Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 18.10.18 Петок

Објавено пред

на

Овен

Не е поволен ден за службени патувања, како и за работи поврзани со сообраќај.

Ви се допаѓа личност која не е сосема искрена кон вас. Можни се проблеми.

Проблеми со циркулацијата.

Бик

Вложувате голем напор во својата работа. Се трудите да си обезбедите подобра материјална ситуација.

Несигурни сте во своите чувства и често имате чувство дека не знаете каква одлука да донесете.

Здравјето е солидно.

Близнаци

Можно е да дојде до проблеми на работа. Околностите се менуваат.

Саканата личност внесува тензија во вашиот однос, а вие не се чувствувате добро поради тоа. Ве очекува тежок ден за љубов.

Бубрезите ви се чувствителни.

Рак

Можно е некои работи погрешно да ги сфатите и тоа да влијае погрешно на донесувањето на одлуките.

На ова поле ве очекува добра состојба со саканата личност. Не очекувајте поголеми промени.

Пад на имунитетот.

Лав

Сакате да ризикувате, а денешниот ден ви нуди прилика за тоа. Можете да очекувате некои компликации.

Пред вас е нова можност за познанство кое води до емоционална врска. Подготвени сте да ги покажете своите чувства.

Болки во грбот.

Девица

Ако се занимавате со приватна работа, полека ќе остварите напредок за кој долго сонувавте.

Во односот со саканата личност имате некои несогласувања. Сакате да ја поправите состојбата во бракот, но не сте сигурни како да се поставите.

Добро се чувствувате.

Вага

Среќни сте бидејќи успевате да дојдете до своите цели. Ве очекува убав ден на полето на работата.

Ви се допаѓа личност која е слична на вас. Сакате исти работи и некако лесно се разбирате.

Стомакот ви е чувствителен.

Шкорпија

Поволен ден за преговори. Можете да очекувате потпишување на важен договор.

Партнерот одамна ги покажува своите искрени чувства, но вие никако да го направите тоа.

Напнати сте.

Стрелец

Ве очекува многу опуштен ден. Обврските не би требале да ве оптеретуваат. Подготвени сте малку да одморите.

Саканата личност пробува да разговара со вас за проблемите кои постојат во вашата врска веќе подолго време.

Ве мачи болка во желудникот.

Јарец

Можете да очекувате  професионални ситуации кои ќе бидат многу важни за вас.

Ви пречи однесувањето на саканата личност. Сметате дека е променета, но тоа не изгледа така.

Склони сте кон настинка.

Водолија

Ве очекува работна атмосфера која ќе биде променлива во текот на денот.

Личноста која ви се додворува не е по ваша мерка и не сте заинтересирани.

Проблеми со очите.

Риби

Поволен ден за нови планови и работи поврзани со стратегија, статистика и анализа.

Не знаете како да реагирате бидејќи сте изненадени од однесувањето на партнерот.

Проблеми со грбот.

Занимливости

По повод 25 години „Google“ ова се најпребаруваните термини за 2023-та година до денес

Објавено пред

на

По повод 25 години на Google, Index ги провери најгугланите термини во 2023 година (до денес). Не е чудно што, според податоците на SimilarWeb, YouTube е најгугланиот термин на глобално ниво и оваа година.

Втор на листата е Facebook, а трет е Pornhub. Четвртата е временската прогноза, па Амазон, па зборот „преведи“. XVideos, Google Translate, Gmail и WhatsApp Web се ​​исто така во првите 10.

Меѓу спортските теми, најгуглани термини се НБА (11 место) и „Премиер лига“ (18 место). Инстаграм е на 12-то место, Твитер на 15-то, додека самиот Гугл е на 16-то место на најгуглани термини. ChatGPT е 20-ти најгуглан термин оваа година, а топ 20 вклучува и порно.

Интересно е што на листата на топ 100 најгуглани поими нема ниту една личност, односно име или презиме. Податоците беа ажурирани на 14 септември годинава.

Вака изгледаат 20-те најпродавани термини на Гугл во 2023 година (до денес):

youtube
facebook
pornhub
weather (vremenska prognoza)
amazon
translate
xvideos
google translate
gmail
whatsapp web
nba
instagram
xnxx
traductor
twitter
google
porn
premier league
google maps
chat gpt

Прочитај повеќе...

Занимливости

Научници целосно го дешифрираа мистериозниот хромозом кај мажите, кој може да даде резултати за неплодноста кај поединци

Објавено пред

на

YouTube/printscreen илустрација

Научниците целосно дешифрираа мистериозен хромозом присутен кај мажите, кој може да помогне во истражувањето на нивната неплодност. Ова е важен чекор напред во разбирањето на човечкиот геном, пренесува Ројтерс.

Истражувачите ја открија првата комплетна секвенца на човечкиот хромозом Y, кој е еден од двата хромозоми и обично се пренесува од машкиот родител на машкото потомство.

Гените на хромозомот Y помагаат во управувањето со клучните репродуктивни функции, вклучително и производството на сперма, па дури и се вмешани во ризикот и сериозноста на ракот.

– „Би сакал да им се заблагодарам на новите технологии за секвенционирање и пресметковни методи за ова“, рече Аранг Рије, научник од Националниот институт за истражување на човечкиот геном на САД и главен автор на студијата.

Тој додаде дека научниците сега имаат пристап до целосен приказ на кодот на хромозомот Y за прв пат.

– „Откривме повеќе од 50 проценти од должината на хромозомот што претходно недостасуваше на нашите геномски мапи“, истакна Рије за медиумите.

Истражувањето ги откри карактеристиките на медицински релевантните региони на хромозомот Y, вклучително и дел од ДНК што содржи неколку гени вклучени во производството на сперма.

Ново и поцелосно разбирање на хромозомските гени ќе има практична примена во истражувањето на неплодноста, велат истражувачите.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Поради довербата на потрошувачите зголемен e обемот на работа, „Станица Стража“ има потреба од дополнителен персонал за работа

Објавено пред

на

Реномираниот бренд „Станица Стража“ кој успешно работи тековно во годините, поради зголемениот обем на работа има потреба од повеќе персонал, односно на позициите „пица-мајстори во кујна & касиери, кои ќе бидат во редовен работен однос, осигурани од првиот работен ден, платен превоз, почетна плата 24,000 ден (со оглед на успешноста можност за напредување), хранарина и одлични услови за работа.

Како што знаеме, се работи за мултифункционалниот објект и бренд кој е посетуван од многу посетители, познат по најубавото кафе, белите пецива, вкусен бурек, во лето незаменлив амбиентален простор и ладовина, додека во зима уникатен и природен снежен гламур, позициониран на превој „Стража

Сите заинтересирани можат да контактираат повеќе на ☎️ 075/788-322 или 076/355-400 ☎️, а може и да дојдат во објектот директно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп24 минути

Хороскоп за понеделник (2 октомври)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Скопје2 часа

(ФОТО) Во машка конкуренција кенијецот Серем се закити со прво место, додека 11.000 тркачи од 45 земји беа дел од овогодинешниот „Скопски маратон 2023“

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и...

Временска прогноза9 часа

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје1 ден

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија2 дена

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

На денешен ден2 дена

На денешен ден – 30 септември

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (30 септември)

Овен Не сте баш расположени, но наместо да бидете сами, поминувајте време со блиски луѓе, тоа ќе ве израдува. На...

Временска прогноза2 дена

Месец октомври без дожд, но со посвежи утра, вообичаени за есенскиот дел од годината

Пред нас е еден долг период на сушно и стабилно време, иако повремено и локално можна е појава на многу...

НАЈЧИТАНИ