Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп ( Недела 12.08 )

Објавено пред

на

Овен

Работа – Ги повторувате старите грешки и немате мера во тоа. Имате шанса да се извлечете, но треба да почнете да размислувате рационално.       

Љубов –Покажувате силна емоција за тоа што ви се нуди како предизвик на денот. Една Девица ве интересира  многу.

Здравје – Напнатоста уште трае.

Бик

Работа – Правите работи кои се својствени само за вас, бидејќи во себе сте хедонисти и пред се сакате да уживате.

Љубов – Не сакате да го менувате амбиентот во кој се наоѓате моментално. Денеска ви е потребна самотијата.         

Здравје –Намалете го шеќерот.                

Близнаци

Работа –  Не обрнувате внимание на трошоците кои ви се собираат веќе некое време. Пробајте да ги решите во наредниот период.  

Љубов –Ќе се појави личност од минатото, а вие покажувате голема нервоза во однос на тоа.

Здравје – Издржливи сте.        

Рак

Работа – Немате време да се опуштите и правите некои работи без причина. Имајте на ум дека работите треба да се решат на мирен начин, без конфликти.           

Љубов – Не покажувате емоции кон партнерот. Сакате подобра ситуација, но треба да сте искрени.            

Здравје – Бидете активни.        

Лав

Работа – Правевте некои пропусти некое време, но не ги признавате и за тоа ги обвинувате другите. Моментално се опуштате пред да донесете одлука.   

Љубов – Една личност родена во знакот Риби ви претставува голем предизвик. Имајте на ум дека потребно е да бидете искрени во однос на вашите чувства.    

Здравје – Зголемен крвен притисок.    

Девица

Работа  – Работата бара поголема ангажираност од вас. Мора да бидете флексбилни и фокусирани на деталите.   

Љубов –Сменете ја ситуацијата. Сакате да флертувате.  

Здравје – Солидно.                  

Вага

Работа – Не пробувајте да ги решите проблемите со колега со кој долго бевте во конфликт.   

Љубов – Ги повторувате грешките од порано и не сакате ништо сериозно додека не се отворат нови можности. Сметате дека заслужувате подобро.    

Здравје – Главоболка.            

Шкорпија

Работа – Доколку сте мислиле дека проблемите можете да ги решите подоцна, не заборавајте дека тоа секогаш ви создава стрес.             

Љубов – Се однесувате во согласност со своите чувства и во тоа имате поддршка од партнерот. Имате мали изливи на љубомора.  

Здравје  – Во форма сте.         

Стрелец                 

Работа – Се надевате на работа во странство и тоа ви дава ентузијазам. Поддршката  многу ви значи.     

Љубов – Не се конфронтирајте со личноста која ја сакате. Денеска нема потреба за тоа.                 

Здравје – Најдете начин да се опуштите.              

Јарец

Работа  –  Полето на кариера ви е солидно нагласено и ви носи голем успех.

Љубов –  Не се откажувајте од една Девица. Можни се непријатни ситуации.

Здравје – Вежбајте.            

Водолија

Работа   – Посветени сте на работата. Бидете отворени за повеќе.       

Љубов –  Ако сте сами, не се откажувајте од една Шкорпија.        

Здравје – Покачен холестерол.         

Риби

Работа – Важно е да внесете одредени промени во однос на работата. Не се жртвувајте премногу.        

Љубов – Немавте намера да го повредите партнерот, но работите се искомплицираа. Бидете поупорни за да докажете дека сте згрешиле.             

Здравје – Покачен холестерол.     

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза7 часа

Конечно стабилизација на времето со исклучок само на еден ден

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога...

Македонија7 часа

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни...

Спорт7 часа

Во судиската анализа на второто коло од првата македонска лига, констатирани низа неправилности

Судиската комисија ги разгледа спорните моменти од 2 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Шкупи-...

Македонија8 часа

Ова се новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од ноќеска

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија23 часа

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт1 ден

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди1 ден

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево1 ден

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

Lifestyle2 дена

(ВИДЕО) Лозано: Дома си е дома, „Ја излези Ѓурѓо“ од многу грла во еден глас ❤️ Кичево!

Нашиот Лозано е секогаш добро решение за ноќниот живот во Кичево, баш како и што доликува, резервирано до последно место...

НАЈЧИТАНИ