Следете не

Занимливости

Празничен Хороскоп | 14.01 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

На полето на работата, ситуацијата  е променлива и не сте многу задоволни поради тоа.

Имате чести кавги со саканата личност. Во текот на денешниот ден би можеле да разрешите некои прашања.

Чувствително ви е здравјето.

Бик

Морате објективно да ги анализирате работите, за да можете да постигнете напредок.

Саканата личност покажува дека е подготвена максимално да ви се посвети. Вие сакате сериозна врска.

Можни се респираторни инфекции.

Близнаци

Ако се впуштате во ризични работи, подоцна би можеле да имате поголеми проблеми на ова поле.

Не ви  е лесно да најдете партнер кој ви одговара. Осамени сте.

Здравјето е добро.

Рак

Денеска би било добро да се позанимавате со некои административни работи.

Денешниот ден не е многу поволен за нова врска. Потрудете се да вложите повеќе енергија во проценка на партнерот.

Потребен ви е одмор.

Лав

Можно е да прифатите можност која ќе ви овозможи добра соработка и успех на долг рок.

Ве очекува период во кој ќе се потрудите да ги поправите работите меѓу вас и саканата личност.

Внимавајте на забите.

Девица

Патувањето кое го планирате ќе ви донесе успех. Можете да очекувате да остварите позитивни промени.

Уживате во една авантура со личност која ви одговара за тоа.

Одлично се чувствувате.

Вага

Се стабилизира работата на полето на финансиите и можете да очекувате генерално позитивна состојба на полето на работата.

Денес ќе влезете во емоционална врска која би можела долго да потрае. Подготвени сте за важни промени.

Чувајте го здравјето.

Шкорпија

Ве очекува склучување на нов договор кој ќе биде од големо значење за вас.

Ако планиравте брак, можете да очекувате дека саканата личност има исти намери како и вие.

Иритација на кожата.

Стрелец

Многу важно ви е да се покажете во најдобро светло на работа, ќе успеете во тоа.

Сакате врска, но не сакате премногу да се замарате со тоа.

Пад на имунитетот.

Јарец

Очекувајте опуштен ден, без било какви оптоварувања. Ова поле не ви е приоритет.

Разговорот со личноста која ви се допаѓа може полека да ве зближи и емоционално и физички.

Здравјето е одлично.

Водолија

Ако се занимавате со приватен бизнис, пред вас е поволен ден. Финансиската ситуација се подобрува.

Ако сте во брак, ве очекува преубав љубовен ден.

Стомакот ви е чувствителен.

Риби

Денешниот ден носи доста позитивна енергија за оние кои ќе се посветат на работата.

Ако сте слободни, ве очекува убав љубовен ден.

Избегнувајте ги цигарите.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 15 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 55 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 1 час

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 1 ден

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ