Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за (14.09) Петок

Објавено пред

на

Овен

Некогаш на работа се чувствувате како да треба да сте на друго место. Размислете дали ви одговара работата и дали би ја смениле, или пак ова е еден од оние денови кога премногу размислувате.

Во љубовта не го добивате тоа што го сакате, но и не сакате да се поставувате како жртва. Побарајте ја својата среќа на друго место.

Одлично се чувствувате.

Бик

Внимавајте некој да не ви украде нешто, посебно не се одвојувајте од личните работи додека сте на работното место.

Ќе бидете во добро расположение и ќе се видите со личност која многу ви значи одамна.

Здравјето е добро.

Близнаци

Не се откажувајте од идеите кои ги имате одамна, само поради тоа што сте денеска лошо расположени.

Не преземајте ништо додека имате непроверени информации. Некој сака да ви се меша во врската, а вие го дозволувате тоа.

Можни се алергии.

Рак

Ако работите во приватен сектор, сите потези кои денеска ќе ги преземете ќе бидат успешни.

Не го оставајте партнерот без зборови. Разговарајте добро, но прво добро размислете.

Стомакот ви е чувствителен.

Лав

Одлични сте во тоа што го работите, па шефовите немаат никакви примедби. Пробајте со комплиментите кои ги добивате да дојдете до подобра позиција.

Бидете отворени кон партнерот кој ви се допаѓа. Таа личност ќе симне ѕвезди од небото за вас.

Чувствителни сте на промените во времето.

Девица

Денеска ќе си отежнувате со ситни и неважни детали. Не го дозволувајте тоа, туку фокусирајте се на поголемата слика.

Не застанувајте на препреките. Бидете храбри и трудете се да читате меѓу редови.

Добро се чувствувате.

Вага

Идеите кои ги имате од поодамна конечно ќе се исплатат. Пробајте да се усогласите со останатите членови на тимот.

Имате отежната комуникација со личност од спротивниот пол. Променете го пристапот.

Можни се тахикардии.

Шкорпија

Останувате доследни на себеси кога станува збор за работата. Темпото на работа се засилува, но тоа ви одговара.

Ве интересира некоја личност веќе некое време. Не поставувајте големи бариери и послушајте го советот кој ви го дава некоја ваша драга личност.

Под стрес сте.

Стрелец

Не сте од оние кои сакаат пари преку ноќ, но се наоѓате во период кога навистина ви требаат пари.

Вие сте шармантна личност, но морате повеќе да се потрудите за да го освоите срцето на личноста која ви значи.

Здравјето е солидно.

Јарец

Заинтригирани сте од некоја понуа за работа. Послушајте го својот внатрешен глас.

Во љубовта, ќе бидете попустливи кога станува збор за заедничкиот договор. Тоа е добро. Ќе бидете супер расположени.

Ќе имате понапорен ден.

Водолија

Пречувствителни сте на критиките на другите. Вашата работа е одлична, но не можете да ги избегнете туѓите коментари.

Некој ви се меша во врската, а треба веднаш да го спречите тоа.

Добро се чувствувате.

Риби

Имате одличен третман на работното место. Уживате во тоа.

Ве иритира однесувањето на партнерот и ќе бидете многу затворени. Поминете време сами денеска.

Главоболка.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 5 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 22 часа

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 22 часа

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 1 ден

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

БалканПред 1 ден

Тлото во Албанија не мирува, нов земјотрес регистриран предмалку, истиот се почувствувал и во Црна Гора

Умерен земјотрес беше почувствуван денеска во 14:27 часот во Албанија и Црна Гора. Црногорскиот Сеизмолошки оддел го регистрираше епицентарот на...

МагазинПред 1 ден

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја...

МагазинПред 1 ден

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти. Биткоинот, најпознатата криптовалута во...

НАЈЧИТАНИ