Следете не

Занимливости

Денешен хороскоп (15.08 Среда)

Објавено пред

на

Овен – Денес би требало да ги завршите сите обврски кои ви се насобраа. Не сте во совршено расположение, но ќе имате помош од страна на колегите. Малку сте нервозни, но и партнерот не е најдобро расположен.

Бик – Потполно ви одговара енергијата на денешниот ден и ќе се зафатите за работа, така што нема да погледнете на времето. Колегите ви се нервозни и тешко излегувате на крај со нив. На емоционално поле, се чувствувате одлично, а така и функционирате со спротивниот пол.

Близнаци – Колку и да размислувате, денес не можете да донесете никакви конкретни одлуки. Ќе бидете распнати меѓу две опции. Пролонгирајте го тоа. На полето на љубовта, саканата личност „ве замара“ со работи кои не ве интересираат. Тешко ви е деновиве.

Рак – Имате чувство дека сте на крај на силите кога станува збор за некои работи. Едвај чекате да ја сработите работата и да побегнете дома каде ќе се одморите добро. Можно е партнерот да нема време за вас денеска, ама тоа нема да ви биде проблем.

Лав – Задоволни сте бидејќи некоја проблематика сте ја решиле на време и сте ги добиле одговорите кои ви се потребни. Денес сте расположени за трошење. Бидете внимателни, можете да потрошите повеќе пари одошто сте планирале. Емоционално сте многу разнежнети.

Девица – Денеска, не знаете што попрво. Таман што мислите дека сте завршиле едно, друга обврска ви налетува. Можно е да направите некои грешки бидејќи не сте фокусирани. Бидете смирени и потрудете се да го преживеете денот. Во љубовта сте напнати.

Вага – Денеска ќе започнете важна работна комуникација, но повеќе од извесно е дека нема да имате многу време за тоа. Не ја брзајте другата страна, пролонгирајте го ова за некој ден. Емоционално, размислувате како да ја подобрите комуникацијата со некоја личност која ви се допаѓа.

Шкорпија – Некои работи ќе ги финиширате денес и ќе бидете многу среќни поради тоа. Тивки сте и нерасположени, ја сакате самотијата овој период. Го избегнувате партнерот.

Стрелец – Не сте задоволни од насоката која ја имате, но моментално не можете подобро од ова. Очекувајте некоја исплата, ако не денес, тогаш во текот на утрешниот ден. Се надевате на мирни моменти со саканата личност, но тоа е тешко.

Јарец – Размислувате за една работна понуда која е многу добра, но не знаете дали да ја прифатите. Дајте си себеси уште некој ден за одлука, а добро е и да прашате некоја друга личност за мислење. На полето на љубовта, партнерот ве притиска за некои прашања.

Водолија – Работите нема да функционираат како вие што сакате, но ќе успеете да се ослободите од сите обврски. Брзо ќе наоѓате решенија и ќе бидете среќни пораид тоа. Комуникацијата со саканата личност не е сјајна, но пробувате да се усогласите.

Риби – Искористете го денот за да се занимавате со хартии и договори кои се важни. Проверете ги повеќе пати, бидејќи некои грешки се можни. На емоционално поле, партнерот сака сериозно да поразговара со вас. Можно е таквиот разговор да помине многу напнато.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 11 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 14 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 15 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ