube и Google.

Компанијата информира дека во тек е истрага за причините за проблемот.

За времетраењето на проблемот, на корисниците не им биле достапни социјалните мрежи или бавно работеле, а најголемо ниво на задушување на мрежата имало во САД.

Компанијата Google идентификувала проблем на Google Cloud наведувајќи дека корисниците со соочиле со бавни перформанси или грешки кои се повторувале за време на проблемот.

–Нашиот тим инженери ја заврши првата фаза од намалување на проблемот и сега работат на другата фаза по која очекуваме се да се врати во нормала, соопшти компанијата.

Мобилни уреди

Наскоро „Instagram“ & „WhatsApp“ нема да бидат исти, еве што ќе се смени!

Avatar

Објавено пред

на

[sg_popup id=”25232″ event=”onLoad”][/sg_popup]

Двете популарните апликации Instagram и WhatsApp наскоро ќе доживеат голема промена на имиџот, а името на нивната компанија сопственик Facebook ќе биде истакнато во прв план.

Апликациите во иднина ќе се викаат Instagram from Facebook (Instagram oд Facebook) и WhatsApp from Facebook (WhatsApp oд Facebook), па името на матичната компанија ќе биде значително истакнато за оние кои имале било какви сомнежи околу сопственикот.

Портпаролката на Facebook, Берти Томсон ја потврди оваа вест за „Бизнис Инсајдер“.

– Сакаме да бидеме јасни кога станува збор за производите и услугите кои се дел од Facebook“, вели таа.

Новото име ќе се појави во сите „продавници“ за апликации, како и внатре во нив, но нема да се гледаат на почетните екрани на корисниците.

Компанијата во вредност од 535 милијарди долари со години дозволуваше нејзините апликации да работат како независен тим со значајна автономија, но во последно време се обидува да оствари центризирана контрола, понекогаш предизвикувајќи тензии и загриженост помеѓу вработените.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

„Play Store“ апликацијата која го остаре светот пред време, спуштете ја „Face app“

Avatar

Објавено пред

на

[sg_popup id=”24471″ event=”onLoad”][/sg_popup]Токму така, ова е апликацијата буквално што го преврте светот, која му даде посебен шмек на секоја фотографија.

Не пропуштајте и вие да се видите со поинакви очи, постари за +50 години

Кликнете ТУКА и инсталирајте ја, за многу забава! 😀

Прочитај повеќе...

Технологија

Twitter најави нови правила за политичарите

Avatar

Објавено пред

на

Со цел да воспостави рамнотежа меѓу слободата на изразувања и одговорностите, Твитер најави намалување на видливоста на објавите коишто ги кршат неговите правила, но кои се објавени од важни извори како што се политичарите.

Новите правила ќе се применуваат во случај политичарот или пак, ако се работи за претставник на власта, има над 100.000 следачи. Навредливите објави ќе бидат прекриени со ознака за предупредување, а корисниците ќе мораат да кликнат на дополнително копче за отворање на објавата.

– Оние објави што ги кршат нашите правила, ќе бидат означени како такви, но нема да ги бришеме поради јавниот интерес, изјави Џек Дорси, еден од челниците на компанијата.

Повеќемина од Твитер бараа да ги острани зајадливите коментари на претседателот на САД, Доналд Трамп, на пример, но и од други политичари, А пак, Трамп и други конзервативци ја обвинија компанијата дека им дава предност на либералите.

Трамп на Твитер има 61 милион следачи, а многу од неговите објави завршуваат и на вести.

Белата куќа не сакаше да ги коментира тие најави на Твитер.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ