Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 16.12 Недела

Објавено пред

на

 

Овен (21.03 – 20.04)

 

РАБОТА: Не сте задоволни со работата. Имате чувство дека сте презаситени, па само рутински ги обавувате задачите. Размислете да направите некаква промена.

ЉУБОВ: Оваа недела е поволна за љубов. Слободните ќе имаат прилика да запознаат некого, а зафатените ќе бидат во хармонија.

ЗДРАВЈЕ: Можна е појава на алергија.

 

Бик (21.04 – 21.05)

 

РАБОТА: Пред Вас стои поволна работна недела без оглед дали работите сами за себе или за некој друг. Ќе потигнете успех.

ЉУБОВ: И во љубовта ситуацијата може да биде поволна доколку не се инаетите со партнерот. Не се однесувајте како дете, седнете и разговарајте.

ЗДРАВЈЕ: Одлично.

 

Близнаци (22.05 – 22.06)

 

РАБОТА: Можеби ќе морате да заминете на краток деловен пат. Бидете подготвени на тоа. Од тоа патување ќе произлезе и вашето напредување.

ЉУБОВ: Слободните Близнаци ќе го запознаат потенцијалниот партнер. Зафатените би можеле да подготват убаво изненадување за саканото лице.

ЗДРАВЈЕ: Поминувајте повеќе време во природа, на чист воздух.

 

Рак (22.06 – 22.07)

 

РАБОТА: За да го постигнете она што сте го зацртале ќе морате прекувремено да останувате на работа, а бидејќи за напредокот ви претстои награда, направете го тоа.

ЉУБОВ: Внесете нова доза на романтика во вашата врска. Не се преоптеретувајте само со финансиите, дозволете си нешто слатко заедно со партнерот.

ЗДРАВЈЕ: Можна е мала настинка.

 

Лав (23.07 – 22.08)

 

РАБОТА: Работата оваа недела ќе биде под контрола, нема да имате зголемен број на обврски, па лесно ќе ги завршувате работните денови.

ЉУБОВ: Оваа недела ќе бидете особено шармантни и друштвени, па така ќе привлечете голем број на додворувачи.

ЗДРАВЈЕ: Можна е постојана главоболка.

 

Девица (23.08 – 22.09)

 

РАБОТА: Пред вас е успешна работна недела. Можен е некој јавен настап или пофалба како и награда за вашиот труд.

ЉУБОВ: Кога станува збор за љубовта, ситуацијата генерално е поволна. Некои ситници кои ќе предизвикаат кавга, лесно ќе ги надминете.

ЗДРАВЈЕ: Можна е вирусна инфекција.

 

Вага (23.09 – 22.10)

 

РАБОТА: Во последниот период бевте многу вредни и буквално предадени на работата. Тој труд конечно ќе ви се исплати.

ЉУБОВ: Се ќе биде стабилно кај зафатените. Оние кои се слободни ќе запознаат личност која вистински ќе допре до нив.

ЗДРАВЈЕ: Одлично се чувствувате.

 

Шкорпија (23.10 – 21.11)

 

РАБОТА: Оваа недела нема да бидат забележани промени на работен план. Вие вредни како и секогаш ќе ги извршите сите зададени задачи.

ЉУБОВ: Слободните треба паметно да ја искористат оваа недела и да се поврзат со личноста која одамна им се допаѓа. Оние во врска или брак ќе имаат стабилна недела.

ЗДРАВЈЕ: Без проблеми, сепак внимавајте на исхраната.

 

Стрелец (22.11 – 21.12)

 

РАБОТА: На вас ќе ви бидат неопходни пари. Поради тоа ќе бидете под голем стрес. Нема потреба од грижи, разговарајте со партнерот за вашата финансиска ситуација.

ЉУБОВ: Оние кои се во брак или врска ќе имаат стабилна и плодна недела. Оние кои се сами ќе имаат неколку шанси, дали ќе ги искористат ќе зависи исклучиво од нив.

ЗДРАВЈЕ: Обрнете внимание на дигестивниот тракт

 

Јарец (22.12 – 20.01)

 

РАБОТА: Малку понапорна работна недела, затоа не седете и не размислувајте, туку фатете се за работа.

ЉУБОВ: Слободните ќе имаат шанса да запознаат многу привлечно лице, оние во врска или брак ќе имаат мали кавги.

ЗДРАВЈЕ: Можни се проблеми со коските.

 

Водолија (21.01 – 19.02)

 

РАБОТА: Ќе ги оптоварувате вашите колеги со небитни нешта. Немојте да досадувате, некои проблеми треба да ги решите сами.

ЉУБОВ: Слободните ќе уживаат во излегувањата и дружбите со многу луѓе, оние во врска или брак ќе направат се за нивниот партнер да биде среќен.

ЗДРАВЈЕ: Посетете стоматолог.

 

Риби (20.02 – 20.03)

 

РАБОТА: Рибите можат да очекуваат значителен паричен приход. Искористете ги тие пари за нешто паметно.

ЉУБОВ: Можно е да ви пријде некоја личност од работното место, бидете внимателни пред да одлучите дали да стапите во врска. Зафатените постојано ќе се надитруваат со партнерот.

ЗДРАВЈЕ: Можни се проблеми со грбот.

Занимливости

Напишете „The Last Of Us“ во пребарување на Google за изненадување

Објавено пред

на

Некој во Google е голем обожавател на The Last of Us – „Пребарување на Google“ сега има кул мало изненадување што ја слави реномираната сериска адаптација на франшизата на видео игрите на HBO.

Печурките се насекаде

За да го проверите, отворете Google, напишете „The Last Of Us“ и почекајте само половина секунда црвената печурка да се појави на дното на страницата со резултати од пребарувањето. Кликнете на неа и видете што ќе се случи.

Колку повеќе кликнувате на печурката, толку повеќе вашиот екран се полни со разни печурки, но за среќа, со едноставно кликнување на црвеното копче „X“ на дното, можете да исчистите се што се појавило на вашиот монитор.

Ова не е прв пат, а се надеваме не последен пат, да наидеме на вакви изненадувања преку пребарување на Google.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното небо за прв пат по 50.000 години, а последен пат била видлива на ноќното небо во камена доба.

Кометата, откриена на 2 март 2022 година од страна на астрономите со помош на камерата за широко поле на минливи објекти Цвики во опсерваторијата Паломар во округот Сан Диего, Калифорнија, НАСА ја протолкуваше дека се приближила до Сонцето на 12 јануари.

Наречен „C/2022 E3 (ZTF), тој има орбита околу Сонцето што минува низ надворешниот дострел на Сончевиот систем, поради што патува толку долг пат и зошто му треба толку долго за повторно да помине покрај Земјата. според Планетарното друштво.

Ледениот небесен објект ќе биде најблиску до Земјата меѓу 1 и 2 февруари, на растојание од околу 42 до 44 милиони километри, наведува „EarthSky“.

Ова ледено небесно тело, наречено и „полна уста“, според информациите на НАСА, се доближило најблиску до Сонцето на 12 јануари, пред најблиску до Земјата на 2 февруари.

Во тој момент, според извештајот на Planetary Society, таа ќе биде оддалечена само околу 42 милиони километри од нашата планета.

/euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Објавено пред

на

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока.

Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers.

Што е толку супер кај целите зрна? Целите зрна имаат повеќе здравствени придобивки: луѓето кои дневно консумираат најмалку три порции житарици од цели зрна имаат помал ризик од дијабетес и срцеви заболувања. Што да барате?

Повеќето продавници за леб во супермаркетите се преполни со различни опции, па затоа е многу важно внимателно да го прочитате пакувањето. Најдобро место за почеток е листата на состојки, каде што основните состојки се наведени според количината од најмногу до најмалку. Всушност, најдобро е да земете леб со цели зрна. Понекогаш е тешко да се одреди, но во идеален случај барајте 16 грама цели зрна кај лебот.

Што да избегнувате? Кога ја читате етикета, избегнувајте леб направен од “бело брашно”, “збогатено бело брашно” или “пченично брашно”. Сите три термини укажуваат на тоа дека зрното е рафинирано, односно дека му се одземени хранливите материи.

Без да го прочитате пакувањето, тешко е сигурно да знаете точно што добивате со пекарскиот леб. Но, постојат неколку правила: Барајте леб од цела пченица. Прашајте дали можете да го фатите лебот пред да го купите и ако почувствувате дека лебот е како воздух, не го купувајте. Општо земено, колку е покрупен лебот, толку е поголема содржината на целото зрно.

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп10 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет12 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија19 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг23 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза1 ден

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија1 ден

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ