Следете не

Случувања

Хамилтон откри низ каква драма поминал во Бразил (ФОТО)

Луис Хамилтон ја освои петтата титула за време на трката за Големата награда на Мексико, но бидејќи на таа трка беше четврти, прославата ја направи во Бразил кога по многу перипетии успеа да стигне до првото место.

Најпрвин тој ја поведе трката, но беше престигнат од Ферстапен, за откако возачот на Ред Бул да биде удрен од Естебан Окон, тој да се врати на лидерското место и да го доведе сребрениот болид до целта како првопласиран, иако имал проблеми со моторот.

– Преку радио врската слушнав дека моторот ќе има дефект во следниот круг. Кога тоа не се случи побарав од инженерите да најдат решение. Потоа ми кажаа дека има проблем со издувот. Температурите беа неприфатливо високи,- откри Хамилтон. – Навистина чувствував благодарност што моторот ги издржа последните 10 круга. Врескав во болидот „ајде срцка, ти можеш. Да останеме заедно“, не можете да замислите колку е лудо чувството додека имате срцебиење со 190 отчукувања, а се обидувате да го одржите болидот кој има проблеми. На крајот се чувствував пресреќен и благодарен,- рече Луис.

Без неговите 25 бода за победатаМерцедес немаше да ја освои конструкторската титула на оваа трка и тоа прашање ќе останеше отворено за последното гран при во Абу Даби на 25 ноември.

Ова е петти случај од 2014 до денес Мерцедес да ја освојува „двојната круна“, односно шампионските титули во индивидуална и тимска конкуренција.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 18 минути

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 52 минути

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 2 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 2 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 4 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 6 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

СпортПред 1 ден

„Оф, оф оф“ офкаше арапскиот коментатор на голот на Елмас вчера против Летонија (ВИДЕО)

Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Прегледајте уште еднаш: https://cdn.off.mk/files/offside/2019/03/22/y2mate.com-eljifelmascotuletonyayaattgolleris9zaqqkz-o360p.mp4

КичевоПред 1 ден

Викенд промоција на „Монстер“ енерџи на ЛУКОИЛ Кичево

ЛУКОИЛ ДООЕЛ Македонија во соработка со енергетските пијалоци на „Монстер“ организира промоција на своите малопродажни објекти ширум нашата држава. Брендот...

КичевоПред 1 ден

Кичевската ТВ Ускана направи фотографии од глутница кучиња, опасни за пешаци и околина

Локалната телевизија од Кичево Ускана направи застрашувачки фотографии од глутница кучиња, кои практично претставуваат опасност за движење на пешаци и...

Во тренд