Следете не

Занимливости

Вашиот дневен хороскоп | Сабота 18.08

Објавено пред

на

Овен

Работа – И покрај препреките кои се насобраа за кратко време, можете да се поставите доволно опуштено и да се надевате на исполнување на целите.

Љубов – Не е толку лошо, но вие сте скептични и тоа ја нервира другата страна.

Здравје – Осцилации во крвниот притисок.

Бик

Работа – Доколку се одлучите да работите во приватен сектор, тоа нема да биде лоша идеја. Спремни сте за промени, а ризикот ќе го преземете баш денеска.

Љубов – Некој ве набљудува од страна. Морате да играте со отворени карти и да се поставите искрено и директно. Не играјте игри.

Здравје – Нервозни сте без потреба.

Близнaци

Работа – Доколку ви треба поддршка во новите работни потфати, не е е лоша идеја да побарате помош од соработниците.

Љубов – Кога станува збор за емоциите, не можете да очекувате некои претерани изјави на љубов, бидејќи премногу сте ангажирани работно.

Здравје – Сте имале и полоши денови.

Рак

Работа – Имате силен тимски и претприемачки дух. Во суштина сте флексибилни и подготвени на работни ризици.

Љубов – Не е лоша идеја да излезете вечерва. Имате личност која ви е драга, но досега некако како да ја игнориравте.

Здравје – Ненаспани сте.

Лав

Работа – Не сте сами во работата која ви се наметнува како тешка обврска. Бидете трпеливи и сконцентрирајте се на одредени детали.

Љубов  – Не е лоша идеја да се свртите само кон луѓето кои ве ценат.Вие имате потреба од луѓе, но минувате време и со некои кои не го заслужуваат тоа.

Здравје – Пијте доволно течности.

Девица

Работа – Чувствувате силен психички замор, бидејќи сметате дека одредени детали се лошо поставени и дека губите премногу време на нив.

Љубов – Мислите на една личност, но уште не можете да донесете одлука.

Здравје – Пробајте да се ослободите од негативните мисли.

Вага

Работа – Имате само идеи, но не размислувате како да ги реализирате. Направете поголем напор кон тоа.

Љубов – Сакате самотија, но се мачите тоа да му го кажете на партнерот особено денеска. Кажете им дека ви е потребен простор.

Здравје – Желудникот и стомакот ви се чувствителни.

Шкорпија

Работа – Некој ве прекорува, а вие премногу лично го сфаќате тоа.

Љубов – Држете се до правилата на играта. Ви се додворува личност која е зафатена. Не ви е потребен тој флерт.

Здравје – Конзумирајте витамини.

Стрелец

Работа – Послушајте го советот на искусните колеги и покажете што знаете. Подготвени сте за успех.

Љубов – Сакате да минувате време со личности кои ве импонираат, но ништо сериозно не сакате од нив. Размислете.

Здравје – Воспаление на мускулите.

Јарец

Работа – Вие сте ковач на сопствената судбина, не се грижете за тоа што зборуваат другите луѓе за вас. Премногу сте самостојни за да го дозволите тоа.

Љубов – Можно е да ви пријде една личност која ве цени.

Здравје – Проблем со коските.

Водолија

Работа – Стратегијата која ја реализирате е многу профитабилна, но треба да бидете трпеливи.

Љубов – Немате намера да се грижите за нешто што веќе долго време не ви одговара. Склони сте кон промени, кои се многу радикални.

Здравје – Излезете во природа.

Риби

Работа – Сте имале и полоши денови. Останете смирени.

Љубов – Мислите на некоја личност веќе подолго време, па добро би било отворено да се поставите  и да го признаете тоа.

Здравје  – Проблеми со психата.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија6 часа

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза7 часа

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

Македонија7 часа

Центар за управување со кризи: Нема активни пожари во моментов

Центарот за управување со кризи (ЦУК) во информацијата за состојба со пожарите во изминатото деноноќие наведува дека е изгаснат пожарот...

Македонија7 часа

Ноќниот радар „коси“, вчера во зајакната акциска санкционирани 261 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на возење

Во текот на изминатата вечер (12.08.2022) во периодот од 18.00 до 00.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен...

Свет7 часа

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на...

На денешен ден14 часа

13 август – На денешен ден

1521.- Шпанскиот освојувач Хернан Кортес го зазеде и го уништи, по тримесечна опсада, градот Тенохтитлан на Ацтеките (Мексико Сити). 1624.-...

Lifestyle19 часа

(ВИДЕО) Теа Таировиќ се оправда и распали со нашата „Македонско девојче“ – нема поубаво од Македонче!

Теа Таировиќ распали со знамето и нашата безременска „Македонско девојче“ p.s. По социјалните мрежи коментираат Теа простено тие за песната...

Хороскоп21 час

Викенд Хороскоп -(сабота 13 август)-

ОВЕН  Личноста со која сте блиски сигурно ќе ви даде добар совет. Слушајте внимателно дури и ако ви се чини...

Македонија23 часа

Заврши испитувањето на брисот земен од кичевчанецот по сомнежот дека имал „Мајмунски сипаници“

По завршувањето на испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево по индикација утврдена од специјалист инфектолог резултатот е негативен....

Кичево1 ден

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од...

НАЈЧИТАНИ