Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 09.12 Недела

Објавено пред

на

Овен

Ве очекува добар ден во кој конечно ќе можете да се одморите.

Ви се допаѓаат две различни личности и веќе подолго време се соочувате со дилемата кого да изберете.

Можни се респираторни инфекции.

Бик

Ве очекува можност за промена на работното место. Околностите во кои се наоѓате ви одат во прилог.

Ве очекува ново познанство кое би можело да доведе до сериозна врска.

Проблеми со стомакот.

Близнаци

Можете да очекувате поволен ден за остварување нови контакти кои ќе бидат важни за вашата работа, на долг рок.

Ви се допаѓа личност со која имате пријателски однос, но не сте подготвени да ја преминете таа граница.

Пад на имунитетот.

Рак

Ви следат важни случувања на полето на работата и важно ви е да имате чиста визија и јасна цел што сакате да постигнете.

Ве очекува интересна атмосфера за ново познанство. Полето на флертот ви е добро поставено.

Избегнувајте алкохол.

Лав

Ве очекува поволен ден за нови случувања и мали промени.

Една комуникативна личност на суптилен начин ќе ви покаже дека е заинтересирана за вас.

Полни сте со енергија.

Девица

Потребно ви е да се соберете и да донесете важни одлуки поврзани со работата.

Не сте задоволни и сакате нова љубов. Се чувствувате осамено веќе подолго време.

Ве мачи несоница.

Вага

Можете да се надевате на позитивни промени на полето на финансиите. Пред вас е добра шанса за заработка.

Ве очекува интересна комуникација со личност која ќе ви покаже дека има сериозни намери кон вас.

Можни се проблеми со циркулацијата.

Шкорпија

Важно е да бидете отворени и подготвени за компромис.

Не ве очекуваат промени на полето на љубовта. Емоциите не ви се приоритет.

Внимавајте на настинки.

Стрелец

Размислувате за долговите кои ве следат и поради тоа се чувствувате несигурно и незадоволно.

Емоциите ви се променливи и не сте сигурни дали сакате сериозна врска.

Можни се проблеми со штитната жлезда.

Јарец

Не сте сконцентирани на работата и подобро би било да земете слободен ден за да се одморите.

Ако сте повредени, нема лесно да простите. Пред вас е неповолен период со љубовни разочарувања.

Можна е вртоглавица.

Водолија

Имате многу идеи и креативни сте, па секогаш наоѓате начин да го подобрите својот професионален статус.

Сакате минливи врски и авантури,ништо сериозно.

Уморни сте.

Риби

Пред вас е поволен ден за анализа на тоа што го постигнувате во однос на работата.

Можете да очекувате комуникација со личност која ви била драга во минатото.

Би ви годела масажа.

Занимливости

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Објавено пред

на

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет.

Руското вселенско летало Сојуз, во кое беше сместен 46-годишниот моден магнат и колекционер на уметнички дела, беше успешно лансиран од космодромот Бајконур во Казахстан и ќе стигне до ISS за околу шест часа, објави руската вселенска агенција Роскосмос, пренесува Ројтерс.

На 12-дневното вселенско патување, Маезава ќе биде придружуван од неговиот помошник Јозо Хирано, кој ќе го документира патувањето, како и рускиот космонаут Александар Мисуркин.

Маезава, првиот јапонски турист што ја посети ISS, треба да стане и првиот приватен патник што ќе отпатува во SpaceX, во сопственост на Илон Маск, кој ќе го има својот прв комерцијален лет до Месечината во 2023 година.

/RTV/
Фото: EPA( ROSCOSMOS PRESS SERVICE HANDOUT

 

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден: 9 декември

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска,...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (9 декември) – четврток

ОВЕН Водете сметка да не бидете сам себеси најголем непријател. Лесно може да се впуштите во кредити или позајмици. Партнерот...

МагазинПред 17 часа

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес...

СветПред 17 часа

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници. Најмалку 127 новинари...

СветПред 17 часа

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година,...

ЗанимливостиПред 17 часа

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

СветПред 17 часа

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во неделен извештај...

Временска прогнозаПред 18 часа

Најнови метео вести, викендов дестабилизација на времето..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и...

КултураПред 22 часа

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден: 8 декември

1542.- Родена е Мери Стјуарт, шкотската кралица, која подготвила заговор против англиската кралица Елизабета I. 1626.- Родена е шведската кралица...

НАЈЧИТАНИ