Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 09.10 Вторник

Објавено пред

на

Овен

Можете да очекувате подобрување на материјалната ситуација. Ако се надевавте на некоја исплата, таа доаѓа денеска.

Ќе забележите промени кај вашиот партнер кој ќе ве направат среќни. Можете да очекувате добар ден за љубов.

Полни сте со енергија.

Бик

Се наоѓате пред голема дилема. Одлуките кои ќе ги донесете ќе влијаат на вашата иднина.

Имате проблеми со саканата личност. Се прашувате дали ова ќе заврши некогаш, бидејќи работите постојано се влошуваат.

Можни се проблеми со грлото.

Близнаци

Морате да бидете подисциплинирани кога станува збор за работата.

Очекувајте убаво изненадување од личноста која ви се допаѓа.

Ќе ви годи физичка активност.

Рак

Можно е да имате мали проблеми на полето на работата. Потребен ви е совет од колеги или пријатели.

Ви се допаѓа личност која неодамна ја запознавте, а денеска е добар ден да и пријдете.

Склони сте кон меланхолија.

Лав

Ве очекуваат промени на работното место. Спремете се за убави изненадувања.

Ако во изминатиот период имавте кавги со саканата личност, сега е време да ги закопате воените секири.

Психосоматските проблеми се нагласени.

Девица

Можно е да не успеете да ги завршите работите кои ви се доверени и поради тоа да се соочите со голем притисок и стрес.

Ве очекува убав ден на полето на љубовта. Подгответе се за нови познанства.

Јадете поредовно.

Вага

Ова е добар ден за работа. Дилемите и проблемите кои ги имате ќе се решат полесно одошто мислите.

Ве очекуваат нови познанства на полето на љубовта. Една личност ќе се истакне меѓу останатите.

Се чувствувате добро.

Шкорпија

Работата оди онака како што испланиравте, се е добро.

Конечно ставате точка на една љубовна врска која долго време ви правеше проблеми.

Би ви годела масажа.

Стрелец

Можни се мали компликации на полето на работата. Доволно смиреност ќе ви помогне да ги решите.

Ако ви се допаѓа една личност родена во знакот Водолија, ќе ви треба време за да ја освоите.

Колената ви се чувствителни.

Јарец

Се очекува подобрување на финансиската ситуација. Поволен ден за позајмици и кредити.

Не сте подготвени за нова љубовна врска. Се уште мислите на личноста од минатото која ви го скршила срцето.

Имате многу енергија во себе.

Водолија

Сигурни сте во одлуките кои сте ги донеле и нема да дозволите било кој да меша прсти во вашата работа.

Ве очекува средба со личност која би можела да ви стане многу значајна во животот.

Здравјето е одлично.

Риби

Внимавајте на големите очекувања и лажни ветувања кои ви ги даваат во однос на работата.

Љубовта доаѓа многу спонтано. Нова личност ќе се појави во вашиот живот.

Зголемете го внесот на калциум и магнезиум.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија59 минути

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија4 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура5 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили9 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза20 часа

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп21 час

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

Кичево24 часа

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата,...

Временска прогноза1 ден

Какво време нè очекува, преку ден ведро и ладно, на вечер минусни температури

Под влијание на влажен и многу постуден воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на...

Автомобили1 ден

Возите на резерва? Немојте

И покрај употребата на филтер за гориво, честичките од нечистотија што се таложат во горивото може да се вшмукаат кога...

Магазин1 ден

САД забранија опрема од кинески телекомуникациски компании

Администрацијата на Бајден забрани увоз и продажба на нова телекомуникациска опрема од кинеските компании Huawei Technologies и ZTE, бидејќи тие...

НАЈЧИТАНИ