Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (16.01) Среда

Објавено пред

на

Овен

Решението на проблемите сепак нема да дојде толку брзо, како што сте се надевале. Можни се нови компликации.

Чувствата кои ги имате кон саканата личност не ви се возвратени. Размислувате за промена на тактиката.

Внимавајте на срцето.

Бик

Иако работите не одат по вашиот план и ситуациите постојано се менуваат, вие не се откажувате. Тоа е вистинскиот пристап.

Неодлучни сте во врска со иднината. Многу работи се нерешени.

Бешиката ви е чувствителна.

Близнаци

Можно е да погрешите ако започнувате нова соработка денеска. Најдобро би било важните одлуки да ги донесете некој друг ден.

Комуникацијата со саканата личност не ви оди најдобро. Двајцата носите одредена вина.

Избегнувајте ги цигарите.

Рак

Можна е минлива финансиска криза и покрај новите неочекувани трошоци.

Чувствувате дека саканата личност не ви дава доволно. Тешко ви е да допрете до нивните емоции и мисли.

Внимавајте на штитната жлезда.

Лав

Денеска би било најпаметно да не ризикувате. Сите проблеми ќе ги решите ако играте на сигурно.

Работите во љубовта не се онакви какви што се надевавте.

Ве мачи главоболка.

Девица

Можете да остварите одлична соработка со личност родена во знакот Риби. Избегнувајте соработка со Јарците.

Добро би било да се дистанцирате од негативните емоции кои владеат во вашата врска.

Тегоби врзани за крвотокот.

Вага

Во периодот кој ви претстои ќе бидете оптоварени со обврски кои не сте ги очекувале.

Ве мачат проблеми во љубовта.

Болки во зглобовите.

Шкорпија

Проблемите на работа се комплицираат до таа мера што јасно ви е дека не можете се сами.

Иако саканата личност е тука до вас, таа нема решение за вашите проблеми.

Болка во кичмата.

Стрелец

Ви доаѓа период на олеснување. Можно е конечно да ги решите проблемите од минатото.

Ќе остварите постојан контакт со личност со која сте имале љубовна авантура во минатото.

Здравјето е добро.

Јарец

Во фаза сте кога ќе поминувате многу време на решавање на административни проблеми.

Ако отворено и покажете на саканата личност што ве мачи, ќе добиете разбирање од нив.

Избегнувајте алкохол.

Водолија

Личност која е постара од вас ќе ви помогне во работата.

Во вашиот живот доаѓа нова личност која ќе ви донесе измешани чувства.

Би ви годела рекреација.

Риби

Денес ќе доживеете пресврт во однос на работата. Можете да очекувате возбудлив ден.

Полека и се приближувате на својата симпатија. Тоа е одлично.

Расположени сте и полни со енергија.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 17 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 57 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 1 час

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 1 ден

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ