Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 17.08 | Петок

Објавено пред

на

Овен
Внимателно анализирајте нечие предупредување,без оглед н големата упорност не можете да ги наметнете своите практични решенија. Подобро е да останете во нечија сенка,отколку да започнете работа за која немате доволно интереси или поддршка од мнозинството.
Заобиколувате различни „љубовни двосмислености” или лице со сомнителна репутација, а на крај не го постигнувате саканиот ефект.
Добро се чувствувате.

Бик
Некој ги поддржува вашите идеи, но не претставува гаранција за деловно-финансиски успех. Треба да ги исполнувате сите услови. Објаснувате работи кои вашата околина добро ги познава, но не се осмелува да ги прифати.
Доколку ви е важно да го израдувате саканото лице, осмислите начин на кој можете да предизвикате возбуда и позитивна реакција.
Проблеми со грлото.

Близнаци
Постојат ситуации кои ги решавате со помала успешност отколку вашите соработници,избегувајте конфликт со личност која ќе го наметне своето конзервативно мислење.
Премногу субјективно ги доживувате моменталните настани во љубовниот живот,препуштете му на партнерот да креира заеднички планови.
Добро се чувствувате.

Рак
Брзоплето сте прифатиле нечија понуда и сега Ви преостанува да жалите,поради она што сте го кажале или направиле пред своите соработници. Ако сте премногу се прокупирани со големи амбиции, обрнете внимание на некој коментар за нови деловни можности.
Немојте да правите работи кои ја иритираат саканата личност. Склони сте кон ретерувањето и непотребно предизвикувате нечие непријателство.
Хронични тешкотии.

Лав
Нема потреба да ги преувеличувате своите знаења или практични способности пред лице кое има богато искуство. Важно е точно да ги одредите своето место и работа во тимот на соработници.
Не сакате да се залажувате со лажна надеж, но работите не изгледаат розево во однос на близок човек. Бидете внимателни и промислени, пред да зборувате,
Добро се чувствувате.

Девица 
Потпрете се на својот инстинкт, не дозволувајте некој да смислено да ги намалува вашите заслуги или да ве залажува со погрешен приказ на добивката.
Важно е да се придржувате до договор во врска со саканата личност, за да почувствувате емотивно внимание и прифаќање. Нема потреба да кршите некои стандардни правила во заеднички живот.
Не сте во кондиција.

Терезија
Со својот начин на размислување и однесување, дејствувате поттикнувачки на околината. Важно е да поттикнете добар однос со соработниците, како и да почитувате различни ставови за избор на деловни интереси и приоритети.
Осмислете нова ситуација или гест кој ќе го усреќи саканото лице. Внимание и љубов никогаш не е доволно за заедничка среќа.
Добро се чувствувате.

Скорпија
Важно ви е да постигнете конкретни резултати, така што ве иритира нечија колебливост или несигурност во деловните преговори.Избегајте ги ривалските односи и не бидете суетни пред соработниците.
Ви недостасува емотивен поттик, планирајте средба со лице кое ќе
Контролирајте го притисокот.

Стрелец
Имате строги критериуми и ве иритирате нечија појава, површност или неодговорност во деловната средба. Размислувате за промена на условите како за да постигнете подобар стандард.
Поскувате поголема умереност во средбата со блиско лице, бидејќи бурни или „театрални” изливи на чувства кај вас, рзбудува дополнително сомневање и негативни реакција.
Добро се чувствувате.

Јарец
Имате впечаток дека вашите зборови не претставуваат доволно силни аргументи во средба со лицето кое одлучува за деловно-финансиски интереси.Ако ви е важно да се отстрани некој сомнеж, побарајте дополнителна интервенција.
Понекогаш лесно се занесувате и не му посветувате доволно внимание на саканото лице,слободно изразете го „поубавиот дел” од вашата личност.
Посетете стоматолог.

Водолија
Делувате како лице кое ги поставува своите долвно-финансиски цели над интересите на мнозинството, така што ве очекуваат различни коментари и нечие незадоволство.
Чувствувате резигнација или „емотивна празнина”, можеби вашиот партнер има повеќе проблеми отколку што може да претпоставите.
Добро се чувствувате.

Риби
Делувате декоцентрирано, бидејќи некој индиректно ве спречува да ги остварувате своите деловно-финансиска намери. Не трпете осуетување и не сакате да се помирите со строг деловен режим или неуспех.
Избегнувајте претерување во вашите барања, вашите желби не можат да бидат пред нечии потреби. Саканото лице има свои критериуми и режими.
Можна настинка.

Занимливости

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Објавено пред

на

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет.

Руското вселенско летало Сојуз, во кое беше сместен 46-годишниот моден магнат и колекционер на уметнички дела, беше успешно лансиран од космодромот Бајконур во Казахстан и ќе стигне до ISS за околу шест часа, објави руската вселенска агенција Роскосмос, пренесува Ројтерс.

На 12-дневното вселенско патување, Маезава ќе биде придружуван од неговиот помошник Јозо Хирано, кој ќе го документира патувањето, како и рускиот космонаут Александар Мисуркин.

Маезава, првиот јапонски турист што ја посети ISS, треба да стане и првиот приватен патник што ќе отпатува во SpaceX, во сопственост на Илон Маск, кој ќе го има својот прв комерцијален лет до Месечината во 2023 година.

/RTV/
Фото: EPA( ROSCOSMOS PRESS SERVICE HANDOUT

 

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден: 9 декември

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска,...

ХороскопПред 7 часа

Дневен Хороскоп (9 декември) – четврток

ОВЕН Водете сметка да не бидете сам себеси најголем непријател. Лесно може да се впуштите во кредити или позајмици. Партнерот...

МагазинПред 17 часа

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес...

СветПред 17 часа

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници. Најмалку 127 новинари...

СветПред 17 часа

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година,...

ЗанимливостиПред 17 часа

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

СветПред 17 часа

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во неделен извештај...

Временска прогнозаПред 19 часа

Најнови метео вести, викендов дестабилизација на времето..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и...

КултураПред 22 часа

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден: 8 декември

1542.- Родена е Мери Стјуарт, шкотската кралица, која подготвила заговор против англиската кралица Елизабета I. 1626.- Родена е шведската кралица...

НАЈЧИТАНИ