Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | Недела 14.10.2018

Објавено пред

на

ОВЕН

Размислувате за можностите за реновирање или уредување во домот. Сакате домашната атмосфера да ви биде пријатна и удобна. Ако тргнете во шопинк, ќе ви тргне од рака и ќе најдете квалитетни производи по пониска цена. Некој ќе добијат поклон пд пријател или партнер. Не им давајте ветувања на другите колку само побрзо да се ослободите.

БИК

Ќе почуствувате позитивна енергија. Интересни разговори, средби и кафиња низ град ќе ви го обележат поголемиот дел од денот. Ќе бидете во потрага на интелектуални разговори, со друштвото и соработниците и со луѓе од кој ќе имате што да научите. Во љубовта играте на се или ништо, идете до крај по цена и на разочарување. Би ви годело и малку повеќе тактизирање.

БЛИЗНАЦИ

Дозволете си моментри кога само ќе лежите и целосно ќе одмарате/ Не мислете постојано на работата. Читајте ја омилената книга, слушајте музика и посветете се на семејството. Слободните може да се заљубат, но нема да знаат како да започнат врска. Почекајте уште малку, ситуацијата ќе се реши сама од себе. Не и се спротиставувајте на романтиката, препуштете и се.

РАК

Иако нема многу време да поминете дома, семејното опкружување ќе ве исполни и направи задоволни. Со голем оптимизам ќе ја освојувате околината. Шармот ќе ви биде значаен успех во сите друштвени активности. Несте доволно сигурни во себе, првиот чекор во љубовните приказни го препуштате на другата страна.

ЛАВ

Насоченоста на деловниот живот, проследена со позитивната планетарна енергија, ви ветува успех. Можно е од членовите на семејството да добиете некои пари, било тоа да се за заедничка работа или сте ги заслужиле со некои заврштени обврски. Ако сте заљубени, уживајте во секој ден.

ДЕВИЦА

Вредно ќе работите. Кадровките промени на работа ќе направат да работите и прекувремено. Сите ваши потенцијали ќе бидат насочени кон тоа да ги надминете пречките и задачите кои што ќе ви бидат зададени. Младите кои што не се во врска може да имаат среќа во љубовта.

ВАГА

Љубовните случувања ќе ви го поматат умот, а границата помеѓу фантазијата и реалноста ќе биде тенка. Можно е да размените контакти со некоја личност која што ви се допаѓа. Финансиските и професионалните промени се одвиваат според вашето расположение. Потрудете се да го извлечете максимумот од моменталната состојба.

СКОРПИЈА

Може да ве нервираат контакти со поединци кои вас не ве разбираат. Вашата работа се повеќе е изложена на осудување од пошироката јавност. Доволно сте храбри да и покрај големите проблеми верувате во подобра иднина. Пронајдете време за нежност и романтика со вашиот партнер, затоа што работата ве одалечува.

СТРЕЛЕЦ

Грижата за работата и заработката ќе бидат ваша главна окупација. Организирајте се и не ги оставајте работите за некој друг ден бидејќи роковите ќе ви бидат многу блиски. Не брзајте во решавањето на љубовната ситуација, бидејќи повеќе ќе ја усложните. Чувствителни сте и ранслово и нема да разберете што се обидува да ви каже партнерот.

ЈАРЕЦ

Ќе ве исцрпуваат друштвените обврски или близината на некои личности. Нема да може да се опуштите и уживате во слободното време. Ќе замавнувате со главата потврдно, но мислите ќе ви бидат на сосема друго место. Бидете претпазливи со парите, информациите и туѓите тајни. Премалку водите сметка за парите кои што ги трошите и немате информација уште колку пари имате.

ВОДОЛИЈА

Ќе ги остварите своите планови и ќе ги свртите работите во своја корист. Ќе имате среќа во вложувањата и деловните зафати. Ќе го надогравите вашето знаење од некои дополнителни разбирања или учења, а тоа ќе ви помогне во понатамошната работа. Честите телефонски разговори ќе покажат колку и недостасувате на симпатијата.

РИБИ

Плановите може да ви се одвиваат поразлично од планираното. Посветете внимание на блиските особено на постарите членови од фамилијата. Бидете внимателни во соовраќајот, а во кумуникацијата со другите настојувајте да задржите пријателски пристап, дури и кога некоја личност ве иритира. Не дозволувајте да бидете испровоцирани. Младите ќе бидат изложени на преголеми родителски очекувања.

Занимливости

Предмалку „7-ца“ падна на тикет кој е уплатен во Кичево, среќниот добитник доби пола милион евра

Објавено пред

на

Вечерва падна рекордната седмица на лото од Државна Лотарија во Кичево, која изнесува неверојатни 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Според досегашните информации ливчето било уплатено во објект „Детелинка“ во Кичево со комбинација која гласи 2,10,11,12,24,36,37

Инаку иако не е потврдено дали среќниот добитник е жител на град Кичево, кичевчани од секогаш ги играат најдобрите игри на среќа, и се закитуваат со вредни награди, во 2019-та година најсреќен од Кичево беше Зоран Митаноски кој освои 200.000 евра, како и семејство лани од Кичево кои исто така од ова продажно место Детелинка изгребаа инстант лоз во играта „Доме, сладок доме“ и добија стан во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража.

Кој и да е добитник, од нашиот портал упатуваме честитки!

Прочитај повеќе...

Занимливости

Дали сте знаеле зошто овие три намирници нема потреба да се мијат со вода?

Објавено пред

на

Сигурно не сте знаеле дека овие три намирници воопшто не треба да ги миете, а еве и поради што се тврди такво нешто:

1. Јајца

Лушпата од јајцето содржи посебен премаз со цел јајацето да го заштити од бактерии. Водата ја уништува оваа заштита па затоа не е добро да ги миете јајацата, а нема ни потреба.

2. Тестенини

Врвните готвачи велат дека миењето на тестенините би требало да биде прогласени за противзаконско бидејќи на тој начин се отстранува скробот кој подоцна е потребен за сосот одлично да се спои со тестенините. Варените тестенини можат да се стават под вода доколку се предвидени за салата или за вок.

3. Печурки

Печурките добро апсорбираат вода и затоа не е добра идејата да ги миете, илу уште полошо е да ги потопувате. Ако го правите тоа тие ја губат еластичноста и стануваат поподложни на расипување.

Земјата од печурките можете да ја отстраните со обична четкичка, или со кујнска хартија.

Извор: denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет3 часа

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин3 часа

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин3 часа

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин3 часа

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин3 часа

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин3 часа

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин3 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден6 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија8 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза14 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ