Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (13.01) Недела

Објавено пред

на

Овен

Внимавајте непромислено да не се впуштате во работа која може да ви донесе само штета. Неповолен ден за нови одлуки.

Одвојте повеќе време за да и докажете на саканата личност колку ви е важна.

Болки во вратот.

Бик

Многу сте снаодливи и ќе успеете да излезете на крај со негативните околности до кои сте дошле поради други луѓе.

Употребете ја својата фантазија за да ја освоите симпатијата. Не се плашете од своите емоции.

Потребен ви е одмор.

Близнаци

Не сте задоволни со ситуацијата на работа и потребни ви се промени.

Покажете и на саканата личност дека сте подготвени посериозно да поразговарате за иднината.

Избегнувајте ги цигарите.

Рак

Нема да се покаете ако ги преземете работите во свои раце. Доаѓа време за професионален напредок.

Едно лошо искуство од минатото не значи дека нема да дојде љубов за вас.

Проверете ја диоптријата.

Лав

Денеска ве очекува донесување на важна одлука во однос на работата.

Ако не сте во врска, ве очекува ново познанство кое ќе ви годи.

Ќе ви годи да се опуштите.

Девица

Ве очекува ден во кој ќе успеете да остварите напредок. Поработете на организација на своите работи.

Ве очекува ново познанство кое во вас ќе разбуди силни емоции.

Ве мачи психата.

Вага

Пробувате да најдете решение за некои околности на работа кои не се поволни ниту пак лесни.

Бидете искрени кон себе, а потоа ќе можете да бидете искрени и кон саканата личност.

Чувствителни синуси.

Шкорпија

Обрнете внимание на ситуацијата околу вас. Не е секоја личност искрена.

Ве очекува нова врска.

Можни се проблеми со крвната слика.

Стрелец

Неповолен ден за работа. Најдобро е да се одморите.

Тешко ви е да се помирите со тоа дека доаѓа крај на врската во која сте вложиле време и енергија. Суетата ви е повредена.

Избегнувајте претерано напрегање.

Јарец

Немате доверба во колегите и сепак одите на своја страна.

Тешко ви е да остварите стабилност покрај партнерот кој не е сигурен што сака. Не можете да ја толерирате неизвесноста.

Можни се проблеми со алергиите.

Водолија

Оптоварени сте со обврските и немате многу време да размислувате.

Можна е криза со саканата личност.

Здравјето е добро.

Риби

Можете да очекувате среќни околности кои ќе доведат до можност за професионален напредок.

Тешко ви е да донесете нова одлука бидејќи и натаму сте заљубени во саканата личност.

Омалаксани сте.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 44 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 1 час

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 2 часа

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 5 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 5 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 7 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 1 ден

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ