Следете не

Занимливости

Редовен Хороскоп | 17.12 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Ве очекува комуникација која има огромна можност да ви донесе нова работа. Особено поволен ден за невработените Овни.

Не ви лесно да го прекинете односот со личност со која долго се гледате, но кон која немате посебни чувства.

Ве мачи главоболка.

Бик

Мотивацијата не ви е силна страна кога станува збор за работата. Многу сте мрзеливи.

Тешко ви е отворено да ги покажете своите чувства бидејќи се плашите дека другата личност не се чувствува како вас.

Ве мачи стрес.

Близнаци

Ве очекува успех во однос на новозапочната работа. Можете да очекувате помош од колегире.

Ви се допаѓа личност која ќе ви покаже дека не е рамнодушна кон вас. Наскоро ве очекуваат интересни случувања и промени.

Добро се чувствувате.

Рак

Ако сте имале несогласувања со шефовите, пред вас е фаза во која ќе се поправат таквите односи.

Ви се допаѓа личност родена во воздушен знак, ве очекува убав ден со неа.

Ве мачи вкочанетост.

Лав

Денес доаѓа до помали несогласувања на работа, но тие ќе се решат мошне брзо поради вашата харизматична страна.

Наскоро ќе предложите промени во врската. Пред вас е поволен период за љубов.

Направете крвна слика.

Девица

Ве очекуваат промени во однос на нови можности за работа и подобра заработувачка.

Ако сакате да го подобрите односот со саканата личност, потребно е да се прилагодите на нивните потреби и барања.

Посетете лекар.

Вага

Ви се нуди можност да почнете приватен бизнис кој на долг рок би можел да биде многу исплатлив.

Влегувате во досадна фаза со саканата личност и потребна ви е промена за да се чувствувате подобро.

Можни се респираторни инфекции.

Шкорпија

Очекувајте подобрување на финансиите низ работа која неодамна сте ја започнале.

Саканата личност покажува дека не знае да се однесува кон вас, но има и сомнежи во однос на љубовта.

Внимавајте на исхраната.

Стрелец

Поволен ден кога станува збор за работата. Сите работи течат одлично и задоволни сте.

Ве привлекува личност која на суптилен начин ви покажува колку и се допаѓате. Подгответе се за нови потези.

Можни се проблеми со хормоните.

Јарец

Постепено напредувате на хиерархистичките скалила и цврсто верувате дека ќе дојдете до врвот.

Благата дистанца меѓу вас и саканата личност може да се надмине ако на време реагирате на негативните околности.

Имунитетот ви е ослабен.

Водолија

Сметате дека имате противници и многу сте отсечни во комуникацијата со нив.

Ве очекува интересна средба со личност која е нова во вашиот живот. Ова е поволен ден за флерт и љубов.

Проблеми со крвниот притисок.

Риби

Ако се занимавате со приватен бизнис, можете да очекувате добра фаза за нови финансиски приливи.

Ситуацијата на полето на љубовта е мошне променлива, а вие само сакате стабилност.

Болка во градниот кош.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 8 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 8 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 11 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 12 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ