Следете не

Занимливости

Редовен Хороскоп (18 Јуни) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН

Ве очекува можност за деловно патување на кое би можеле да бидете многу задоволни. Ви годи средбата со личност која во минатото ви значеше. Заедно ќе се присетувате на старите времиња. Здравјето е во ред.

БИК

Не сте загрижени и знаете дека ситуацијата на работното место ви е стабилна. генерално сте задоволни со сѐ што постигнувате на ова поле. Можеби се двоумите и не сте сигурни дали треба да останете во моменталната врска или не. Малку сте чувствителни денес.

БЛИЗНАЦИ

Ве очекува можност да напредувате на работно поле. Се најдовте на право место во право време. Партнерот ви е посветен и заедно можете да остварите многу. Пред вас е период на одлуки. Добро се чувствувате во своја кожа.

РАК

Имате многу обврски кои ви се насобираат. Пред вас е период во кој ќе бидете многу оптеретени со работата. М0жеби не сте подготвени да менувате партнери иако излеговте од неуспешна врска. Помал пад на имунитетот.

ЛАВ

Факторот среќа денес е на ваша страна и задоволни сте поради тоа. Може да очекувате поволен период пред себе. Уживате во вниманието кое ви го дава личноста со која сте во врска. Одлично се чувствувате!

ДЕВИЦА

Приватната работа треба да забележи напредок овој период. Може да очекувате многу добри пресврти на ова поле. Пред вас е интересен флерт со личност која ви се допаѓа. Може да очекувате почеток на врска. Здравјето се подобрува.

ВАГА

Задоволни сте со ситуацијата која владее на деловно поле. Може да очекувате можност за подобрување на финансиите. Подготвени сте да се посветите на односот со саканата личност. Убаво се сложувате. Здравјето е одлично.

ШКОРПИЈА

Имате големи планови, но, потребно ви е многу време за да успеете да ги реализирате на вистински начин. Стабилна врска ве чека наскоро. Подготвени сте за нови случувања на љубовно поле. Имате доволно енергија.

СТРЕЛЕЦ

Не се опреретувајте со преголеми обврски денес. Важно ви е да избегнувате стрес и да направите некој вид баланс. Можеби сте збунети бидејќи личноста која ви се допаѓа ви делува оддалечено. Внимавајте на здравјето.

ЈАРЕЦ

Ве очекува поволен ден во кој ќе успеете да остварите некои важни деловни проекти. Сѐ уште не сте подготвени да разговарате со саканата личност за сериозните заеднички планови и потребно ви е повеќе време. Опуштете се и одморете.

ВОДОЛИЈА

Иако не е сѐ онака како што сакате, на крај сепак ќе успеете да ги остварите деловните цели. Со саканата личност имате тежок период во кој комуникацијата ви е послаба. Можеби губите интересирање. Не се изложувајте премногу на сонце.

РИБИ

Незадоволството на деловно поле ви ги пореметува плановите и на другите полиња. Потребно ви е некое  време за да се подобрат нештата. Подготвени сте да ја прекинете врската и да се оддалечите некое време. Добро се чувствувате.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

Шест возачи на товарни возила и автобуси под дејство на алкохол во битолско

Денез во текот на утринските часови (10.08.2022) во периодот од 04.30 до 07.00 часот на тероторијата на СВР Битола спроведена...

Спорт8 часа

Реализирана „Судиска анализа“ на натпреварите од првото коло во првата македонска фудбалска лига, ова се констатациите од натпреварите

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 1 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Струга...

Временска прогноза8 часа

Услови за појава на невреме, еве какво време нè очекува оваа недела

До крајот на оваа недела и тоа особено во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно...

Хроника11 часа

Кај кичевското село Вранештица пронајден човечки труп по течението на река Треска – ова се деталите

На 09.08.2022 година во 14.10 часот, во ОВР Кичево пријавено е дека во атарот на кичевското село Вранештица, по течението...

Магазин11 часа

Игрите на Netflix се целосно промашени, помалку од 1% од претплатниците ги играат

Индустријата за видео игри е повредна од музичката и филмската индустрија заедно, и веќе е општо познато, па не е...

Магазин11 часа

Како да го стартувате Internet Explorer во Windows 11

Microsoft не предвиде употреба на Internet Explorer во Windows 11, спречувајќи некој да го користи овој прелистувач. Сепак, еден корисник...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за среда [10 август]

ОВЕН Денес ќе имате помали промени на работното место. Нема да ви биде лесно да ги остварите своите планови. Моментално...

Кичево1 ден

Алфа ТВ: Прв сомнителен случај со „мајмунски сипаници“ жител на град Кичево

Според извори од Алфа Телевизија пациент од Кичево е првиот сомнителен случај со „мајмунски сипаници“. Според информациите до кои дојде...

Спорт1 ден

Младата репрезентација на Македонија на првиот контролен меч против Романија со нерешен резултат

Младата репрезентација на Македонија до 18 години денеска го одигра првиот од двата контролни меча против соодветната селекција на Романија....

Македонија1 ден

Важно известување за патниот правец Маврово-Галичник, поради градежни работи сообраќајот ќе биде со времен прекин во работни денови

Од АМСМ известуваат дека од денес 09.08.2022 до 20.08.2022 на патниот правец раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238 поради изведување градежни...

НАЈЧИТАНИ