Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп на #ПортаМК (17.09) Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Во однос на работата, бидете внимателни во комуникацијата и документацијата до 22 септември, додека планетата Меркур е во ретрограден од. Имате појасна слика и подобри услови за работа, а доаѓа и промена во енергијата во вашето поле на кариера.

На полето на љубовта, многу Овни кои се во долга врска ќе решат да запловат во брачните води.

Добро се чувствувате оваа седмица.

Бик

Оваа недела ви носи подобрување на финансиската ситуација, која ќе ја почувствувате до 22 септември.

На полето на љубовта нема да се случува многу во текот на оваа недела, бидејќи многу Бикови својата емоционална и еротска енергија ќе ја насочат на полето на работата, студиите и учењето.

Здравјето е одлично, оваа недела.

Близнаци

Вашата планета Меркур се движи ретроградно, што значи дека треба да бидете внимателни во комуникацијата со колегите.

На полето на љубовта, на една прослава нема да останете рамнодушни, бидејќи ќе запознаете интересна личност родена во знакот Вага, Девица, Лав или Стрелец.

Вежбајте повеќе, оваа недела.

Рак

На полето на кариера, оваа недела ќе ве мачи една понуда и промена на работното место. Тоа може да ве стави во непријатна ситуација, па добро би било да земете мал одмор, доколку сте во можност.

На полето на љубовта, по долго додворување, доаѓа средба со личност која ви се допаѓа.

Шетајте повеќе оваа недела.

Лав

Во текот на оваа недела, успешни ќе бидат сите оние кои се занимаваат со маркетинг, медиуми, дизајн, градинарство и архитектура. Само напред.

Во љубовта, вашата посотјаност, грижливот и љубов постепено ќе ја смират саканата личност и ќе имате убава и хармонична недела. Ве очекува зближување со таа личност.

Вежбајте повеќе.

Девица

Од 22 септември, ќе бидете во можност да го вратите угледот на вашата компанија и да заблескате како ѕвезда на работното место.

Оваа недела, на полето на љубовта ве очекува ментална рехабилитација. Ќе се одалечите од другите, но тоа ќе ви дојде одлично.

Здравјето е солидно.

Вага

Невработените Ваги во текот на оваа недела ќе имаат можност да најдат работа. Среќно, ова е ваша недела.

Оваа недела ќе се вратите во забавно-друштвениот живот. Го сакавте тоа некое време, но потребен ви беше мир. Сега е време за флерт и уживање.

Можни се главоболки и проблеми за оние кои ги мачи мигрената.

Шкорпија

Конечно, на полето на кариерата, нова работна ситуација ќе се покаже како многу корисна. Тоа ќе ви помогне да ја зголемите месечната заработувачка.

Крајот на месецот ви носи средба со сродна душа, која ќе ја најдете во еден од знаците Риби, Рак, Шкорпија или Вага.

Бидете поактивни и повеќе време минувајте во природа.

Стрелец

Оваа недела ви носи склучување на корисни договори, кои ќе ви овозможат поголема заработувачка, но и ширење на бизнисот.

До 22 септември, Меркур е во ретрограден од и ви создава проблеми на полето на љубовта. Можни се конфликти, но потрудете се да ги надминете.

Здравјето е одлично.

Јарец

Вашето работно место ќе биде дефинирано во текот на оваа недела, а со нова енергија и сила ќе и пристапите на работата.

Можна е интересна романтична ситуација со колега или колешка, која ќе се развие од заедничко кафе или ручек.

Оваа недела ве мачат главоболки.

Водолија

Потребен ви е малку одмор, бидејќи немате енергија да и се посветите на работата како што се бара од вас.

Нема многу случувања на полето на љубовта до 22 септември, додека планетата Меркур не почне да се движи директно.

Добро се чувствувате оваа недела.

Риби

Оваа недела ќе се стишат бурите на работното место, а ќе имате и повеќе енергија да се посветите на обврските.

По долго време, оваа недела ќе си дозволите да бидете преплавени од емоции.

Ослободете се од стресот со помош на физички активности.

Занимливости

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Објавено пред

на

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Отворен оглас во АТВА Маркет на работна позиција „слаткар/ка“ за реномираниот супермаркет во близина на кичевската пожарна

Објавено пред

на

„АТВА Маркет“ распиша јавен оглас за работа во супермаркетот со локација во близина на кичевската пожарна. Потребно е работник или работничка на позиција „слаткар“. Сите информации ќе ги најдете во маркетот – за нашиот медиум истакнаа менаџментот.

Бидете дел од најдобрите, приклучете се во тимот на ланец маркети „АТВА“

Прочитај повеќе...

Занимливости

Интензивирана потрагата по знаци на „живот“ на Марс

Објавено пред

на

Потрагата по знаци на живот во Марс се интензивира, а роверот Perseverance веќе собра примероци кои содржат органска материја. Тој „живот“ секако не е некој вонземски град, но тоа не ја прави акцијата помалку возбудлива.

Сè почесто пристигнуваат необични вести од Марс, а најновите откритија укажуваат дека оваа планета некогаш изгледала сосема поинаку. Црвената планета денес е како голема пустина, што не било секогаш така – роверот Curiosity неодамна наиде на нови докази дека водата порано била изобилна (прочитајте повеќе за тоа овде). Тој направи видео во кое ги прикажува камењата составени од неколку слоеви. Експертите велат дека е многу веројатно да потекнува од античко корито на реката.

Веќе извесно време роверот Curiosity се движи околу областа Маунт Шарп, каде што реките и потоците некогаш депонирале разни седиментни материјали од кои настанале карпите. На помали височини има и јасни докази дека на Марс имало големи езера, што укажува дека планетата била топла и влажна.

Упорноста од друга страна бара индиции за минатиот живот на оваа планета. Фактот дека во примероците има органски материјали не е доказ сам по себе. Од јули, роверот „талка“ низ пресушената делта на реката во областа на Кратерското Езеро. Се претпоставува дека на тоа место имало езеро пред неколку милијарди години. Роверот успеал да земе четири примероци од речна почва, а научниците истакнуваат дека концентрацијата на органска материја во нив е најголема откако Perseverance ја започна својата мисија пред 18 месеци.

Се посочува дека е можно органските материјали да не се создадени од некој минат облик на живот, туку да се создале преку хемиски и геолошки процеси. Тоа не значи дека примероците не се важни, напротив – тие кријат одговори на многу прашања.

Извор: Futurism.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден6 часа

7 октомври – На денешен ден

1571.- Шпанската и венецијанската морнарица ја поразиле турската флота кај Лепанто во југозападна Грција. Во најголемата поморска битка по битката...

Хороскоп9 часа

Хороскоп за петок (7 октомври)

ОВЕН Сите напори кои ги вложувате за да успеете во некоја работа ќе бидат успешни. Ќе бидете понапред од вашите...

Временска прогноза11 часа

Попоски официјално истакна какво време ќе имаме во месец октомври

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври,...

Автомобили12 часа

Порше стана највреден произведувач на автомобили во Европа

Порше денеска ја турна матичната компанија Фолксваген од тронот и стана највредниот производител на автомобили во Европа. Новокотираните акции на...

Култура19 часа

Денес се одбележуваат 79 години од најкрвавата битка кај с.Кленоец кичевско, додека на денешен ден загинал и Јосиф Јосифовски-Свештарот

Денес се одбележува 79 годишнината од една од најкрвавите битки во Втората светска војна што се одиграла во Македонија, наречена...

Кичево23 часа

DJ GOCE SAF @ Република 96250

Хип Хоп Сабота во Република 96250! Ви го претставуваме човекот кој е задолжен за најдобрите Хип Хоп забави на овие...

На денешен ден1 ден

6 октомври – На денешен ден

1014.- Почина императорот Самуило, кој во 976 година кренал востание против Рим (Византија) и ја основал Македонската империја. Неговата империја...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток [6 октомври]

ОВЕН Не се откажувајте или согласувајте се на површни решенија. Продолжете да барате сè додека не најдете одговори или методи...

Македонија1 ден

Серија поскапувања на Дизелот, вечерва со нова покачена цена за литар, додека бензините остануваат непроменети

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство...

Македонија1 ден

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против скопјанец, се сомничи дека употребил лажни пари при купување земјоделски производ

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против О.И.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“....

НАЈЧИТАНИ