Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 10.12 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Можни се недоразбирања денес па важно е да се потрудите јасно и отворено да ги покажувате своите ставови.

Ви се допаѓа личност која е несигурна во себе.

Посетете стоматолог.

Бик

Можно е одложување на одредено патување кое сте го планирале. Состојбата на полето на работата не е идеална.

Не сте задоволни со околностите во кои се наоѓате. Саканата личност не ви е доволно посветена.

Намалете го внесот на мрсна храна.

Близнаци

Пред вас е поволен период за нови вложувања или почнување нов бизнис.

Немате доверба во партнерот и размислувате многу за врската. Нешто не ви се допаѓа во вашиот однос.

Подложни сте на здравствени проблеми.

Рак

Време е да поработите на тоа да постигнете успех со тоа што го правите. Ако не верувате сами во себе, никој нема да верува во вас.

Имате чести кавги со саканата личност. Пред вас е фаза на поголеми конфликти.

Можни се проблеми со бубрезите.

Лав

Преоптеретени сте со работата и некогаш чувствувате дека притисокот е поголем од тоа што можете да го поднесете.

Партнерот прави да се сомневате во себе. Се прашувате дали навистина сте сакани.

Проверете ја крвната слика.

Девица

Можете да се надевате на позитивни околности во однос на работата. Ќе ви се укаже можност за напредок.

Ја прекинувате врската која толку многу ја градевте.

Внимавајте на кардиоваскуларниот систем.

Вага

Ако се занимавате со приватен бизнис, пред вас е фаза на преиспитување. Можно е да треба да воведете некои промени.

Ако сте во брак, ве очекува напнат однос во однос со саканата личност. Не се сложувате најдобро.

Проблеми со варењето.

Шкорпија

Ве очекува кратко патување кое може да ви покаже дека е многу корисно за вас.

Комуникацијата со саканата личност станува подобра. Во вас се враќа надежта во тоа дека вашата врска ќе стане успешна.

Можни се проблеми со дишните патишта.

Стрелец

Во некои ситуации немате доволно трпение па склони сте кон грешки и брзоплето однесување.

Постои дистанца меѓу вас и партнерот, па ни самите не сте сигурни како да го донесете односот на вистинскиот пат.

Искористете го за одмор денешниот ден.

Јарец

Можни се некои промени кои се врзани за вашето окружување. Пред вас е фаза во која состојбата на работа ќе биде мошне нестабилна.

Враќање на личност од минатото би можело да ве погоди повеќе одошто очекувате.

Би ви годела физичка активност.

Водолија

Важно е да бидете подготвени максимално да се потрудите да ги остварите своите цели, бидејќи никој нема да го направи тоа за вас.

Потрудете се околу саканата личност. Пред вас е фаза во која врската би можела да дојде до криза.

Здравјето е одлично.

Риби

Не реагирате добро на работното окружување и денес сте склони кон конфликти. Ве очекува потежок ден на работа.

Покажете ги своите искрени чувства кон саканата личност.Имате шанса да го подобрите односот.  

Подобрете го имунитетот.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 3 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 10 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 10 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 13 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 14 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ