Следете не

Занимливости

Вашиот денешен хороскоп | 11.08 Сабота

Објавено пред

на

Овен

Работа – Доколку сте од оние кои бараат работа, обрнете внимание на една понуда која ја добивте неодамна. Добро би било да ја прифатите.      

Љубов –Имате нагли промени во расположението. Размислувате за личност која ја познавате одамна.   

Здравје – Напнатост и стрес.              

Бик

Работа – Одлично владеете со работата и знаете кои ви се приоритетите. Имајте на ум дека многу нешта можат да се сменат за кратко време. Важно е да бидете отворени за тоа.          

Љубов – Критички сте расположени кон личноста која ви се допаѓа, па тоа создава големи проблеми.         

Здравје –Солидно.               

Близнаци

Работа –  Покажувате голема заинтересираност за некои аспекти од работата. Се занимавате со теми кои се важни и тоа е одлично.

Љубов –Имате одлична идеја како да стигнете до личноста која ви се допаѓа некое време. Не очекувајте помош од пријателите.  

Здравје – Пијте течности.       

Рак

Работа – Се дружите само со колегите кои се успешни.          

Љубов – Денеска имате можност да средите многу работи, но треба да бидете подготвени на отворен разговор.           

Здравје – Земајте повеќе витамини.       

Лав

Работа – Имате впечаток дека еден дел од своите обврски ви е завршен, но за многу работи не сте воопшто во право.  

Љубов – Не очајувајте доколку забележите дека партнерот не ве следи на патот кон успехот.   

Здравје – Не се напрегајте многу.   

Девица

Работа  – Работите умерено и сконцентрирано, па нема да ви се случат никакви пропусти. Покажувате поголем интерес за некои проекти, други пак воопшто не ве интересираат.  

Љубов –Ова поле ви оди одлично во последно време.

Здравје – Вежбајте.                 

Вага

Работа – Некои детали сте ги пропуштиле, а тоа не им се допаѓа на надредените. Не ви се допаѓа ни вам да бидете во позиција да треба да се објаснувате, но важно е отворено да се поставите кон проблемот.  

Љубов – Пред вас е голема одлука во однос на тоа што ќе правите понатаму.   

Здравје – Проблеми со грлото.           

Шкорпија

Работа – На работа ве третираат како чудак, но вам тоа не ве интересира. Мистериозни сте како и секогаш.            

Љубов – И на ова поле сте мистериозни и не сакате да зборувате отворено. Така се однесувате и кон најдобрите пријатели.

Здравје  – Нервозни сте.        

Стрелец                 

Работа – Се однесувате многу скромно во однос на тоа колку вредите.    

Љубов – На повидок е нова љубовна романса, доколку сте сами. Не се двоумете многу.                

Здравје – Болки во нозете.             

Јарец

Работа  –  Се чувствувате како да сте сами во работата и да немате поддршка од никого. Премногу сте самоуверени.     

Љубов –  Не ги игнорирајте ситните провокации на една Шкорпија. Пробајте да допрете до срцето на оваа личност.

Здравје – Лоша циркулација.           

Водолија

Работа   – Имате огромна слобода и не се жалите на работата. Морате да останете доследни на себеси и на своите приоритети.       

Љубов –  Се соочувате со поголем притисок од вообичаено. Не сакате да зборувате за теми кои не ви се допаѓаат. Премногу сте горделиви.       

Здравје – Стрес.        

Риби

Работа – Вашиот став во однос на работата е одличен. Другите ви завидуваат, но не знаат колку труд вложувате во тоа што моментално ви носи триумф.       

Љубов – Партнерот калкулира малку во љубовта и се труди да ве изманипулира.Чувствувате голем притисок.            

Здравје – Внимавајте на исхраната.   

Занимливости

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Објавено пред

на

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет.

Руското вселенско летало Сојуз, во кое беше сместен 46-годишниот моден магнат и колекционер на уметнички дела, беше успешно лансиран од космодромот Бајконур во Казахстан и ќе стигне до ISS за околу шест часа, објави руската вселенска агенција Роскосмос, пренесува Ројтерс.

На 12-дневното вселенско патување, Маезава ќе биде придружуван од неговиот помошник Јозо Хирано, кој ќе го документира патувањето, како и рускиот космонаут Александар Мисуркин.

Маезава, првиот јапонски турист што ја посети ISS, треба да стане и првиот приватен патник што ќе отпатува во SpaceX, во сопственост на Илон Маск, кој ќе го има својот прв комерцијален лет до Месечината во 2023 година.

/RTV/
Фото: EPA( ROSCOSMOS PRESS SERVICE HANDOUT

 

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден: 9 декември

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска,...

ХороскопПред 7 часа

Дневен Хороскоп (9 декември) – четврток

ОВЕН Водете сметка да не бидете сам себеси најголем непријател. Лесно може да се впуштите во кредити или позајмици. Партнерот...

МагазинПред 18 часа

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес...

СветПред 18 часа

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници. Најмалку 127 новинари...

СветПред 18 часа

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година,...

ЗанимливостиПред 18 часа

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

СветПред 18 часа

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во неделен извештај...

Временска прогнозаПред 19 часа

Најнови метео вести, викендов дестабилизација на времето..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и...

КултураПред 23 часа

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден: 8 декември

1542.- Родена е Мери Стјуарт, шкотската кралица, која подготвила заговор против англиската кралица Елизабета I. 1626.- Родена е шведската кралица...

НАЈЧИТАНИ