Следете не

Занимливости

10.08 | Петок | Вашиот викенд Хороскоп

Објавено пред

на

Овен
Деловниот ризик во овој момент претставува погрешен избор и носи само привидно олеснување.
Претерувате во вашите очекувања од саканата личност. Партнер не сака да ви ги „полага“ сите свои сметки.
Нервозни сте.

Бик
Во позиција сте да ги тестирате вашите интелектуални или практични способност.Ќе направите сé што е во ваша моќ за да оставите добар впечаток.
Јасно ви е дека не можете да добиете се’што со нетрпение го посакувате, но сè уште не знаете ниту како да уживате во сè Што имате.
Добро се чувствувате.

Близнаци
Можно е сè да е во ваши раце, но под услов да реагирате во најдобро време или во согласност со заедничките правила з деловно работење.
Ако сте вознемирени од некои љубовни дилеми, размислете што е главната причина за вашата несигурност. Не го обвинувајте вашиот партнер пред време.
Хормонски проблеми.

Рак
Некој сака да ги наметне своите деловни правила. Нема причина да страдате поради нечије однесување, но не ги зголемувајте своите способности.
Ќе ви годи романтична средба со една блиска личност или некоја омилена забава во добро познато друштво. Опуштете се.
Главоболка.

Лав
Ако сте вознемирени од нечие однесување, обидете се да го заведете принципот на рамноправност или фер плеј во деловен однос.
Ви треба добар емотивен поттик или човек кој може да ги разбере вашите идеи. Вие сте незадоволни од моменталната позиција што ја имате.
Добро се чувствувате.

Девица
Поаѓате од погрешни информации или од лажни слики што ги имате за едно лице, така што деловниот неуспех е логичн след на настаните.
Подобро е да ги фокусирате своите мисли на некој близок, отколку премногу да се занесувате со набљудување на различни луѓе на страна.
Добро се чувствувате.

Терезија
Во моментов, сè се сведува на принципот на земање или давање. Она што ќе го добиете има голема цена и ќе бара некој вид одрекување.
Некој одеднаш ве доведува до ново емотивно искушение. Препуштете се на вашите чувства и постапете онака како што мислите дека е најдобро.
Добро се чувствувате.

Скорпија
Имате доволно храброст да кажете што мислите пред вашата околина,но можно е тоа лошо да влијае на вашиот бизнис статус.
Употребете мала итрина за да работите доволно убедливо на некого. Важно е дека во сето она што го правите, ќе го зачувате вистинскат мерка на вкус.
Добро се чувствувате.

Стрелец
Средбата со одредени соработници лесно може да се претвори во некоја непријатна ситуација. Важно е правилно да ги заштитите вашите бизнис интереси.
Понекогаш одредени ситници во однесувањето или постапките повеќе откриваат отколку реченици кои постојано се повторуваат. Анализирајте го своето однесување со саканото лице.
Контролирајте го притисокот.

Јарец
Можете да завршите повеќето од вашите работни обврски на рутински начин. Нема потреба да се расправате со неистомислениците.
Ако се чини дека се соочува со ладен емотивен прием во нечие друштво размислете за вашите постапки. Можно е да некаде да сте погршиле во проценката.
Повеќе одморајте се.

Водолија
Премногу сте преокупирани со потребата се да изгледа перфектно како и сите околу вас да бидат задоволни. Намалете ги појдовните критериуми.
Ќе се сретнете со една личност која може да ве однесе за момент во светот на прекрасна романса или нежност. Подобрете го расположението.
Добро се чувствувате.

Риби
Вие се соочувате со луѓе кои без пардон ги оспоруваат вашите способности. Важно е да ги премолчите ситуациите кои можеат да се разберат или интерпретираат на погрешен начин.
Ако некој упорно ве критикува, тоа би можело да биде добра тема за размислување или преиспитување, но не и причина за нова емотивна
дискусија.
Лоша циркулација.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија7 часа

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза8 часа

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

Македонија8 часа

Центар за управување со кризи: Нема активни пожари во моментов

Центарот за управување со кризи (ЦУК) во информацијата за состојба со пожарите во изминатото деноноќие наведува дека е изгаснат пожарот...

Македонија8 часа

Ноќниот радар „коси“, вчера во зајакната акциска санкционирани 261 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на возење

Во текот на изминатата вечер (12.08.2022) во периодот од 18.00 до 00.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен...

Свет8 часа

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на...

На денешен ден15 часа

13 август – На денешен ден

1521.- Шпанскиот освојувач Хернан Кортес го зазеде и го уништи, по тримесечна опсада, градот Тенохтитлан на Ацтеките (Мексико Сити). 1624.-...

Lifestyle21 час

(ВИДЕО) Теа Таировиќ се оправда и распали со нашата „Македонско девојче“ – нема поубаво од Македонче!

Теа Таировиќ распали со знамето и нашата безременска „Македонско девојче“ p.s. По социјалните мрежи коментираат Теа простено тие за песната...

Хороскоп22 часа

Викенд Хороскоп -(сабота 13 август)-

ОВЕН  Личноста со која сте блиски сигурно ќе ви даде добар совет. Слушајте внимателно дури и ако ви се чини...

Македонија1 ден

Заврши испитувањето на брисот земен од кичевчанецот по сомнежот дека имал „Мајмунски сипаници“

По завршувањето на испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево по индикација утврдена од специјалист инфектолог резултатот е негативен....

Кичево1 ден

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од...

НАЈЧИТАНИ