Следете не

Занимливости

Празничен Хороскоп | 19.12 Среда

Објавено пред

на

Овен

Денеска поработетете на добрата организација која ви е неопходна бидејќи ве очекуваат повеќе обврски од вообичаено.

Со партнерот се сложувате одлично, а оние кои не се во врска ги очекува можност да запознаат нова личност.

Здравјето е добро.

Бик

На работа ве очекува одлична атмосфера. Ова е поволен момент да ги остварите своите планови.

Пред вас е неочекувана средба со личност која во вашиот живот ќе донесе возбуда.

Одлично се чувствувате.

Близнаци

Денеска е многу просперитетен ден на полето на работата. Ако започнувате нов бизнис, можете да очекувате одличен успех.

Партнерот ви пружа многу среќа и чувство на сигурност. Силно сте врзани и планирате заедничка иднина.

Водете сметка за исхраната.

Рак

Денеска доаѓа до израз вашата способност. Лесно ги придобивате колегите на сите страни.

Можете да очекувате интересни ситуации, нови познанства и флерт. Ова е ден кој долго ќе го паметите.

Водете сметка за грлото и синусите.  

Лав

Ви се укажува помош да ја зголемите заработувачката. Ако сте доволно тактични, нема да ја пропуштите оваа можност.

Вашата врска е стабилна и во ниту еден момент не се сомневате. Не постојат љубовни проблеми за вас.

Здравјето е одлично.

Девица

Во оваа фаза може да дојде до мал застој на полето на работата, но немојте да се разочарувате. Тоа е минливо.

Моменталните емоции ве прават среќни и ви даваат надеж за иднината. Сепак, се плашите да не бидете повторно изневерени.

Проблеми со видот.

Вага

Немате голем напредок во текот на денешниот ден. Искористете го денот за да одморите.

Иако изгледа како ништо конкретно да не се менува, средбата која сакате да се случи, сепак доаѓа наскоро.

Можни се проблеми со циркулацијата.

Шкорпија

Поголем дел од денот ќе го поминете помагајќи им на своите колеги. Работната атмосфера ќе биде опуштена.

Не можете да го процените новото познанство, неодлучни сте. Таа личност е многу поврзана со некој од вашите пријатели.

Проблеми со зглобовите.

Стрелец

Денеска можете да се надевате на унапредување. Ова е ден кога трудот конечно ќе ви се исплати.

Односот со саканата личност не е како порано. Одлучени сте да се дистанцирате малку за да размислите.

Проблеми со забите.

Јарец

Денот носи формално известување за нешто што долго чекавте. Ако некој соработник ви нуди помош, прифатете.

Во недоумица сте, избирате меѓу својата слобода и врска со една посебна личност која ве заведува.

Избегнувајте ги пороците.

Водолија

Вашата одговорност се комплицира и тоа ве загрижува. Работата ви носи стрес.

Ќе запознате интересна личност за флерт која е помлада од вас. Ќе дадете се од себе за да ја импресионирате.

Проблеми со притисокот.

Риби

Денеска е добар ден за почеток на нова соработка.

Промените кои се случуваат во вашата врска ве повредуваат многу. Се прашувате дали можете да преминете преку тоа.

Можни се проблеми поради вкочанетост.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 1 час

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 8 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 8 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 11 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 12 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ