Следете не

Спорт

Хамилтон повторно на тронот, Мерцедес со нов успех!

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон е победник на денешната трка за Големата награда на Шпанија на патеката во Каталонија. Второто место му припадна на тимскиот колега на Хамилтон, Валтери Ботас, со што тимот на Мерцедес дојде до петтата последователна „еден-два“ победа, а Хамилтон се врати на врвот на генералниот пласман.

Благодарение на оваа победа, Британецот го презеде лидерското место во генералниот пласман со 112 бода. Неговиот тимски колега, Ботас е зад него со седум бода помалку. Тројката водечки во генералниот пласман ја заокружува пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен, кој има 46 бода помалку од лидерот.

1. Луис Хамилтон (Мерцедес)
2. Валтери Ботас (Мерцедес) +4.074
3. Макс Верстапен (Ред Бул) +7.679
4. Себастијан Фетел (Ферари) +9.167
5. Чарлс Леклер (Ферари) +13.361
6. Пјер Гесли (Ред Бул) +19.576
7. Кевин Магнусен (Хас) +28.159
8. Карлос Саинц (Мекларен) +32.342
9. Даниел Квајт(Торо Росо) +33.056
10. Ромен Грожан (Хас) +34.641

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

БалканПред 2 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 5 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 11 час

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 22 часа

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 23 часа

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 23 часа

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 1 ден

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 1 ден

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

МакедонијаПред 1 ден

Мотор со малолетници од Битола се заби во автомобил, итно се пренесени во болница!

Вчера во 16.25 часот на крстосница од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола се случила сообраќајна незгода...

НАЈЧИТАНИ

Close