Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 10.10 Среда

Објавено пред

на

Овен

Можете да очекувате подобрување на материјалната ситуација. Ако се надевавте на некоја исплата, таа доаѓа денеска.

За вас, денешниот ден ќе биде малку потежок, па потрудете се да избегнувате ризични ситуации.

Не сте спремни за сериозен разговор со саканата личност и на некој начин бегате од проблеми. Тешко ви е да се соочите со некои работи.

Ве мачи главоболка.

Бик

Ве очекува поволен ден за решавање на сите недоумици во однос на работата. Ве следи и среќата.

Пред вас е едно интересно познанство. Ако веќе имате партнер, ве очекуваат убави моменти.

Здравјето е добро.

Близнаци

Можно е да донесете сосема неочекувана одлука поврзана со работата. Не сакате да гледате како работите стагнираат.

Пред вас се проблеми во комуникацијата со партнерот. Двајцата сте многу напнати.

Можни се проблеми врзани со крвотокот.

Рак

Пред вас е тежок ден. Не очекувајте многу успеси, бидете трпеливи.

Имате впечаток дека партнерот не обрнува доволно внимание. Не ви се допаѓа пристапот.

Проблеми со бубрезите.

Лав

Ќе имате повеќе обврски во текот на денот па ќе ви биде тешко да одредите приоритети.

Ви се допаѓа една интересна личност која ја запознавте неодамна. Сега ќе се потрудите да покажете дека сте заинтересирани.

Водете сметка за имунитетот.

Девица

Пред вас е сплет на среќни околности кои ќе ви ја олеснат ситуацијата на работа.

Очекувајте ново познанство во текот на денот. Оваа личност ќе ви донесе измешани емоции.

Можни се проблеми со притисокот.

Вага

На работа ве очекува прилика со која јасно ќе го дефинирате својот статус. Можно е некои работи конечно да ги ставите на хартија.

Очекувајте нови случувања на полето на љубовта. Личноста за која се заинтересирани покажува интерес за вас.

Проблеми со стомакот.

Шкорпија

Работата оди онака како што испланиравте, се е добро.

Конечно ставате точка на една љубовна врска која долго време ви правеше проблеми.

Би ви годела масажа.

Стрелец

Вашата финансиска ситуација се подобрува. Можете да очекувате прилив.

На емотивен план, можни се мали конфликти со саканата личност.

Внимавајте на исхраната.

Јарец

Пред вас е поволна работна атмосфера. Нема да бидете оптоварени со грижи и обврски.

Заљубени сте и личноста која ја сакате е свесна за тоа. Подготвени сте за сериозна врска.

Потребно ви е повеќе сон.

Водолија

Денот ќе биде мирен на работа, без многу случувања.

Ви одговара моменталниот партнер. Не сакате промени на ова поле.

Здравјето е одлично.

Риби

Можно е да имате потреба да покажете колку сте силни и моќни.

Доаѓаат љубовни промени за вас.

Можни се грчеви во мускулите.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија7 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија12 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија12 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг12 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин13 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет13 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили13 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин13 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин14 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ