Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | Петок 05.10

Објавено пред

на

Овен

Не сакате да се откажете од една идеја за која сметате дека е многу добра. Ако е потребно вложување, размислете за тоа.

На полето на љубовта, еден Лав ве обожава.

Немате тегоби.

Бик

Вашата желба да успеете на полето на љубовта е огромна. Финансиската ситуација ви е одлична.

Бидете внимателни во комуникацијата со една личност на која често мислите.

Болки во вратот.

Близнаци

Пожртвуваноста која ја имате на полето на работата е на ниво, а колегите сакаат да ви помагаат што и да направите. Ако е потребна прекувремена работа, не го отфрлајте тоа.

Пожртвувани сте и на полето на љубовта, кон својот партнер, но и отворени за нова личност.

Внимавајте на остри предмети.

Рак

Полето на работа ви е нагласено и денеска ве очекува успех што и да одлучите да направите.

Ако сте во брак, не ги отежнувајте работите. Ќе бидете лошо расположени без причина, но и склони кон кавга.

Добро се чувствувате.

Лав

Ако сте сами во работата, можете да побарате помош од колегите. Не ги пропуштајте приликите кои ги имате за напредување.

Сакате да сте во врска, но и премногу сте свои. Не се трудите доволно.

Ви треба одмор.

Девица

Имате напорна комуникација на работа, но за многу работи сте самите виновни бидејќи не сте воопшто тимски играч.

Чувствувате притисок од страна на партнерот, кој не ве разбира целосно.

Се соочувате со голем стрес.

Вага

Поставувате многу ригидни услови и си отежнувате себеси. Некои работи не можат да се остварат колку и да сакате.

Излезете и забавувајте се. Некој ве посакува.

Движете се повеќе.

Шкорпија

Работата која ја извршувате не е лоша, но се чини како да не покажувате амбиција за повеќе. Не се сомневајте во своите квалитети и дајте се од себе.

Ќе ви се јави некоја личност од минатото, а тоа ќе ве направи многу нервозни.

Послушајте ги советите на лекарите.

Стрелец

Ја сакате својата работа и лесно ги прифаќате критиките. Се чувствувате дека сте на вистинскиот пат.

Премногу лесно се отворате и себеси си правите штета понекогаш. Мислите дека сите се чесни, но не е така.

Зголемена нервоза.

Јарец

Ако некој ви должи пари, аспектите препорачуваат да направите значаен потег и да си наплатите.

Оние кои се во врска и брак ќе поминат убав и спокоен ден, а оние кои се слободни се пасивни.

Внимавајте во сообраќајот.

Водолија

На работа, оставате впечаток дека сте арогантна личност. Шефовите ве следат и не сакаат да ви дозволат многу.

Пробувате да излезете од емоционална депреисја и не дозволувате некој да ви ги уништи плановите. Не се впуштајте во нешто ново, додека не го решите ова.

Депресија.

Риби

Ако сакавте нешто ново на полето на работата, не заборавајте дека индивидуалниот пристап не игра доминантна улога во тоа што сакате да постигнете.

Некој од колегите е заинтересиран за вас. Опуштете се и прифатете го предизвикот.

Несоница.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија14 минути

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија3 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура5 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили8 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза19 часа

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

Кичево23 часа

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата,...

Временска прогноза1 ден

Какво време нè очекува, преку ден ведро и ладно, на вечер минусни температури

Под влијание на влажен и многу постуден воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на...

Автомобили1 ден

Возите на резерва? Немојте

И покрај употребата на филтер за гориво, честичките од нечистотија што се таложат во горивото може да се вшмукаат кога...

Магазин1 ден

САД забранија опрема од кинески телекомуникациски компании

Администрацијата на Бајден забрани увоз и продажба на нова телекомуникациска опрема од кинеските компании Huawei Technologies и ZTE, бидејќи тие...

НАЈЧИТАНИ