Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за (06.09) Четврток

Објавено пред

на

ОВЕН

Исполнети сте со позитивна енергија која во вас поттикнува акција. Најверојатно ќе посакате цел ден да го поминете надвор. Ако постојат некои обврски поврзани со вашиот дом и бараат да им се посветите, замолете ги членовите на семејството да ви помогнат. Некои документи исто така бараат ваше внимание и посветеност.

БИК

Вие размислувате оваа вечер да ја поминете со вашите пријатели или Вашиот емоционален партнер. Спортските настани, кино или концерт се она што имате во план. Исто така, активностите што ги вклучуваат децата се добредојдени.
Немојте да бидете изненадени ако вечерва сакате само да слушате што другите зборуваат.

БЛИЗНАЦИ

Членовите на вашето семејство денес ќе се чувствуваат обесхрабрени и нема да сакаат да поминуваат време со вас. Искористете ги предностите од нивното отсуство за да се вклучите во работа која бара мир и целосна концентрација. Пред Вас е ден исполнет со обврски и работни разговори. Бидете подготвени за постојано ѕвонење на телефонот.

РАК

Амбициозните планови што ги имате за иднината бараат да обрнете внимание на некои практични работи, како што се финансиите. Ако навистина сакате да ги претворите идеите во акција, мора малку да размислувате сериозно. Личност од машки пол кој што е Ваша блиска личност ќе ви помогне во остварување на идеите.

ЛАВ

Испланирајте си го долго посакуваниот одмор, заслуживте. Плановите ви течат одлично и ќе бидете во прилика да ги надминете сите препреки на патот до остварување на вашите желби. Очекувајте посета од пријател, кој не живее близу вас. Вашата главна задача денес е да ги проширите вашите физички и ментални хоризонти. Сконцентрирајте се кон љубов.

ДЕВИЦА

Денес, посветете се на светски настани и вести. Можеби ќе ја пронајдете идејата за задачата која ја имате на ум. Веќе ви носи сосема нов сет на возбуда. Ако добиете повик да излезете, прифатете го без резервација. Време е да се опуштите и почнете да уживате во животот. Никогаш не знаеш кој и каде е твојата среќа.

 

ВАГА

Денес се можни расправии. Тоа може многу лесно да прерасне и во отворена расправија. Затоа, бидете сигурни дека не паѓате во оган, особено ако некој ве провоцира. По природа, имате бурен темперамент, но понекогаш е подобро да поттикнете за да не се направи проблем. Избегнувајте кавги.

СКОРПИЈА

Денес вашата физичка енергија ќе биде многу висока. Искористете ја така што целиот ден ќе го поминете надвор во природа и во друштво на луѓе кои ги сакате и кои сакаат да прават исти работи како и вие. Уживајте во групен спорт или долга прошетка. Ако морате да работите, навечер отидете во некој клуб и добро изнаиграјте се. Можеби и ќе запознаете некого.

СТРЕЛЕЦ

Денешниот ден би требало да го поминете сами. Завршете некој проект кој сте го започнале и средите некои заостанати недовршени должности, бидејчи денес ќе иамте енергија за тоа. Немојте да се оптоваривате ако другите ви замерат поради тоа. Го имате секое право своето време да го организирате токму онака како што сакате.

ЈАРЕЦ

Некој вид на ветување и разговор за финансиска добивка може да се случи денес. Ова може директно да се однесува за работата, но и немора. Било како било денешниот ден може да го посветите на тоа. Бидете внимателни од преголема оседнатост за пари да не повредите нечии чувства, особено на партнерот.

ВОДОЛИЈА

Вашите соседи денес ќе бидат многу вознемирени, а тоа може да ве изнервира и да ве извади од такт. Нови соседи ќе се доселат, некој гласно ќе работи во дворот, ќе се прославува нешто или ќе има расправија. Очекувајте го ова и не дозволувајте тоа да ве изнервира и да ви го уништи денот, помогнете ако имате можност. Очекувајте добри односи.

РИБИ

Претстојниот ден ветува многу добар провод или социјални активности. Може да ви дојдат гости и можно е да правите забава. Ќе бидете во брзање и ќе размислувате дали организацијата се одвива како што сте ја замислиле. Нема причина за грижи. Членовите на семејството ќе ви ја дадат неопхоната поддршка.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 2 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 4 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 4 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 17 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 18 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 23 часа

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (18 септември)

1502 – Шпански навигатор со италијанско потекло, Кристофоро Коломбо, пристигна во Костарика на своето четврто и последно патување во Новиот...

НАЈЧИТАНИ