Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 17.10 Среда

Објавено пред

на

Овен

На работа ве очекува продолжување на добиор период. Спремни сте за нова работа.  

Можни се несогласувања со саканата личност. Понекогаш се чини како да не ја гледате јасно ситуацијата.

Можни се главоболки.

Бик

Можете да сметате на позитивен исход кои сте го започнале пред некое време.

Лесно склопувате нови познанства. Флертувате и уживате во вниманието. Ве очекува поволен ден.

Добро се чувствувате.

Близнаци

Пред вас е ден кога нема да имате многу работа. Можете да ја искористите приликата да се одморите од се.

Нови љубовни ситуации се на прагот. Можете да се надевате на нова убава врска.

Одлично се чувствувате.

Рак

Денеска ќе решите голема професионална дилема која ве мачеше долго.

Не би требало да очекувате поголеми емоционални промени денес. Знаете на што сте и цврсто стоите на земја.

Водете сметка за здравата храна.

Лав

До вас доаѓаат некои нови информации кои можете да ги искористите за работата. Ангажирајте се на ова поле.

Односот со партнерот може да стане подобар ако двајцата покажете волја за труд и компромис.

Мали проблеми со грлото.

Девица

Денес ќе дојдете до можност за дополнителни приходи кои ќе ви дојдат добро.

Не би требало да очекувате премногу на полето на љубовта денес. Ќе бидете прилично пасивни.

Немате здравствени проблеми.

Вага

Вагите се полни со енергија во себе и максимално посветени на работата.

Можно е да сте склони кон бурни реакции и лесно да влегувате во конфликти со саканата личност.

Можни се проблеми со видот.

Шкорпија

Ако очекувате нова понуда за работа, некои мали компликации би можеле да се јават денеска.

Ве очекува интересна средба со личност која се заљубува во вас. Ве очекува можност за убава врска.  

Ќе ви годи одмор денеска.

Стрелец

Можно е исходот на завршена работа да зависи од трета личност.

Можете да се надевате на интересна комуникација со личноста која ви се допаѓа и со која ќе се зближите.

Ќе ви годи одмор и рекреација.

Јарец

Ако планирате унапредување, денес е совршен ден за тоа.

Имате одличен однос со саканата личност. Подготвени сте да се потрудите за да се исполнат сите планови.

Добро се чувствувате.

Водолија

Имате мал пад на концентрацијата. Водете сметка да не направите грешки.

Имате проблеми со саканата личност, но не знаете како да ги решите.

Проблеми со дишењето.

Риби

Ве очекува финансиско подобрување, но и добри вести на работа.

Имате чувство дека саканата личност е неискрена кон вас.

Имате голем стрес.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија7 минути

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура2 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили5 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза17 часа

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

Кичево20 часа

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата,...

Временска прогноза1 ден

Какво време нè очекува, преку ден ведро и ладно, на вечер минусни температури

Под влијание на влажен и многу постуден воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на...

Автомобили1 ден

Возите на резерва? Немојте

И покрај употребата на филтер за гориво, честичките од нечистотија што се таложат во горивото може да се вшмукаат кога...

Магазин1 ден

САД забранија опрема од кинески телекомуникациски компании

Администрацијата на Бајден забрани увоз и продажба на нова телекомуникациска опрема од кинеските компании Huawei Technologies и ZTE, бидејќи тие...

Свет1 ден

„Артемис 1“ влезе во нова фаза

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината....

НАЈЧИТАНИ