Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 16.08 Четврток |

Објавено пред

на

Овен

Работа – Покажувате голем ентузијазам во однос на работата, но и соработката со колегите. Имате одлични идеи од кои една може да ви донесе поголема заработка.        

Љубов – Суптилна ситуација со партнерот води до одбранбен став од ваша страна кој ви ја нарушува љубовта.     

Здравје – Солидно.                

Бик

Работа – Доколку сте во можност да инвестирате во свој бизнис, направете нешто во однос на тоа. Ѕвездите ви се наклонети.  

Љубов – Имате одличен став кон партнерот кој ве поддржува во вашите намери. Послушајте го советот на искусните кога станува збор за партнерските односи.  

Здравје –Проблеми со грлото.                

Близнаци

Работа –  Внимавајте на изненадувања на кои не бевте подготвени. Очекувајте силно работно темпо и не очајувајте доколку увидите дека не можете да постигнете нешто.   

Љубов –Ако сте во брак, бидете доволно храбри и признајте дека не сте во право. Не дозволувајте некоја ситуација да предизвикува големи проблеми.    

Здравје – Движете се.         

Рак

Работа – Полето на приватен бизнис посочува дека морате да се прилагодите на одредени сигнали во индустријата, кои бараат дополнителни вложувања.            

Љубов –  Пробајте да најдете заедничка цел со партнерот бидејќи тоа може да ви помогне да ја одржите врската во која моментално се наоѓате, а каде се чувствувате многу лошо.  

Здравје – Одмарајте повеќе.         

Лав

Работа – Имате лоши работни резултати, а причината за тоа е дека не се трудите доволно. Бидете доволно отворени за поголема соработка во наредниот период.    

Љубов – Очекувате подобри прилики од тие што ги имате моментално. Сепак, не им го трошете времето на луѓето.     

Здравје – Хроничните болни да внимаваат.     

Девица

Работа  – Не е лошо, но морате да бидете поупорни во своите намери. Не се откажувајте од целите.  

Љубов –Доколку немате некој покрај себе, не очајувате за личност од минатото. На вас останува да се интегрирате со таа личност и да се опуштите.   

Здравје – Несоница.                   

Вага

Работа – Не очајувајте доколку видите лоши резултати од вашата работа. Имате доволно време во ред да ги донесете сите активности кои се ваша одговорност и да се ослободите од стресот.   

Љубов – Ви се допаѓа една Водолија, но не можете да се опуштите доволно за да се отворите кон таа личност.     

Здравје – Пијте повеќе течности.             

Шкорпија

Работа – Доколку имате мислење дека деновите ви се лоши, не очајувајте. Се е минливо.  

Љубов – Пробајте отворено да разговарате со партнерот и да кажете што ви лежи на душа. Имате мотив некоја личност од минатото да ја вратите во својот живот.   

Здравје  – Во добра форма сте.          

Стрелец                 

Работа – Некои детали кои ви претставувале проблем можат денес да се решат. Не очајувате доколку не можете да се посветите на сите работи одеднаш.      

Љубов – Имате крут став кон партнерот. Разговарајте.                  

Здравје – Посвете се на себе.               

Јарец

Работа  –  Доколку сте од оние кои градат кариера, ќе имате доволен мотив да сфатите дека постојат повеќе избори и да испаднете како победник.  

Љубов –  Ако сте во брак, бидете внимателни кон партнерот. Ѕвездите не ви се многу наклонети.   

Здравје – Главоболка.             

Водолија

Работа   – Се подобрува вашиот финансиски прилив. Работевте многу посветено и го заслужувате ова.         

Љубов –  Ако сте под притисок, пробајте да се опуштите. Посветете се прво себеси и средете ги мислите, пред да разговарате со партнерот.         

Здравје – Несоница.         

Риби

Работа – Имавте непријатни ситуации на работа, но состојбата се подобрува. Бидете спокојни.         

Љубов – Не сте во лошо расположение, но сигурно ви годи самотијата. Сакате да поминете време во соло стил.

Здравје – Лош имунитет.      

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза7 часа

Конечно стабилизација на времето со исклучок само на еден ден

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога...

Македонија7 часа

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни...

Спорт8 часа

Во судиската анализа на второто коло од првата македонска лига, констатирани низа неправилности

Судиската комисија ги разгледа спорните моменти од 2 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Шкупи-...

Македонија8 часа

Ова се новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од ноќеска

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија23 часа

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт1 ден

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди1 ден

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево1 ден

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

Lifestyle2 дена

(ВИДЕО) Лозано: Дома си е дома, „Ја излези Ѓурѓо“ од многу грла во еден глас ❤️ Кичево!

Нашиот Лозано е секогаш добро решение за ноќниот живот во Кичево, баш како и што доликува, резервирано до последно место...

НАЈЧИТАНИ