Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (17 Јуни) Понеделник

Објавено пред

на

Овен (21.03 – 20.04)

РАБОТА: Среќни сте поради деловната понуда која сте ја добиле. Ве очекува можност да остварите напредок кој го очекувавте. Сите показатели сега се на ваша страна, успехот самиот ќе пристигне.

ЉУБОВ: Имате многу заеднички теми со личноста која ви се допаѓа. Почетокот на нова врска е се поблиску. Постепено остварувајте се подобар однос и покажете и на саканата личност колку ви значи.

ЗДРАВЈЕ: Вашиот стомак е чувствителен на варење. Внимавајте на исхраната и потрудете се да го проверувате рокот на траење на намерниците кои ги јадете. Не конзумирајте храна од непознато потекло.

Бик (21.04 – 21.05)

РАБОТА: Поволен период за деловни преговори. Убедливи сте, па така лесно можете да остварите добри резултати. Доколку планирате да склучите нова работа, ќе успеете во тоа.

ЉУБОВ: Сите имаат право на грешка, па и вашиот партнер. Покажете му дека сепак имате доволно толеранција и разбирање. Немојте да заборавите дека никој не е совршен и дека љубовта значи и компромис.

ЗДРАВЈЕ: Можно е да сте вознемирени и да ве следат некои внатрешни дилеми. Лошо се чувствувате и потребен ви е некој вид на опуштање со цел малку да ги релаксирате вашите мисли и психа.

Близнаци (22.05 – 22.06)

РАБОТА: Не сте заинтересирани премногу за работните обврски. Можно е да размислувате за промена на средината. Лошо се чувствувате кога сте на работа и не сте мотивирани.

ЉУБОВ: Саканата личност делува дека има премногу побарувања. На вас не ви се допаѓа тој став и сметате дека претерува во некои работи, дека има премногу високи критериуми. Ви недостига вашата слобода.

ЗДРАВЈЕ: Имате мака со киселина во желудникот или жолчката. Внимавајте на исхраната. Посетете доктор ако не се чувствувате добро.

Рак (22.06 – 22.07)

РАБОТА: Може да очекувате нова можност да ги покажете вашите работни способности. Сега е можност да дадате се од себе. Ќе успеете да реализирате некои важни планови кои сте ги имале.

ЉУБОВ: Ви пречи однесувањето на вашиот партнер и немате доволно доверба во него. Делува дека флертува на повеќе различни страни, а тоа ви пречи и ве навредува. Не сте задоволни.

ЗДРАВЈЕ: Чувствителноста на системот за дишење е нагласена сега, па лесно можете да бидете склони на респираторни инфекции. Чувајте ги грлото, синусите и главата. Зголемете го внесувањето на витамини.

Лав (23.07 – 22.08)

РАБОТА: Доколку се занимавате со некои работи кои се поврзани со униформа, можете да очекувате солидна ситуација на работното место, па и факторот среќа ќе биде на ваша страна.

ЉУБОВ: Личноста која ви се додворува делува некако несериозно, а вие барате стабилен партнер на кој можете да се потпрете. Можно е да продолжите во потрага на нови познаници.

ЗДРАВЈЕ: Проблемите со чувствителните очи се можни во овој период. Посетете офтамолог доколку имате било какво црвенило или непријатно чувство.

Девица (23.08 – 22.09)

РАБОТА: Поволен период за правење на детален план за идните трошоци и вложувања, особено доколку имате приватен бизнис. Сега е добра фаза се однаред да изанализирате и да ставите на лист хартија.

ЉУБОВ: Не знате како да реагирате затоа што саканата личност ве ставила пред свршен чин. Се чувствувате малку изгубено. Можно е да ви треба време за да прифатите одредени промени.

ЗДРАВЈЕ: Зголемете го внесувањето на магнезиумот со цел да помогнете при работата на нервниот систем. На тој начин му помагате на вашето срце, но и на останатите мускули, и генерално ја намалувате напнатоста.

Вага (23.09 – 22.10)

РАБОТА: Подготвени сте да покажате дека вредите за подобра позиција и дека вашите претпоставени може да имаат доверба во вас. Не ви е тешко да го дадете вашиот максимум на деловен план.

ЉУБОВ: Може да се каже дека во текот на овој период ќе бидете во центарот на вниманието и пред вас се бројни можности за флерт. Уживајте во вниманието кое го добивате од страна на спротивниот пол.

ЗДРАВЈЕ: Можни се помали проблеми со кожата, склони сте на иритација, појава на егзема или други неправилности на кожата, па затоа посетете дерматолог.

Шкорпија (23.10 – 21.11)

РАБОТА: Ве очекува успешен период кога станува збор за работата. Пред вас се среќни околности. Не би требало да имате било какви тензии или проблеми на овој план.

ЉУБОВ: Ќе направите се што можете со цел личноста која ви се допаѓа да го покаже својот интерес. Сега очекувајте повратна реакција, но бидете трпеливи.

ЗДРАВЈЕ: Ве очекува поволен период во кој генерално не би требало да имате поголеми кога станува збор за здравјето.

Стрелец (22.11 – 21.12)

РАБОТА: Пред вас е склучување на ново партнерство. Можете да се надевате на значајни промени о остварување на бизнис стабилност. Пред вас се некои важни одлуки и важни потписи.

ЉУБОВ: Доколку сте слободни, пред вас е можност за ново познанство. Бидете отворени! Нема причина да ги криете вашите чувства и симпатии кон личноста која ви се допаѓа.

ЗДРАВЈЕ: Одлично се чувствувате и полни сте со енергија! Периодот е поволен за поголема активност и занимавање со спорт и рекреација. Поминувајте што е можно повеќе време на свеж воздух.

Јарец (22.12 – 20.01)

РАБОТА: Имате многу работни обврски, но добро сте организирани и лесно ќе излезете на крај со тоа. Можно е многумина да се восхитуваат на вашите капацитети, затоа што работите двојно повеќе од другите.

ЉУБОВ: Емотивната ситуација е сосема стабилна и се гордеете на себе и на вашиот партнер. Сметајте дека заедно сте минале еден голем и тежок пат. Добро се чувствувате кога сте заедно.

ЗДРАВЈЕ: Зголемете го внесувањето на витамини и потрудете се на некој начин да го зајакнете вашиот имунитет. Направете крвна слика кога ќе имате можност, можно е мал недостаток на железо.

Водолија (21.01 – 19.02)

РАБОТА: Низ среќни околности ќе успеете да остварите исчекор на деловен план. Некои ситни проблеми ќе бидат решени. Можете генерално да очекувате поволен период во кој ќе ве следи среќата.

ЉУБОВ: Нова љубов е пред вас. Можете да се надевате на многу пријатни моменти со личноста која ви се допаѓа. Таа ви покажува дека не е сосема ладна кон вас и тоа ви влева надеж.

ЗДРАВЈЕ: Ви се препорачува поголема физичка активност. Важно е да се позанимавате со тоа и да се вратите во добрата кондиција која сте ја имале. Посветете доволно време за вежбање.

Риби (20.02 – 20.03)

РАБОТА: Може да очекувате големи успеси и промени на поле на работата. Пред вас е можност да ги остварите вашите големи идеи. Особено ако се занимавате со уметнички дела.

ЉУБОВ: Имате максимална доверба во вашиот партнер. Можно е да планирате зголемување на семејството. Во наредиот период ќе бидете уште поблиски и вашата заедница ќе биде се потопла.

ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате во ваша кожа и немате никакви проблеми. Имате сосема доволно енергија за се што е пред вас и немате никакви проблеми на полето на здравје.

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во вторник календарски започнува лето, каде денот ќе биде најдолг, додека ноќта ќе биде најкратка

Објавено пред

на

Годинашното лето започнува во вторник, на 21 јуни во 11:13 часот, додека во исто време на овој 172-ри ден од годината ќе започне зимата за жителите на јужната хемисфера, соопштија денес повеќето Астрономски друштва.

На денот на почетокот на летото, Сонцето го прави својот најголем дневен лак над хоризонтот. Се издига на североисток, највисоката дневна височина ја достигнува на југ и заоѓа на северозапад. Висината на Сонцето е највисока на северната хемисфера.

Денот ќе трае 15 часа и 36 минути, додека ноќта ќе трае само 8 часа и 24 минути. Астрономите велат дека Сонцето, во своето очигледно движење по еклиптиката на денот на почетокот на летото, се наоѓа на точката на летната краткоденица или краткоденица.

Имено, се чини дека висината на Сонцето напладне, неколку дена пред и по почетокот на летото, не се менува, односно дека Сонцето „стои“.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Месец јуни носи возбудлива атракција на небото, имено сите пет планети ќе бидат видливо распоредени

Објавено пред

на

Крајот на јуни носи вистинска атракција за љубителите набљудувачите на небото, бидејќи сите пет планети кои можеме да ги видиме со голо око – Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн – ќе бидат уредно распоредени на небото.

Планетите ќе се појават на небото во зависност од нивната оддалеченост од Сонцето, од лево кон десно кога ќе погледнеме во хоризонтот: Тоа значи дека почнува од Меркур и завршува со Сатурн.

Ова небесно шоу што не треба да се пропушти ќе биде видливо на источниот хоризонт непосредно пред изгрејсонце. Жителите на северната хемисфера треба да гледаат на исток и југ, а јужните на исток и север.

Иако ова порамнување треба да биде видливо во текот на јуни, астрономите забележуваат дека во раните утрински часови на 3 и 4 јуни, растојанието помеѓу Меркур и Сатурн ќе биде најмалото – само 91 степен.

Друг датум во јуни што треба да се има на ум е 24. Растојанието ќе се зголеми на 107 степени, а полумесечината на Месечината треба да се појави меѓу Венера и Марс.

Меркур ќе биде јасно видлив и на 24 јуни, што ќе ви олесни да го забележите пред да се движите надесно по хоризонтот. Тоа утро, планетарните пукнатини треба да бидат видливи околу еден час.

Овие настани и видливоста на планетите може да се разликуваат во однос на датумот во зависност од тоа каде се наоѓате во светот.

Треба да има многу можности за сите да ги видат петте планети, дури и ако има неколку облачни денови во месецот. Можноста да се видат планетите заедно на овој начин е позната како спој, а сврзниците кои вклучуваат пет планети се доста ретки – последната беше во декември 2004 година, па не треба да ја пропуштите оваа можност.

Можеби е можно да се видат Уран и Нептун во одредени денови, велат астрономите.

Сепак, ќе ви требаат двоглед и телескоп за да ги забележите овие точки, бидејќи овие планети не можат да се видат со голо око од Земјата. Ова трае веќе некое време: можеби се сеќавате дека Сатурн, Марс, Венера и Јупитер беа наредени на небото во текот на април.

Се разбира, оваа сцена е само измама на перспективата – но несомнено е неверојатна глетка за гледање.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за четврток (7 јули)

ОВЕН Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и...

Култура5 часа

Утре е „Иванден“, празникот за лекување болести и за добивање потомство, за многу години да е!

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат...

Македонија12 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет12 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг12 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево13 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин13 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин13 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили13 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника13 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

НАЈЧИТАНИ