Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (16.09) Недела

Објавено пред

на

Овен

Доколку имате премногу обврски кои не можете да ги завршите до крајот на денот, побарајте помош од некого.

Очекувајте смирување со некоја личност која ви значи. Не дозволувајте никој да ви се меша во врската или бракот.

Ве мачи стресот.

Бик

Подготвени сте за започнување сопствен бизнис, но ви треба храброст. Потпрете се на оние кои ви значат, тие ќе ви дадат поддршка.

Имате добар став во однос на љубовта. Не сакате да дозволите да бидете изневерени или изиграни од една личност на која многу и верувавте.

Покачена температура.

Близнаци

Ѕвездите се на ваша страна. Не очајувајте поради препреките кои ги имавте, бидејќи проблемите ќе бидат решени во текот на денот.

Добро се сложувате со една Девица. Ако сте слободни, можете пријатно да бидете изненадени на полето на љубовта денеска.

Не претерувајте со благите.

Рак

Се борите за некои идеали кои немаат смисла за другите, но само вие гледате некаква поента во тоа. Поставете ги своите приоритети.

Партнерот не може да ви прости за нешто што сте направиле. Треба да сте свесни за последиците.

Главоболка.

Лав

Ако сте од оние кои бараат нова работа, не очајувајте пред првата препрека. Останете доследни на своите идеи и намери, какви и да се тие.

Ако сте заљубени во еден Рак или Бик денес можете да закажете средба и да бидете во одлично расположение.

Несоница.

Девица

Правите грешки, но проблемот е уште поголем бидејќи колегите се против вас. Потрудете се да изградите добар однос со тие околу вас.

Преку работа, можно е да запознаете личност која ќе ви се допадне.

Здравјето е добро.

Вага

Овој пат, вашите желби се достижни и не треба да мислите како да се остварат, туку што ќе се случи кога ќе се остварат. Бидете подготвени.

Во љубовта сакате да се покажете во најдобро светло. Ќе бидете во одлично расположение.

Здравјето е солидно.

Шкорпија

Не сте должни никому да поднесувате сметка. Во одлично расположение сте кога станува збор за работата. Соработниците ве поддржуваат.

Бевте груби и не ги биравте зборовите. Саканата личност не сака така лесн да ви прости и ќе морате добро да се потрудите.

Покачен холестерол.

Стрелец

Немате многу можности се додека точно не се определите што сакате. Имате доволно време да размислите.

На партнерот не му се важни вашите проблеми.

Главоболка.

Јарец

Премногу се жртвувате за своите идеали. Опуштете се малку.

Се уште има проблеми во вашта врска. Сметате дека партнерот не е расположен за нешто посериозно.

Хипохондрија.

Водолија

Во право сте што имате потреба од нова работа. Се соочувате со конфликти на работа и тоа не ви е потребно.

Се чувствувате уморно од приказните на кои сте навикнати. Променете нешто денеска.

Проблем со колковите.

Риби

Чувствувате голема пожртвуваност за тоа што го равотите. Вие сте сега на право место и право време. Искористете го тоа.

Постојано привлекувате суетни партнери. Не правете го тоа.

Проблеми со забите.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 5 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 6 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 6 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 7 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 7 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 7 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 7 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 7 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 8 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 12 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ