Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (16.2) Сабота

Објавено пред

на

Овен

Довербата на своите шефови ќе ја добиете ако покажете одговорност.

Во дилема сте меѓу двајца потенцијални партнери. Најверојатно ќе завршите со онаа личност која е повозрасна и поискусна.

Внимавајте на кардиоваскуларниот систем.

Бик

Ако се занимавате со приватен бизнис, моѓно е со помошта на некоја личност да дојдете до подобра заработувачка.

Врската ви е недефинирана и ве загрижува. Ни самите не сте сигурни во каков однос сте.

Внимавајте на исхраната.

Близнаци

Деловното патување кое го планиравте нема да се одвива како што очекувавте. Подгответе се за мали компликации.

Вашиот однос со саканата личност е прилично нестабилен. Можно е да криете нешто еден од друг.

Избегнувајте ги цигарите.

Рак

Ако претерате со трошоците, последиците ќе бидат потешки од очекуваното. Внимавајте на финансиите.

Размислувате кој е најдобар начин да му соопштите на партнерот дека сакате да ја прекинете врската.

Променете го начинот на исхрана.

Лав

Наградата која ја очекувате за големиот труд кој го вложивте ќе дојде со задоцнување. Не се разочарувајте.

Чувствувате голема разлика меѓу вас и партнерот. Се прашувате каде води тоа.

Можна е  покачена температура.

Девица

Работата ви е напорна и ве исцрпува. Се чувствувате дека ви е потребен одмор, но ова не е вистински момент за тоа.

Личноста со која сте во врска има големи очекувања од вас. Не сакате да одговорите на нивните барања.

Здравјето е добро.

Вага

Пред вас е добар ден во кој ве очекува силна позитивна енергија која ќе ја искористите конструктивно.

Ако сте заинтересирани за личност родена во некој воздушен знак, можете да очекувате почеток на врска.

Одлично се чувствувате.

Шкорпија

Можете да очекувате дека условите на работа неочекувано ќе се поправат. Таквото олеснување ви е неопходно.

Имате шанса да започнете тајна врска со привлечна личност родена во воден знак.

Потрудете се да создадете здрави навики.

Стрелец

Вашата работа со соработниците се поправа по подолг период на стагнација.

Сакате искрено да се заљубите повторно. Така склопувате и нови познанства.

Здравјето е без проблеми.

Јарец

Атмосферата на работа е стабилна и тоа прави да се чувствувате одлично.

Чувствувате дека љубовта е вистинска и сакате на саканата личност да и дадете максимум.

Желудникот ви е чувствителен.

Водолија

Ако почнувате нова работа, ве очекува успех. Можно е да добиете поддршка од еден од машките колеги.

Вашите емоции се далеку од тоа какви што беа порано. Можете да се надевате на ново познанство.

Имате многу енергија во себе.

Риби

Цврсто верувате дека застапувате исправен став и подготвени сте да го наметнете на своите соработници.

Ве очекува исполнет ден со  љубов.

Време е за редовна лекарска контрола.

Занимливости

Напишете „The Last Of Us“ во пребарување на Google за изненадување

Објавено пред

на

Некој во Google е голем обожавател на The Last of Us – „Пребарување на Google“ сега има кул мало изненадување што ја слави реномираната сериска адаптација на франшизата на видео игрите на HBO.

Печурките се насекаде

За да го проверите, отворете Google, напишете „The Last Of Us“ и почекајте само половина секунда црвената печурка да се појави на дното на страницата со резултати од пребарувањето. Кликнете на неа и видете што ќе се случи.

Колку повеќе кликнувате на печурката, толку повеќе вашиот екран се полни со разни печурки, но за среќа, со едноставно кликнување на црвеното копче „X“ на дното, можете да исчистите се што се појавило на вашиот монитор.

Ова не е прв пат, а се надеваме не последен пат, да наидеме на вакви изненадувања преку пребарување на Google.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното небо за прв пат по 50.000 години, а последен пат била видлива на ноќното небо во камена доба.

Кометата, откриена на 2 март 2022 година од страна на астрономите со помош на камерата за широко поле на минливи објекти Цвики во опсерваторијата Паломар во округот Сан Диего, Калифорнија, НАСА ја протолкуваше дека се приближила до Сонцето на 12 јануари.

Наречен „C/2022 E3 (ZTF), тој има орбита околу Сонцето што минува низ надворешниот дострел на Сончевиот систем, поради што патува толку долг пат и зошто му треба толку долго за повторно да помине покрај Земјата. според Планетарното друштво.

Ледениот небесен објект ќе биде најблиску до Земјата меѓу 1 и 2 февруари, на растојание од околу 42 до 44 милиони километри, наведува „EarthSky“.

Ова ледено небесно тело, наречено и „полна уста“, според информациите на НАСА, се доближило најблиску до Сонцето на 12 јануари, пред најблиску до Земјата на 2 февруари.

Во тој момент, според извештајот на Planetary Society, таа ќе биде оддалечена само околу 42 милиони километри од нашата планета.

/euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Објавено пред

на

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока.

Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers.

Што е толку супер кај целите зрна? Целите зрна имаат повеќе здравствени придобивки: луѓето кои дневно консумираат најмалку три порции житарици од цели зрна имаат помал ризик од дијабетес и срцеви заболувања. Што да барате?

Повеќето продавници за леб во супермаркетите се преполни со различни опции, па затоа е многу важно внимателно да го прочитате пакувањето. Најдобро место за почеток е листата на состојки, каде што основните состојки се наведени според количината од најмногу до најмалку. Всушност, најдобро е да земете леб со цели зрна. Понекогаш е тешко да се одреди, но во идеален случај барајте 16 грама цели зрна кај лебот.

Што да избегнувате? Кога ја читате етикета, избегнувајте леб направен од “бело брашно”, “збогатено бело брашно” или “пченично брашно”. Сите три термини укажуваат на тоа дека зрното е рафинирано, односно дека му се одземени хранливите материи.

Без да го прочитате пакувањето, тешко е сигурно да знаете точно што добивате со пекарскиот леб. Но, постојат неколку правила: Барајте леб од цела пченица. Прашајте дали можете да го фатите лебот пред да го купите и ако почувствувате дека лебот е како воздух, не го купувајте. Општо земено, колку е покрупен лебот, толку е поголема содржината на целото зрно.

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет5 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија12 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг16 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза17 часа

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија1 ден

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт1 ден

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ